Reparatii crapaturi perete BCA

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • 5inci
    Incepator
    • 27.dec.2017
    • 65

    Reparatii crapaturi perete BCA

    In primul rand va salut si vreau sa va spun ca urmaresc mereu postarile voastre.Tocmai ce mi-am cumparat un apartament cu 3 camere pe structura de stalpi si pereti de BCA.Problema e ca toti peretii interiori au crapaturi si pe o parte si pe cealalta.Apartamentul este situat la et. 4/4 si acum ceva ani in urma a fost inundat (atunci nu avea acoperisul facut)
    In situatia in care l-am luat vreau sa curat toti peretii si sa ii fac din nou.Din ce am citit pe aici as vrea si va intreb daca este ok sa efectuez urmatorii pasi:
    1- sa racai pana la tencuiala sa dau jos tot gletul
    2- sa dau amorsa
    3- adeziv ceresit ct 85
    4- plasa de exterior
    3-adeziv ceresit ct85
    4- glet ceresit ct126
    5- glet ceresit ct127
    6- amorsa
    7- lavabila.
    Ce parere aveti?Peretii au o grosime de 10 cm maxim.Iar crapaturile unele sunt aleatorii ,unele verticale care se vad si pe partea cealalta.
    Am sa revin si cu niste poze.
    Fișiere Atașate
  • 5inci
    Incepator
    • 27.dec.2017
    • 65

    #2
    Răspuns la: Reparatii crapaturi perete BCA

    Am racait astazi un pic ca sa vedeti despre ce e vorba.Eu trebuie sa racai pana la bca sau pana la chestia aia portocalie tencuiala ce naiba o fi.
    Tot holul e imbracat in rigips dar nu e prins bine si cand schimb usile oricum se va rupe asa ca vreau sa il cojesc pe tot sa il fac de la 0.
    Holul e mai inalt fata de bucatarie cu 3 cm ca sa ajung la acelasi nivel cum pot face fara sa torn sapa? Daca nu se poate altfel torn si sapa.Acolo este mozaic si in hol si in bucatarie voi folosii ceresit cm 17 din ce am citit pe aici cu amorsa cn 94.Mai trebuie buceardat?
    Fișiere Atașate

    Comentariu

    • VYS
      Living Legend
      • 19.aug.2005
      • 12977

      #3
      Răspuns la: Reparatii crapaturi perete BCA

      Dintr-o situatie aproape identica, varianta buna pentru peretii din BCA, care de regula sunt subtiri pe partea de compartimentare, este reprezentata de placarea directa prin lipirea placilor cu ipsos adeziv. Varianta cu profile este mai putinrecomandata pentru ca pierzi spatiu si profilele chiar nu isi regasesc locul daca nu izolezi cumva.
      Argumentul celor 15 ani vechime pentru o astfel de lucrare ce sta inca in picioare este suficient. Se lucreaza rapid si cu deranj minim.
      VYS Blog DIY

      Comentariu

      • 5inci
        Incepator
        • 27.dec.2017
        • 65

        #4
        Răspuns la: Reparatii crapaturi perete BCA

        Si ipsos adeziv ce inseamna? E ok cum am spus eu mai sus sa pun plasa cu ct85 apoi glet ? Si daca da ,trebuie sa racai pana la bca ? De fapt tencuiala aia e maxim 2-3 mm care a fost data cand s-a construit blocul
        Blocul a fost construit in 89 ,unde locuiesc cu familia acu (ap. Parintilor) blocul e din placi de beton prefabricate si cand am renovat a fost foarte simplu ,am racait pana la placa si apoi am dat glet.Tare enervante sunt blocurile astea cu pereti de bca
        Ultima editare de 5inci; 28.dec.2017, 23:12.

        Comentariu

        • 5inci
          Incepator
          • 27.dec.2017
          • 65

          #5
          Răspuns la: Reparatii crapaturi perete BCA

          Spuneti ca e mai ok sa pun rigips lipit de perete ,decat sa trag adeziv cu plasa si apoi glet ?

          Comentariu

          • uceniculgica
            Membru Marcant
            • 10.ian.2013
            • 572

            #6
            Răspuns la: Reparatii crapaturi perete BCA

            cu adeziv si plasa nu o sarezolvi, dupa cativa ani vor aparea iarasi crapaturi

            eu,intr-o situatie asemanatoare, pe un perete in bucatarie, am rezolvat problema cu plasa metalica tencuita, iar prin camere cu placi de gipscarton lipit pe perete

            peretele cu plasa metalica a fost necesar pentru ca am pus un dulap suspendat pe acel perete, altfel cel mai rapid se rezolva cu gipscarton, este parerea mea

            Comentariu

            • 5inci
              Incepator
              • 27.dec.2017
              • 65

              #7
              Răspuns la: Reparatii crapaturi perete BCA

              Chestia e ca peretii nu sunt foarte crapati, de asta am zis de plasa cu adeziv.Daca dau cu pumnu in ei se simt "tapeni" .asa ma gandesc ca mi-ar fi mai simplu sa pun rigips decat sa trag adeziv plasa glet.
              Nu am mai lucrat cu rigips prins direct pe perete cu adeziv ipsos,am mai facut eu pe acasa doar ca am folosit profile metalice si am prins pe perete de beton.Daca stiam eu ca e asa problematic peretele de BCA nici nu il mai luam
              Fac indiferent de metoda doar ca sa iasa ok si sa faca priza si rigipsul sa racai pana la bca ?
              Ultima editare de 5inci; 29.dec.2017, 10:41.

