Igrasie casa batraneasca

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • leonard_cezar
    Incepator
    • 27.mar.2008
    • 9

    Igrasie casa batraneasca

    Buna ziua dragi forumisti!

    Despre ce e vorba...
    Casa construita de bunici in care m-am nascut si am crescut.

    Casa stil vagon, 4 camere, construita pe la inceputul anilor 1900. Camere de 4 m pe 4 m cu inlatimea de 3,35 m. Ziduri din caramida cu grosime de 1 caramida si jumatate lipite intre ele cu pamant galben amestecat cu nisip. Casa este izolata la exterior cu polistiren expandat de 5 cm si cu tencuiala decorativa de la Ceresit. Legat de inaltimea panzei de apa freatica in zona: am in curte o fantana la care nivelul apei este undeva la 2 - 3 m de nivelul solului.



    Deoarece recent am montat centrala pe gaze in condensatie, a fost nevoie sa ”dam peste cap” toata casa pentru realizarea instalatiei si montarea caloriferelor.
    Pana sa montam centrala in 2 din camere nu se mai facuse caldura de vreo 3 ani. O alta camera a fost ”reconditionata” prin 2008 sau 2009 de un mester care a considerat ca nu putem scapa de igrasie altfel decat capitonand intreaga camera la interior cu polistiren extrudat de 2 sau 3 cm (nu mai stiu exact). La acel moment casa nu era izolata si la exterior.

    Va rog pe cei cu experienta in domeniu sa-mi spuneti ce posibilitati exista ca sa scap de igrasie. In camere este ridicata pe pereti pana la aproximativ 1,5 m in unele locuri chiar si mai mult. In camera care este izolata si pe interior am observat la partea de sus unde este legatura cu tavanul o banda de 1 - 2 cm latime ceva mai inchisa la culoare dar nu este mucegai. O sa incerc sa incarc si cateva poze facute cu telefonul.
    Ultima editare de Gemini; 03.mar.2018, 11:25.
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15141

    #2
    Răspuns la: Igrasie casa batraneasca

    Toate acele linkuri nu functioneaza.
    Daca aveti foto, atasati-le in acest topic. Atentie la dimensiunea foto, sa nu fie prea mari, forumul are o limita peste care nu ataseaza imaginile.

    Comentariu

    • leonard_cezar
      Incepator
      • 27.mar.2008
      • 9

      #3
      Răspuns la: Igrasie casa batraneasca

      Pozele atasate la primul post nu au vrut sa se incarce asa ca incerc din nou:

      aceasta este schita casei
      Fișiere Atașate

      Comentariu

      • leonard_cezar
        Incepator
        • 27.mar.2008
        • 9

        #4
        si cateva poze cu peretii din 3 dintre camere:

        Si benzile inchise la culoare de la imbinarea cu tavanul din camera izolata si pe interior
        Fișiere Atașate
        Ultima editare de Gemini; 03.mar.2018, 11:25.

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15141

          #5
          Răspuns la: Igrasie casa batraneasca

          Banda de umezeala si mucegai de la tavan este o consecinta a ceea ce se intampla in partea inferioara a peretilor si nu este relevanta. Problema este intradevar destul de grea si are legatura cu umiditatea din sol, urcarea apei prin capilaritate, prin zidaria de caramida. Atat timp cat dinspre sol vom avea o sursa puternica de apa, in lipsa unei hidroizolatii si probabil fara a avea fundatie din beton, situatia va fi la fel. A adauga polistiren la interior, cum s-a facut in camera indicata, nu este o solutie.
          Pe care din pereti se intampla fenomenul?
          Imagini din exterior se pot posta? Pardoselile cum sunt realizate?
          Ultima editare de Gemini; 03.mar.2018, 11:26.

          Comentariu

          • leonard_cezar
            Incepator
            • 27.mar.2008
            • 9

            #6
            Răspuns la: Igrasie casa batraneasca

            Banda de la tavan nu este mucegai! Si nu imi pot da seama exact daca este umezeala (la mana nu se simte)... probabil ca da. Banda este prezenta pe toti cei 4 pereti la imbinarea cu tavanul. In camera izolata pe interior s-a turnat podea din ciment pe care este polistiren extrudat de 6 mm si parchet MDF. Toate celelalte camerele au dusumea din lemn pe un pat de zgura de locomotiva iar dedesubt este pamant. Igrasia este mai pronuntata pe peretele comun cu cel al vecinului insa si pe peretii dintre camere este prezenta dar in procent mult mai mic. Intr-adevar este o problema cu fundatia care este din piatra de constructie (blocuri ceva mai mari) (la inceputul anilor 1900 cimentul era scump si cam greu de procurat) dar cam atat. Nu cred ca exista hidroizolatie intre fundatie si zid. Incerc sa fac maine cateva poze si la exterior.

