Cablu impamantare de 1.5

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • alinescoo
    Membru
    • 18.ian.2008
    • 212

    Cablu impamantare de 1.5

    Sunt in renovare cu 2 camere (dormitor/birou) si nenea electrician mi-a spus ca pentru prize sa cumpar 2x2.5mmp si pentru impamantare 1.5mmp. Zis si facut, cablurile au fost cumparate si montate in ambele camere. Dupa aceea tot restul, ingropare copex, tencuit, plasa de fibra, adeziv etc.
    La o cautare pe forum vad pe alt subiect ca se recomanda ca impamantaea sa aiba aceiasi grosime ca si celelalte fire.

    Mentionez ca la prizele respective se vor folosi aparate in genul: calculator (max 3-400W), monitor (max 100W), TV (proabil tot 100W), laptop, router wireless etc. Deci un consum maxim cred ca undeva la 500W, fie 1000W dar nu cred ca am cum sa ajung acolo. Nu se vor folosi electrocasnice gen masina de spalat, frigider, masina de spalat vase.

    Dilema in care sunt acum: ar trebui sa ma pun sa scot firul de impamantare si sa il inlocuiesc cu altul mai gros? Nu ar fi o operatiune tocmai simpla dar daca e necesar ma inarmez cu curaj si incerc sa o fac.

    Multumesc.
  • cotycla
    Membru
    • 01.nov.2012
    • 130

    #2
    Răspuns la: Impamantare de 1.5mmp. Ar trebui sa schimb?

    Aveti protectie diferentiala in panoul electric?

    Comentariu

    • alinescoo
      Membru
      • 18.ian.2008
      • 212

      #3
      Răspuns la: Impamantare de 1.5mmp. Ar trebui sa schimb?

      Nu, in panoul electric am 3 sigurante, una pentru becuri, una pentru prize si una pentru circuitul separat pentru cuptorul electric.

      Comentariu

      • cotycla
        Membru
        • 01.nov.2012
        • 130

        #4
        Răspuns la: Impamantare de 1.5mmp. Ar trebui sa schimb?

        Vorbiti cu un electrician sa va monteze o protectie diferentiala, costa cam 125 lei.....in anumite cazuri poate sa va salveze si viata, si nu mai trebuie sa schimbati conductorul de protectie.

        Comentariu

        • alinescoo
          Membru
          • 18.ian.2008
          • 212

          #5
          Răspuns la: Impamantare de 1.5mmp. Ar trebui sa schimb?

          Multumesc foarte mult @cotycla o sa ma interesez sa vad.
          Toate cele bune.

          Comentariu

          • adriannox
            Incepator
            • 07.mar.2018
            • 2

            #6
            Răspuns la: Impamantare de 1.5mmp. Ar trebui sa schimb?

            impamantarea ar trebui sa fie intr-adevar de acceasi sectiune ca si faza/nul.Iar in tabloul electric eu nu consider ca este optional montarea unui diferential,ci obligatoriu.Iar firul de impamantare care vine de afara in instalatie trebuie sa fie de minim 6mm,daca este de 10 e si mai bine.PS:cred ca e cazul sa chemi un electrician adevarat,lasa-l pe nenea.

            Comentariu

            • alinescoo
              Membru
              • 18.ian.2008
              • 212

              #7
              Răspuns la: Impamantare de 1.5mmp. Ar trebui sa schimb?

              @adriannox multumesc pentru lamuriri, urmatorul pas e sa rezolv diferentialului care din cate vad ar fi recomandat sa fie de 30 mA? Insa avand in vedere faptul ca impamantarea e mai subtire ca si faza/nul ce efecte negative poate avea lucrul asta avand in vedere electronicele conectate la prize?

              Comentariu

              • Cherubino
                Living Legend
                • 10.iul.2006
                • 1688

                #8
                Răspuns la: Impamantare de 1.5mmp. Ar trebui sa schimb?

                "Nenea electricianul" respectiv sa se duca sa puna faianta, sa traga glet, sa monteze gips-carton sau polistiren, ca in mod sigur astea sunt calificarile lui, nicidecum cea de electrician.
                Legat de subiect, acum, daca aveti posibilitatea de schimbare a conductorului PE de 1,5 mmp, faceti-o. Daca nu, asta e, ramane asa, dar, dupa cum au scris si colegii mai sus, cautati un electrician adevarat care sa va monteze in tablou, ca protectie principala, un disjunctor diferential de 30 mA.
                As fi tare curios ce valori au disjunctoarele pe care vi le-a montat "nenea electricianul" in tablou. Am asa, o vaga impresie, ca le-a ales in asa fel incat "sa tina, dom'le, sa nu decupleze toata ziua".
                Pe viitor retineti urmatoarea OBLIGATIE: in circuite monofazate sectiunea conductorului de protectie trebuie sa fie egala cu cea a conductoarelor active.
                LARGO AL FACTOTUM

                Comentariu

                • alinescoo
                  Membru
                  • 18.ian.2008
                  • 212

                  #9
                  Răspuns la: Impamantare de 1.5mmp. Ar trebui sa schimb?

                  @Cherubino Multumesc pentru lamuriri, dupa cum spuneam, in 2 camere sunt in renovare, restul cladirii e veche si treptat voi schimba firele daca va fi cazul pe masura ce avansez. Schimbatul in cele 2 camere a impanatarii ar insemna multa munca, in fiecare camera am 3 prize pe 3 pereti si deja e aplicata tencuiala si plasa+adeziv peste copex. Deci practic doar daca as lua fiecare fir din fiecare doza si as lega de el firul de 2.5 si l-as forta sa iasa, fiind astfel inlocuit de cel mai gros. Pe langa asta si copex-ul e slab si ma tem sa nu fac mai mult rau sau sa se blocheze vre-un fir sa trebuiasca sa sparg peretii. Cred ca ramane oricum varianta cu diferentialul care cum zicea si colegul adriannox ar trebui sa fie obligatorie.

