Piine cu maia

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Temelye
    Living Legend
    • 23.apr.2014
    • 1382

    Piine cu maia

    Este o varianta de piine mai sanatoasa pentru situatia ca aveti pe cineva cu probleme de sanatate in familie sau vreti o piine mai sanatoasa. Ca si gust posibil sa nu fiti prea incintati(mai ales copii) datorita gustului usor acrisor si faptului ca nu e atit de pufoasa/buretata ca cele cu aditivi si drojdie. Stiam de mult de aceasta varianta, de la bunica mea,dar nu am pus-o in practica datorita volumului de munca necesar la preparare. Intre timp,nevoit find, am gasit modalitati din ce in ce mai simple si rapide. Destule din retetele de pe net sunt atit de stufoase si complicate,de parca in viata asta nu ai avea altceva de facut decit piine. Eu o fac in masina de piine si pot spune ca imi ia 10-15 min in plus fata de varianta cu drojdie industriala. Acum nu am timp sa intru in amanunte dar intr-o zi o sa o fac, daca e cineva interesat. Orcum, in practica e simplu da facut piine cu maia.
    Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad
  • spik1
    Living Legend
    • 20.apr.2012
    • 2343

    #2
    Răspuns la: Piine cu maia

    Pai, asta-i painea adevarata si sanatoasa, nu cea pufoasa cu toate prostiile din ea!

    Comentariu

    • Temelye
      Living Legend
      • 23.apr.2014
      • 1382

      #3
      Răspuns la: Piine cu maia

      Postat în original de spik1
      Pai, asta-i painea adevarata si sanatoasa, nu cea pufoasa cu toate prostiile din ea!
      F.adevarat dar din pacate majoritatea populatiei o consuma si le place mai mult cea cu drojdie industriala si cu amelioratori. De copii ce sa mai spun. Am dat maia la cunostinte dar find ceva mai simplu de facut cea cu drojdie instant, au renuntat in timp la maia.
      Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 13005

        #4
        Răspuns la: Piine cu maia

        Si are o coaja pe care nu prea o poti manca. Sunt cativa intreprinzatori care produc dar parca tot mai mult im placea painea aia mare de la brutaria sateasca, de odinioara.
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • spik1
          Living Legend
          • 20.apr.2012
          • 2343

          #5
          Răspuns la: Piine cu maia

          In copilarie, la bunica, se facea paine pentru mai multe zile...era mai tare dupa cateba zile, dar nu se acrea, scofalcea ca mai toata painea de astazi!
          Ce-i mai duc dorul!
          Acu' multi ani am lucrat vreo 5 luni la o brutarie...puneau din vreo trei saci diferite prafuri in coca. Proaspata si calda era foarte ademenitoare, dar a doua zi era ca o baba zbarcita si acrita!!!

          Comentariu

          Procesare...