Supraincalzire cazan centrala pe lemne

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Sebilia
    Incepator
    • 15.ian.2018
    • 1

    Supraincalzire cazan centrala pe lemne

    Ziua buna, tuturor!
    Am o centrala pe lemne Viessmann Vitoligno 100 de 30KW la care nu am avut loc pe unde sa bag un puffer mai mare de 1000 Litri. Temperatura in puffer ajunge undeva pana la 85 grade (ca si in cazan), dupa care centrala intra intr-un regim de asteptare si arderea este mocnita. Din cauza asta de seara pana dimineata (cand setez temperatura ambianta pe la 18 grade) se supraincalzeste cazanul si uneori sare siguranta centralei din panoul de automatizare. Ma puteti ajuta cu o sugestie? Am facuta o automatizare cu relee pentru alimentarea pufferului. Un instalator mi-a spus ca ar trebui sa modific din automatizare si sa las centrala sa bage mai mult in puffer dar nu prea inteleg cum daca centrala se opreste singura cand ajunge la 85 de grade... Lemne nu bag multe seara tocmai sa nu se supraincalzeasca. Poate sa fie o defectiune a centralei sau ar trebui sa adaug un puffer in paralel cu existentul astfel incat sa maresc capacitatea de stocare? Va multumesc mult si anticipat
  • bambucea
    Membru Marcant
    • 13.iun.2014
    • 317

    #2
    Răspuns la: Supraincalzire cazan centrala pe lemne

    Postat în original de Sebilia
    Ziua buna, tuturor!
    Am o centrala pe lemne Viessmann Vitoligno 100 de 30KW la care nu am avut loc pe unde sa bag un puffer mai mare de 1000 Litri. Temperatura in puffer ajunge undeva pana la 85 grade (ca si in cazan), dupa care centrala intra intr-un regim de asteptare si arderea este mocnita. Din cauza asta de seara pana dimineata (cand setez temperatura ambianta pe la 18 grade) se supraincalzeste cazanul si uneori sare siguranta centralei din panoul de automatizare. Ma puteti ajuta cu o sugestie? Am facuta o automatizare cu relee pentru alimentarea pufferului. Un instalator mi-a spus ca ar trebui sa modific din automatizare si sa las centrala sa bage mai mult in puffer dar nu prea inteleg cum daca centrala se opreste singura cand ajunge la 85 de grade... Lemne nu bag multe seara tocmai sa nu se supraincalzeasca. Poate sa fie o defectiune a centralei sau ar trebui sa adaug un puffer in paralel cu existentul astfel incat sa maresc capacitatea de stocare? Va multumesc mult si anticipat
    Ce consumatori aveti?
    La 30 kw - aveti minim 10 calorifere?
    18 grade nu mi se pare o temperatura normala pt o casa- undeva la 20 de grade noaptea si pe parcursul zilei 22 grade.
    Cred ca aveti centrala supradimensionata.

    Comentariu

    • ABBA
      Membru
      • 12.iun.2014
      • 232

      #3
      Răspuns la: Supraincalzire cazan centrala pe lemne

      Postat în original de Sebilia
      Ziua buna, tuturor!
      Am o centrala pe lemne Viessmann Vitoligno 100 de 30KW la care nu am avut loc pe unde sa bag un puffer mai mare de 1000 Litri. Temperatura in puffer ajunge undeva pana la 85 grade (ca si in cazan), dupa care centrala intra intr-un regim de asteptare si arderea este mocnita. Din cauza asta de seara pana dimineata (cand setez temperatura ambianta pe la 18 grade) se supraincalzeste cazanul si uneori sare siguranta centralei din panoul de automatizare. Ma puteti ajuta cu o sugestie? Am facuta o automatizare cu relee pentru alimentarea pufferului. Un instalator mi-a spus ca ar trebui sa modific din automatizare si sa las centrala sa bage mai mult in puffer dar nu prea inteleg cum daca centrala se opreste singura cand ajunge la 85 de grade... Lemne nu bag multe seara tocmai sa nu se supraincalzeasca. Poate sa fie o defectiune a centralei sau ar trebui sa adaug un puffer in paralel cu existentul astfel incat sa maresc capacitatea de stocare? Va multumesc mult si anticipat
      Eu, din ce ati scris am inteles ca centrala este mult prea puternica pt necesitatile actuale.
      Capacitatea de stocare este utila in momentul cand centrala nu mai da caldura (este oprita), dvs cand ati facut asta ultima data?

      Comentariu

      Procesare...