Se poate muta sifonul din pardoseala baii?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • IonutArn
    Incepator
    • 10.oct.2015
    • 7

    Se poate muta sifonul din pardoseala baii?

    Buna ziua,

    As dori sa montez o cada in baie si singurul element care ma incurca este sifonul din pardoseala.

    Am atasat o schita, momentan in partea din stanga sus a desenului se afla cadita de dus, iar sifonul din pardoseala (desenat cu rosu) se afla sub lavoar.

    Din cate stiu lavoarul se poate muta foarte usor.

    Credeti ca exista vreo posibilitate sa montez o cada mai lunga de 130cm?

    Cel mai bine mi-ar veni o cada de colt de 110x110cm, iar lavoarul si sifonul ar ramane unde sunt, dar n-am gasit pe net decat un model scump, peste 1100 de lei, la care se adauga masca si alte cheltuieli.

    Era sa uit, este o baie de bloc la etaj superior.

    Multumesc!
    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	baie.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	33,7 KB 
ID:	642298
  • fanero
    Living Legend
    • 02.aug.2008
    • 2107

    #2
    Răspuns la: Se poate muta sifonul din pardoseala baii?

    Daca modificati instalatia de alimentare si cea de scurgere puteti sa faceti ce modificari vreti.

    Comentariu

    • IonutArn
      Incepator
      • 10.oct.2015
      • 7

      #3
      Răspuns la: Se poate muta sifonul din pardoseala baii?

      Ok, dar nu-mi dau seama cat de simplu sau de dificil se face asta si ce costuri presupune, nu ma pricep deloc in domeniul asta.
      In afara de scos gresia (care oricum trebuie inlocuita) cat de mult mai trebuie sa sap?

      Comentariu

      • fanero
        Living Legend
        • 02.aug.2008
        • 2107

        #4
        Răspuns la: Se poate muta sifonul din pardoseala baii?

        Eu ca sa scot un sifon de pardoseala vechi (din plumb) am ajuns la vecina de dedesupt.

        Functie de modificarile care le doriti, o sa coste ceva.

        Pentru inlocuit un sifon de pardoseala mie mi-a cerut un instalator 200 de lei.
        In Bucuresti.

        Comentariu

        • Consultant sanitare
          Moderator
          • 16.oct.2006
          • 1554

          #5
          Răspuns la: Se poate muta sifonul din pardoseala baii?

          Ar trebui sa puneti foto din baia reala pentru a evalua situatia. Teoretic este posibila executia modificarilor dar conteaza si detaliile. Legat de sifonul de pardoseala, daca este un sifon amplasat doar pe pardoseala dvs., cu scurgere care nu afecteaza vecinul de la etajul inferior, se poate modifica destul de usor. Se taie un canal nou in sapa de egalizare si se amplaseaza scurgerea catre coloana principala. Legat de cada, trebuie evaluat spatiul disponibil si amplasarea traseului de scurgere.

          Comentariu

          Procesare...