Mobila dormitor mic: pat si dulap

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • musique
    Incepator
    • 08.oct.2010
    • 29

    #16
    Răspuns la: Mobila dormitor mic: pat si dulap

    Si cateva consideratii de final, lucruri de care m-am lovit eu si cred ca ar fi bine sa le stie si cei care vor sa se apuce singuri.

    In primul rand, ca o concluzie la tot, daca m-as apuca de un alt proiect cu siguranta lucrurile ar merge mult mai rapid, nu prea am avut pe cine sa intreb atunci cand am avut nevoie, am gasit multe, foarte multe informatii pe acest forum, dar forumul nu este prietenul de langa tine pe care sa-l suni la orice ora din zi si din noapte si sa-l intrebi cate in luna si in stele ������

    Asadar, sa incepem:

    Alegeti-va materiale de calitate, conteaza foarte mult!!!
    Nu va zgarciti cand vine vorba de lucruri pe care, probabil, le veti folosi multi ani. In aceeasi nota, mare atentie la furnizorul de servicii pe care il alegeti. Am constatat pe propria piele care este diferenta dintre un atelier de debitat PAL cu scule la mana a doua sau a treia, cu lame neascutite de luni, care ciobesc melamina de la PAL, si un atelier profi unde se pot taia placi la o precizie si o calitate incredibila. Iar diferentele de costuri nu sunt chiar atat de mari, debitarea PAL-ului se face la metru liniar iar diferentele sunt de 30-40 de bani.
    Alegeti un cant de calitate si, foarte important, nu va hazardati sa il puneti voi, nu veti reusi niciodata sa il fixati asa cum face o masina special creata in acest sens. Si, insist, nici nu costa asa mult, e o nimica toata in comparatiecu pretul placilor de PAL. Chestia aia cu cantul lipit in bucatarie cu masina de calcat sau cu prenadez e o poveste frumoasa pentru adormit copiii, chiar nu costa o avere si, inca o data, nu veti reusi sa-l lipiti si sa-l taiati asa frumos cum face o masinarie speciala.

    Atentie la masuratori si proiect
    Masurati de o mie de ori, de un milion de ori daca este nevoie, inainte sa dati placile la debitat. Odata taiate, nu mai puteti face mare lucru, doar sa incepeti sa asamblati. Cotele gresite, prost masurate, se vad imediat in proiect, iar nota generala va fi una nasoala (ma rog, depinde si de pretentiile fiecaruia).
    Eu mi-am facut mai intai o schita de mana, asa, ca idee de asamblu, apoi mi-am descarcat de pe internet un soft special pentru proiectare. Am avut nevoie de aproape o saptamana sa-l inteleg (era in limba rusa!), sa lucrez cu librariile si sa-mi dau seama cum functioneaza. Apoi am inceput sa asez toate elementele, asa cum mi le doream. Cand proiectul a fost gata l-am dat unor prieteni sa-l verifice si ei in AutoCAD, evident, erau mici prostioare pe acolo, chestii de milimetri, pe care evident le-am corectat.
    Dupa proiectare, am folosit un soft pentru optimizarea taierii, in felul asta am inteles exact de cat si ce fel de materiale am nevoie, ma refer la placile de PAL, PFL etc.
    Apoi, am inceput sa socotesc ce feronerie imi trebuie, ce balamale, placute, suruburi, coltare etc etc. In afara de astea mai aveti nevoie de masina de insurubat sau gaurit.
    Maaaaaare, mare atentie la acest aspect!!!!! Probabil, multi dintre voi ganditi ca este suficienta bormasina veche pe care o aveti in debara si pe care o folositi de doua ori pe an, si care mai cantareste, eventual, si vreo 2 kg.
    Nu este asa. Nici nu va dati seama cat de mult va ajuta o masina de insurubat compacta, usurica, SI, doar in completare, o masina de gaurit. Initial, am plecat in proiect cu bormasina insa dupa doua ore de schimbat cepetele, cand cu bit pentru insurubat, cand cu burghiu pentru gauri (le schimbam si de trei ori la doua minute), m-am lasat pagubas, aproape facusem bataturi la degete de la insurubat, desurubat mandarina. Asa ca mi-am cumparat o masina doar pentru insurubat, si am folosit-o doar pentru insurubat, iar bormasina am folosit-o doar la gaurit. Nu exagerez insa cred ca am scutit cam jumatate din timpul dedicat montajului in felul asta, cand aveam nevoie de insurubat, pac!, luam masina de insurubat, cand aveam nevoie de gaurit, pac!, luam masina de gaurit. De atunci au mers lucrurile ca pe roate, efectiv a devenit un proces mult mai rapid.
    In afara de cele de mai sus, veti mai avea nevoie de burghie de lemn, suruburi, ruleta, un echer de tamplarie de aluminiu, nu de plastic, (da, si eu am zis initial, ce tampenie e asta, insa a fost incredibil de util), si opritori de profunzime pentru burghie (asta ca sa nu iesiti cu gaura pe partea cealalta a PAL-ului).

    Bugetul.
    Dupa ce ati convenit care este necesarul total de materiale, cautati un furnizor de servicii si produse la pachet, adica cel care vinde PAL-ul sa va si debiteze si sa lipeasca canturile. Majoritatea fac asta, deci aici nu ar trebui sa fie o problema.

