Pat cu sertare din PAL

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • alinescoo
    Membru
    • 18.ian.2008
    • 212

    Pat cu sertare din PAL

    Va salut stimati colegi,

    Vreau sa incep constructia pentru inceput a 3 paturi, 1 pat dublu si 2 paturi de o persoana din PAL. Deoarece in incaperi am incalzire in pardoseala, trebuie sa am spatiu liber sub pat, deci nu pot sa am sertarele pana jos.
    Voi face totul in regim DIY. Cel putin asta e speranta cu care incep

    Ca si unelte voi folosi:
    - Bosch GTS 160 BCE fierastrau vertical pentru taieri sub forma de arc de cerc
    - Bosch GKT 55 GCE fierastrau circular cu 2 sine de 1.6m pentru debitarea palului direct din foile mari si pentru restul debitarilor.
    - Bosch POF 1400 pentru frezat balamale plus alte cele
    - Masina de gaurit si surubelnita cu impact pentru gaurit si insurubari
    - Am un dispozitiv de realizat gaurile pentru nuturi de la Wolfcraft, sablonul acela care se gaseste in dedeman

    In zilele urmatoare incep proiectarea primului pat. Voi folosi SketchUp pentru ca sunt familiar cu el si am vazut ca se foloseste. O sa mai caut si un program pentru a ma ajuta in alegerea optima a debitarilor in foaia de PAL.
    Deoarece salteaua probabil va fi de 200x200 (caut salteaua potrivita) voi avea 2 randuri de sertare, pe fiecare parte laterala la pat, dar fiindca latimea patului e de 200m nu prea cred ca e ok sa am sertare cu adancime de 1m. Peste sertare o sa plun o placa, probabil pal nelaminat sau poate mdf insa am inteles ca trebuie sa am si aerisire la saltea. Nu vreau sa folosesc somiere si practic nici nu am cum sa le integrez.
    Alta chestie la care ma gandesc e ca ma inalt prea mult... sa vedem exact cand proiectez, insa probabil ar trebui sa am cam 15cm sub pat + poate 20 cm la sertar + salteaua.


    Inainte de a incepe proiectarea, daca aveti ceva sfaturi de care sa tin cont la proiectare v-as fi recunoscator daca le-ati spune. O sa revin cu detalii pe masura ce avanzez.
Procesare...