Copex metalic ingropat in sapa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Simion_Iasi
    Incepator
    • 19.iul.2015
    • 12

    Copex metalic ingropat in sapa

    Buna ziua,
    Se poate oare poza copex metalic direct ingropat in sapa?
    Adica in contact direct cu cimentul sapei.
    Unii zic sa nu intre ciment in el, dar am mai auzit un instalator care zicea ca n-are absolut nimic.

    Intr-o casa de lemn, unde traseul este partial pe lemn, apoi trebuie sa treaca pe placa de beton pe o portiune.

    Multumesc.
  • scary
    Incepator
    • 21.feb.2018
    • 10

    #2
    Răspuns la: Copex metalic ingropat in sapa

    pentru asta e recomandat copexul metalic. Da fara nicio problema. Daca tragi prin copex doar cablu pentru curent 220v iti recomand sa iei direct cablu armat Caby.

    Comentariu

    • Cherubino
      Living Legend
      • 10.iul.2006
      • 1688

      #3
      Răspuns la: Copex metalic ingropat in sapa

      Problema cu copexul metalic este aceea ca are o rezistenta la compresiune destul de mica, din cauza modului in care este fabricat. De curiozitate, faceti un test simplu, calcati cu toata greutatea corpului dvs. pe o bucata de copex metalic si pe o bucata de copex din PVC cu rezistenta la compresiune de 720 daN/ mp, care are specificatii pentru montare in sape (de exemplu din gama FK de la Gewiss). O sa vedeti ca copexul metalic se va aplatiza complet, in timp ce copexul din plastic n-are nimic (eu am 80 kg si la greutatea asta copexul FK nici macar nu s-a ovalizat).
      Pentru rezolvarea problemei dumneavoastra, va sfatuiesc ca, pe portiunile care necesita inglobare in sapa, sa introduceti copexul metalic intr-o teava din PVC cu diametrul interior putin mai mare decat diametrul exterior al copexului metalic. Daca grosimea sapei ce urmeaza a fi turnata nu va permite asta, atunci puteti inlocui pe acele portiuni inglobate in sapa copexul metalic cu cel din PVC, legatura dintre ele facandu-se prin mufe corespunzatoare.
      Va recomand sa utilizati copex metalic cu invelis exterior din PVC moale, care este mult mai rezistent la coroziune decat cel neprotejat. Totodata, sa nu utilizati conductoare pentru realizarea cablarii, ci cabluri cu manta (recomandat CYY-F), deoarece trebuie sa existe o dubla izolare intre conductor si metalul tubului.
      LARGO AL FACTOTUM

      Comentariu

      • scary
        Incepator
        • 21.feb.2018
        • 10

        #4
        Răspuns la: Copex metalic ingropat in sapa

        toate cablurile electrice de forta sau de curenti slabi prin pardosele, sape, etc sa trag prin copexuri metalice sau cabluri armate. Investitie inutila daca iei un cablu armat si il mai introduci din nou intr-un copex din PVC.

        Comentariu

        • Cherubino
          Living Legend
          • 10.iul.2006
          • 1688

          #5
          Răspuns la: Copex metalic ingropat in sapa

          @scary
          CYY-F (pe care l-am exemplificat eu) nu este cablu armat.
          In alta ordine de idei, va rog sa reproduceti aici, public, un document (normativ, standard, norma tehnica, etc.) care sa sustina faptul ca montarea traseelor electrice prin sape se face prin pozare EXCLUSIVA in copex metalic. Exclus variante de genul "stiu eu sigur ca e asa" sau "asa am invatat eu".
          LARGO AL FACTOTUM

          Comentariu

          • scary
            Incepator
            • 21.feb.2018
            • 10

            #6
            Răspuns la: Copex metalic ingropat in sapa



            pag. 87 in normativ.

            "Alegerea sistemelor de pozare în funcĠie de tipurile de conductoare sau cabluri,... "

            in cazul montarii in sapa se ia din normativ:

            Cabluri în manta (inclusiv cabluri armate si conductoare cu izolatie minerală).

            Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	tabel.JPG 
Afișări:	1 
Mărime:	54,4 KB 
ID:	629569

            Comentariu

            • Cherubino
              Living Legend
              • 10.iul.2006
              • 1688

              #7
              Răspuns la: Copex metalic ingropat in sapa

              @scary
              Eu v-am cerut sa-mi aratati UNDE SCRIE CA ESTE OBLIGATORIU COPEXUL METALIC (SI PE CALE DE CONSECINTA CA AR FI INTERZIS CEL DIN PLASTIC) LA POZAREA TRASEELOR ELECTRICE INGLOBATE IN SAPE.
              Lasati-o balta, ca pentru mine e clar, nu mai pierd vremea cu polemici sterile, care nu-l ajuta cu nimic pe Simion_Iasi, initiatorul subiectului (care observ ca n-a mai dat pe-aici, a cerut niste lamuriri, iar acum nu-l mai intereseaza).
              LARGO AL FACTOTUM

              Comentariu

              Procesare...