    Transportul acasa.
    Mare atentie la modul in care transportati acasa bucatile de PAL debitate, incercati sa faceti voi lucrul asta, nu va bazati pe baietii de la magazin care vin ei cu remorca. Din experienta va pot spune ca sunt foarte neglijenti si va puteti trezi cu materialele ciobite, cu colturile tesite si melamina sparta, crapata sau zagariata. Ceea ce poate fi un dezastru, vizual vorbind. Daca le puteti cara voi, faceti-o, chiar daca pare greu. Daca e vorba de bucati mari, care nu incap intr-un autoturism, si vreti sa le carati cu o masina mai mare, apelati la un cunoscut, un prieten, ceva. Daca nu aveti aceasta posibilitate, stati cu ochii ca pe butelie pe cei care va manevreaza si va incarca-descarca materialele.

    Depozitare
    Odata aduse acasa, mare grija unde le depozitati. Puneti-le departe de orice sursa de caldura sau umezeaza, si tineti cont ca placile de PAL se depoziteaza OBLIGATORIU culcate la podea, nu sprijinte de perete, nu puse in cant, se curbeaza, fac burta si greu, foarte greu le mai indreptati. In plus, se stie ca PAL-ul absoarbe umezeala incredibil de repede, se umfla si devine inutilizabil.

    Asigurati-va ca stiti ce faceti
    Inainte de a incepe lucrul efectiv asigurati-va ca aveti tot ce va trebuie la indemana, ca aveti lumina suficienta in spatiul de lucru si, foarte important, ca aveti loc si spatiu de manevre, preferabil o camera cat mai mare si goala.
    Informati-va din timp despre specificul fiecarei piese pe care o folositi, care e treaba cu ea, cum se manevreaza, cum se fixeaza etc. Eu, de exemplu, am avut mari probleme cu demontabilii, si asta din cauza faptului ca vanzatorul nu a stiut sa-mi spuna cotele de gaurire, a trebuit sa le caut eu pe internet, sa le printez si sa le am la indemana. Preventiv, am luat doua bucati mici de PAL si am facut teste jumatate de zi, ca sa-mi dau seama foarte foarte exact cum se monteaza, cum se dau gaurile, la ce distante. Atunci am inteles ca o sa-mi fie foarte greu sa fac asta la fiecare demontabil, eu aveam aproape 25 de bucati, asa ca mi-am facut un sablon cu gauri pe care l-am folosit de fiecare data, iar lucrurile au mers foarte repede.

    Abia dupa ce am inteles totul, absolut totul din ce doream eu sa fac acolo, am inceput treaba. In felul asta m-am asigurat cam am redus la minim eventualele greseli.

    Ca idee, puse cap la cap, pentru montajul dulapului si patului am avut nevoie de vreo 12 ore, 8 ore in prima zi si vreo patru in cealalta zi. Mai o pauza, mai o berica, mai o caterinca etc etc
    Este primul proiect de genul asta pe care il fac. Initial, m-am gandit ca ce poate fi asa greu, eh, o bormasina, trei gauri, doua suruburi si gata, in trei ore termin. NU a fost deloc asa, cand am realizat cati bani voi cheltui pentru tot, mi-am schimbat perspectiva, si mi-am zis, frate, stai un pic, ca e pe bani, hai sa nu ne batem joc si hai sa facem ceva frumos. Sunt convins, de asemenea, ca ar fi iesit la fel de bine, sau poate si mai bine, daca as fi facut-o pe comanda, insa ideea de a face tu, cu manuta ta, m-a incantat la nebunie.

    Ca si costuri, cred ca au fost rezonabile. Cu totul, cu totul, toate materialele, am ajuns undeva la 1100 de lei, poate la un atelier ieseam mai mult, sau mai putin, habar nu am, nici nu m-a interest asta, ideea e ca am vrut sa o fac eu.

    M-am ales cu un pat mare, 160-200, si un dulap nici mic, nici mare, 195- 95-50, facut cu materialele pe care le-am dorit eu, culorile pe care le-am vrut eu, modelul pe care l-am vrut eu.
    In plus, m-am ales si cu ceva scule in plus care nu-mi vor strica pe viitor, si, la fel de important, experienta.

    Acum, parca am mai mult curaj sa ma apuc de alt proiect, am invatat multe lucruri care cu siguranta imi vor folosi pe viitor.

    Cam asta a fost, sper sa foloseasca si altora informatiile astea, asa cum mie mi-au folosit cele de pe forum.

    Spor la treaba.
    Ultima editare de musique; 25.apr.2018, 09:58.

    Comentariu

    • dan_dan
      Incepator
      • 14.iul.2013
      • 10

      #17
      Răspuns la: Mobila dormitor mic: pat si dulap

      Salut , ti-am citit o parte din subiectul de mai sus , am avut si eu cateva tentative de a imi face mobila , concluzia mea a fost ca am realizat un produs finit f bine lucrat dar cu multa multa munca , mi-am facut un dulap de haine . iar usile acelui dulap le-am gasit la un pret foarte bun la ikea , cam 80 ron usa din MDF de 50x198 parca , am folosit obligatoriu balamale cu amortizor ; le recomand oricui isi face mobila si vrea sa aiba grija de ea in timp
      Daca inca nu ti-ai luat salteaua si vrei sa te documentezi despre saltele cu memorie poti sa citesti despre Recomandare Saltele cu memorie <= Aici
      sau daca vrei Saltele la comanda <= Aici
      Ultima editare de dan_dan; 02.mai.2018, 00:51.

      Comentariu

      Procesare...