Probleme presiune centrala

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • altruista
    Incepator
    • 11.feb.2018
    • 4

    Probleme presiune centrala

    Buna ziua!
    Am o centrala Ariston Microgenus + de 28 kw. Am descoperit acum 2 saptamani ca vasul de espansiune e plin cu apa și urmare la asta am instalat un vas de expansiune nou, atasat pe retur exact la iesirea din centrală. Instalatia de incalzire este facuta cu polipropilena. Problema este ca la 3 -4 zile trebuie sa bag presiune fiindca scade la 0,6-0,7 asta dupa ce bag 1,5. Am verificat peste tot, metoda cu servetelul, nu curge nici un calorifer sau robinet. E posibil sa fie spart vasul de expansiune din centrala? Daca da cum as putea sa-l anulez și daca pot sa-l anulez? In rest centrala functioneaza corect pe incalzire si pe apa calda. Multumesc celor care imi vor raspunde.
  • altruista
    Incepator
    • 11.feb.2018
    • 4

    #2
    Răspuns la: Probleme presiune centrala

    Up!
    Ma poate ajuta cineva!

    Comentariu

    • dmih
      Membru Marcant
      • 05.feb.2007
      • 612

      #3
      Răspuns la: Răspuns la: Probleme presiune centrala

      Postat în original de altruista
      Up!
      Ma poate ajuta cineva!
      Cel mai bine apelati la un service specializat pentru diagnoza centralei.

      Comentariu

      • Alex_D
        Incepator
        • 18.mar.2007
        • 15

        #4
        Răspuns la: Probleme presiune centrala

        E posibil sa fie o pierdere foarte mica pe la o imbinare sau alt por atat in centrala cat si pe instalatie , intr-o zona nevizibila si atat de mica inat apa scursa se evapora fara a lasa urme de picaturi. O verificare profesionista implca intr-adevar si deschiderea centralei deci ar trebui facuta cu cineva care stie ce face. Suspiciunea pierderii pe instalatie poate fi eliminata (sau confirmata) facand o proba de presiune cu centrala izolata. Aceasta presupune un manometru (si un profesionist)
        Alex D

        Comentariu

        Procesare...