Izolare pod nelocuibil

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ADINA CEBUC
    Incepator
    • 08.feb.2018
    • 1

    Izolare pod nelocuibil

    Buna ziua,
    Va rog sa ma ajutati cu cateva raspunsuri pentru remedierea unor probleme cu care ma confrunt.
    Am cumparat o "casa " noua, pe un singur nivel, suprafata mica. Intre tavan si pod am asa: rigips, vata, scandura.
    Nu am habar de cum ar trebui construita o casa, am mers pe mana constructorului. Cei care au montat tabla pe casa, mi-au confirmat ca nu s-a dorit de la inceput montarea foliei hidroizolatoare, asadar nu exista absolut nici o izolatie in pod (fara vata sau orice alt material izolator)
    In acest moment ma lovesc de pierderea caldurii. Desi in camera, termometrul arata 23 gr, aerul este rece.
    Ce imi recomandati sa fac? Sa incep cu izolarea podului cu vata, sa schimb vata intre tavan si scandura? Sau..
    Neavand folia anticondens sub tabla, ce se poate intampla daca intre capriori pun vata? In caz ca se scurge apa in aceasta vata?
    Se poate monta vata cu folie AL spre exterior de 5 cm, apoi vata tot de 5 cu AL pe interior? Sa am atat spre interior cat si exterior aceasta folie AL? Si dupa sa acopar cu folie peste tot?

    Multumesc,
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15141

    #2
    Răspuns la: Izolare pod nelocuibil

    Podul nu trebuie izolat, se izoleaza foarte bine planseul spre pod. Ce grosime are izolatia intre "tavan si pod"? Acolo trebuia si bariera de vapori.
    Este foarte rau ca nu s-a montata folie sub acoperis, va asumati riscuri inutil. Casa cum este izolata in rest? Putem vedea foto cu ea?

    Comentariu

    Procesare...