              Comentariu

              • VYS
                Living Legend
                • 19.aug.2005
                • 12977

                #8
                Răspuns la: Reparatii crapaturi perete BCA

                Ai o prezentare legata de subiect in articolul http://www.vysblog.ro/placarea-cu-gipscarton/
                Este destul de simplu de facut si iti rezolva problema fisurilor, indiferent ca sunt mai mici sau mai mari. In principiu, adera pe staturile existente de glet daca acesta este stabil.
                VYS Blog DIY

                Comentariu

                • 5inci
                  Incepator
                  • 27.dec.2017
                  • 65

                  #9
                  Răspuns la: Reparatii crapaturi perete BCA

                  Gletul acesta nu stiu cat de stabil este de cand a fost inundat ,de aia vreau sa vreau sa racai tot apartamentul inclusiv holul care este dat cu stropul acela.
                  La rigips il mai prind si in dibluri? Un cumnat are cu placi de rigips prinse direct cu mamaligi doar ca la fiecare imbinare se placa e crapatura.Cred ca nu a facut ceva corect.
                  Ultima editare de 5inci; 29.dec.2017, 19:00.

                  Comentariu

                  • Ervin
                    Membru
                    • 07.ian.2016
                    • 154

                    #10
                    Răspuns la: Reparatii crapaturi perete BCA

                    Eu am placat cu rigips intr-o locatie,toti peretii. Acestia era vopsiti cu vopsea de ulei si asta era cea mai buna solutie.Am buciardat peretii,am amorsat,apoi am lipit placile de rigips.Lucrarea a fost executata acum 2 ani si jumatate si nu au aparut fisuri in pereti. Recomand folosirea unui adeziv bun gen Perlfix de la Knauf,cu adezivul de la Rigips-Rifix am avut neplaceri.

                    Comentariu

                    • agentul007
                      Incepator
                      • 15.ian.2016
                      • 34

                      #11
                      Răspuns la: Reparatii crapaturi perete BCA

                      Postat în original de Ervin
                      cu adezivul de la Rigips-Rifix am avut neplaceri.
                      Ce neplaceri ati avut?

                      Comentariu

                      • uceniculgica
                        Membru Marcant
                        • 10.ian.2013
                        • 572

                        #12
                        Răspuns la: Răspuns la: Reparatii crapaturi perete BCA

                        Postat în original de 5inci
                        Gletul acesta nu stiu cat de stabil este de cand a fost inundat ,de aia vreau sa vreau sa racai tot apartamentul inclusiv holul care este dat cu stropul acela.
                        La rigips il mai prind si in dibluri? Un cumnat are cu placi de rigips prinse direct cu mamaligi doar ca la fiecare imbinare se placa e crapatura.Cred ca nu a facut ceva corect.
                        da jos ce se desprinde usor, restul este suficient buciardat, si eu am fixat si in suruburi

                        daca faci totul corect, n-are motive sa crape

                        Comentariu

                        • Ervin
                          Membru
                          • 07.ian.2016
                          • 154

                          #13
                          Răspuns la: Reparatii crapaturi perete BCA

                          Nu au facut priza cateva "mamaligi" la perete,cu toate ca a fost amorsat in prealabil,din cate imi amintesc locul in care era adezivul pe placa se incalzea destul de tare,facea reactie chimica.Cu adezivul Perlfix nu am avut surprize de genu`si imi amintesc ca au avut preturi similare.

                          Comentariu

                          • Ervin
                            Membru
                            • 07.ian.2016
                            • 154

                            #14
                            Răspuns la: Reparatii crapaturi perete BCA

                            Am uitat sa precizez,placile au fost fixate si mecanic cu dibluri tip polistiren,batute sa fie putin sub nivelul placii de rigips.

                            Comentariu

                            • insolventul
                              Membru
                              • 26.iul.2012
                              • 236

                              #15
                              Răspuns la: Reparatii crapaturi perete BCA

                              Postat în original de Ervin
                              Nu au facut priza cateva "mamaligi" la perete,cu toate ca a fost amorsat in prealabil,din cate imi amintesc locul in care era adezivul pe placa se incalzea destul de tare,facea reactie chimica.Cu adezivul Perlfix nu am avut surprize de genu`si imi amintesc ca au avut preturi similare.
                              Rifix are o perioada de lucru mult mai scurta, nu a facut priza cu peretele pt ca deja incepuse procesul de intarire.
                              Da, este normal sa degaje caldura datorita reactiei rapide de intarire.
                              Un material foarte bun, mai rezistent decat Perlfix, dar cu pretentii.
                              Cinstit,si eu il cam ocolesc atunci cand am multe placi de pus, pt ca ma grabeste.
                              Preferabil in zonele cu placari de dimensiuni mici, ex: glafuri,masti, s.a. .
                              Am uitat sa precizez,placile au fost fixate si mecanic cu dibluri tip polistiren,batute sa fie putin sub nivelul placii de rigips.
                              Ati cam exagerat cu acele dibluri pt polistiren.
                              Posibil sa fi distrus prea tare placa in zona unde ati batut ca sa se ingroape ditamai "ciuperca".
                              Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	diblu 6x 60.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	4,2 KB 
ID:	629366
                              Cred ca modelul asta era de ajuns.
                              Diblurile se bat in zona unde aveti adezivul pus "mamaliga".

                              Comentariu

                              Procesare...