                  Pe cele 3 sigurante in tablou scrie SH201L C25 ~230/400 4500 Astea au fost montate cu ceva timp in urma.

                  Comentariu

                  • mbostangiu
                    Membru marcant
                    • 31.dec.2011
                    • 595

                    #10
                    Răspuns la: Impamantare de 1.5mmp. Ar trebui sa schimb?

                    Impamantarea este importanta pentru protectia dvs. nu pentru aparate. Logica este ca in cazul unui defect intr-un aparat, conductorul de impamantare sa fie capabil sa conduca spre pamant prin priza de pamant curentul de defect si sa sara siguranta. Diferentiala ajuta foarte mult pentru ca nu mai e necesar un curent de ordinul zecilor de amperi sa sara siguranta, ci doar 0.03A.
                    Dupa parerea mea acum e momentul sa remediati problema, iar daca schimbati conductorul de impamantare va recomand sa scoateti de pe teava toate conductoarele si dupa inlocuire sa le trageti la loc pe toate pentru ca aveti mai multe sanse de reusita in acest mod.
                    In alta ordine de idei, sigurantele sunt prost dimensionate (prea mari).
                    “Quality means doing it right when no one is looking.”

                    Comentariu

                    • alinescoo
                      Membru
                      • 18.ian.2008
                      • 212

                      #11
                      Răspuns la: Impamantare de 1.5mmp. Ar trebui sa schimb?

                      Pai daca tin firul de 1.5 la impamantare si pun diferential, asta nu inseamna ca in caz de problema, impamantarea nu merge decat cateva milisecunde pana decupleaza diferentialul, caz in care firul de 1.5 e suficient?

                      Evident sa schimb firele ar fi cea mai buna recomandare insa nu as vrea sa fac asta decat daca e 100% necesar. Dozele sunt puse, toate firele legate, tuburile au si coturi la 90 de grade cand trec de pe un perete pe altul...

                      Comentariu

                      • alinescoo
                        Membru
                        • 18.ian.2008
                        • 212

                        #12
                        Răspuns la: Impamantare de 1.5mmp. Ar trebui sa schimb?

                        Multumesc mbostangiu pentru sfaturi.

                        Comentariu

                        • mbostangiu
                          Membru marcant
                          • 31.dec.2011
                          • 595

                          #13
                          Răspuns la: Cablu impamantare de 1.5

                          E adevarat, diferentiala are nevoie de un curent mult mai mic pentru functionare insa de fiecare data cand e vorba de protejarea vietii este nevoie de cel putin 2 metode diferite dar convergente. Daca va uitati pe instrunctiunile de folosire pentru o siguranta diferentiala veti vedea ca trebuie testata lunar. Face cineva treaba asta? Poate 5%? Poate 2%? Poate chiar mai putini oameni...Eu recunosc ca nu.
                          “Quality means doing it right when no one is looking.”

                          Comentariu

                          • cata_melc
                            Membru
                            • 02.feb.2010
                            • 202

                            #14
                            Răspuns la: Cablu impamantare de 1.5

                            Intreb si eu un avizat. La un circuit in care siguranta “generala” este cu protectie diferentiala de 30mA si mai exista un circuit cu o diferentiala de 10mA de ce aceasta nu decupleaza atunci cand “pun mana” pe faza? E adevarat, nici nu ma curentez, dar pur si simplu nu se intampla nimic, cu toate ca pe acel fir exista tensiune.
                            Am testat cu un bec intre faza si nul de protectie si atunci decupleaza - deci aparent ar functiona corect...

                            Ah inca ceva, bransamentul este trifazat si electrozugravulinstalatorul pe care l-am avut mi-a legat pe bara de nul de lucru si nul de protectie. A fost totul bine si frumos pana am facut legatura la electrozii din curte. Din acel moment a inceput haosul pt ca el nu intelegea de ce diferentiala decupleaza, eu eram nervos si-i explicam sa sepram nul de priza de pamant... cert e ca le-am separat eu adaugand o alta bara. Si acum pare ok, zic eu...

                            Comentariu

                            • mbostangiu
                              Membru marcant
                              • 31.dec.2011
                              • 595

                              #15
                              Răspuns la: Cablu impamantare de 1.5

                              Diferentiala decupleaza cand apare curent catre pamant. Astfel daca vrei sa experimentezi un soc electric fara sa fi "deranjat" de diferentiala, te echipezi cu cisme electroizolante si bagi 2 cuie in priza. Corpul omenesc in general nu "inchide" un curent suficient de mare astfel incat sa declanseze siguranta iar diferentiala nu are conditii de declansare. Desigur ca asta inseamna ca te electrocutezi (adica mori si nu mai poti impartasi cu noi experienta).
                              Daca bagi un singur cui in priza (fara cisme) ai sanse mari sa se "scurga" catre pamant cei 10mA care determina diferentiala sa declanseze si sa-ti salveze viata.
                              Sper totusi sa ma credeti pe cuvant si sa NU experimentati aceste lucruri, pentru ca dincolo de gluma, chiar poti sa dai coltu'.
                              “Quality means doing it right when no one is looking.”

                              Comentariu

                              Procesare...