Zgomot sub gresie de la tevi

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • alina33
    Incepator
    • 16.feb.2018
    • 3

    Zgomot sub gresie de la tevi

    BUna dimineata, postez la aceasta ora pentru ca nu pot dormi...
    Am o centrala Ariston , instalatie sanitara si termica pe cupru.
    De cand am pus gresia si terminat de renovat se aude aproape non stop sub gresie[ pe hol ] la tevile de duc in baie pic poc pic poc.
    Mentionez ca gresia este calda in cateva zone si suna a gol peste tot daca bat in ea .
    Acum, de exemplu am oprit caloriferele si stau in frig [ acceptabil , dar de aia am centrala sa am caldura cand doresc, nu-i asa ? ] pentru ca zgomotul ma innebuneste si pur si simplu nu mai rezist dar doar asa se opreste zgomotul infernal.
    NU am cum sa intreb instalatorul pentru ca a luat banii si a plecat si nu imi mai raspunde.
    Posibil ca tevile sa fie prea la..suprafata si de aia se aude zgomotul ?
    Deasemenea, acolo unde gresia este calda chitul de la ea se exfoliaza - nu arata prea bine.
    Centrala e setata pe 50 grade calorifere si 45 apa calda, daca dau mai mult pt caldura zgomotul se accentueaza , plus gresia devine fierbinte in unele locuri.
    Va rog mult, ajutati-ma , nu stiu ce sa mai fac ...
    Va multumesc anticipat.
  • cotycla
    Membru
    • 01.nov.2012
    • 130

    #2
    Răspuns la: Zgomot sub gresie de la tevi

    Tevile de sub gresie au izolatie?

    Daca nu au fost prevazute cu izolatie e posibil sa va crape gresia din cauza dilatatiei cuprului.

    Comentariu

    • alina33
      Incepator
      • 16.feb.2018
      • 3

      #3
      Răspuns la: Zgomot sub gresie de la tevi

      Pai ca izolatie au pus nisip peste, cam asta e izolatia.
      Ce solutie ar fi ?
      Instalatia este noua ...
      Deci zgomotul este din cauza dilatarii ?
      Imi cer scuze, dar nu pricep, tocmai din aceasta cauza m-am bazat pe instalatori .... dar ...

      Comentariu

      • dmih
        Membru Marcant
        • 05.feb.2007
        • 632

        #4
        Răspuns la: Răspuns la: Zgomot sub gresie de la tevi

        Postat în original de alina33
        Pai ca izolatie au pus nisip peste, cam asta e izolatia.
        Ce solutie ar fi ?
        Instalatia este noua ...
        Deci zgomotul este din cauza dilatarii ?
        Imi cer scuze, dar nu pricep, tocmai din aceasta cauza m-am bazat pe instalatori .... dar ...
        Raspuns de jos in sus:
        -Tocmai din acest motiv trebuia un proiect facut de un inginer in domeniu, nu asteptat la mana lui Gigi instalatorul. Lectie pentru viitor: intotdeauna proiect inaintea inceperii lucrarilor. Nea Gigi o fi avand experienta la lipit tevi dar nu prea stie sa efectueze calcul de stres la sisteme de conducte.
        -Da
        -Nu conteaza varsta instalatiei in acest caz. Gresit executata in lipsa proiect.
        -Chemat proiectant, revizuita solutia, spart, remediat.
        -Nisipul nu e izolatie.

        Imi pare rau de situatia ta, dar nu este altceva decat o consecinta clara si elocventa a dorintei de a sari paste cea mai importanta etapa a unui proiect. Cateodata chiar nu face sens sa incerci sa scutesti niste bani. Ajungi sa cheltuiesti mai mult la final.

        Comentariu

        Procesare...