            Comentariu

            • fanero
              Living Legend
              • 02.aug.2008
              • 2107

              #7
              Răspuns la: Igrasie casa batraneasca

              Postat în original de leonard_cezar
              Nu cred ca exista hidroizolatie intre fundatie si zid
              Cred ca va fi nevoie sa o realizati.
              S-a discutat pe Forum despre cum poate fi facuta, la o casa deja construita.

              Comentariu

              • leonard_cezar
                Incepator
                • 27.mar.2008
                • 9

                #8
                Răspuns la: Igrasie casa batraneasca

                Revin cu poze din exterior:
                Fișiere Atașate

                Comentariu

                • leonard_cezar
                  Incepator
                  • 27.mar.2008
                  • 9

                  #9
                  Răspuns la: Igrasie casa batraneasca

                  Postat în original de fanero
                  Cred ca va fi nevoie sa o realizati.
                  S-a discutat pe Forum despre cum poate fi facuta, la o casa deja construita.
                  Din cate am mai citit pe forum am inteles ca se face sapatura sub zid pentru a se turna beton si hidroizolarea noii fundatii.... poate ca la o casa unde caramizile sunt lipite intre ele cu ciment sa reziste mai bine zidul ... insa la caramizi lipite cu pamant galben si nisip eu nu prea am curajul sa ma risc sa sap sub zid. Mi-e ca se va lasa si vor aparea crapaturi in cel mai bun caz. In plus zidul cel mai afectat este cel in care este lipita casa vecinului de a noastra. Nu pot sa sap jumate la interior, sa torn beton, apoi sa sap jumate la exterior si sa torn iar beton. Ma gandeam mai degraba sa dau jos toata zidaria interioara, sa indepartez cat mai mult din pamantul dintre caramizi si sa fac o noua tencuiala. Insa nu stiu ce materiale se pot folosi pentru a stopa cat mai mult inaintarea apei in pereti si spre interiorul camerei.

                  Comentariu

                  • Gemini
                    Moderator
                    • 06.iun.2006
                    • 15141

                    #10
                    Răspuns la: Igrasie casa batraneasca

                    Subturnarea nu este neaparat necesara sau ea nu are o legatura directa cu hidroizolarea. Subzidirea se poate face si da rezultate. Ideea este ca sub zidarie, la un anumit nivel sa se introduca un strat care sa intrerupa urcarea apei prin capilaritate. Alte metode presupun injectarea unor solutii de silicatizare inpereti pentru a crea aceasta bariera in mod chimic, prin saturarea zidariei cu acestea. Se poate incepe analiza si executia unor lucrari, chiar si cu caracter experimental pe una din camerele cu pardoseala pe pamant. Se va elimina tencuiala, pardoseala, se va analiza starea de umezeala de pe zidarie si pamant si apoi se vor executa lucrarile necesare. Sunt lucrari destul de sensibile si necesita atentie in executie pentru ca efectul dorit sa se atinga.

                    Comentariu

                    • leonard_cezar
                      Incepator
                      • 27.mar.2008
                      • 9

                      #11
                      Răspuns la: Igrasie casa batraneasca

                      Multumesc de raspuns. Imi puteti recomanda o firma din Constanta care executa astfel de lucrari?

                      Comentariu

                      • Gemini
                        Moderator
                        • 06.iun.2006
                        • 15141

                        #12
                        Răspuns la: Igrasie casa batraneasca

                        Din pacate nu va pot face o recomandare insa puteti cauta firme de profil locale si sa le cereti consultanta/ oferte despre posibilele solutii care va pot rezolva problema.
                        De indata ce constatati sau decoeprtati anumite stati de fapt asupra structurilor, va putem sfatui pe forum si indruma in masura in care putem.
                        Cu vecinul ati discutat? El are aceeasi problema? Este perete comun sau este dublat?

                        Comentariu

                        Procesare...