Mobila dormitor mic: pat si dulap

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • musique
    Incepator
    • 08.oct.2010
    • 29

    Mobila dormitor mic: pat si dulap

    Buna seara,
    Vreau sa imi fac singur mobila pentru un dormitor mic, adica un pat (saltea 2000/1600) si un dulap (2000/95/50).
    Mi-am proiectat-o singur, optimizarea am facut-o tot singur, mi-am ales placile de PAL (am gasit pe net softurile necesare) si canturile, culorile, am trimis schitele la debitare, acum astept sa imi vina placile taiate.
    Sper sa nu fi gresit vreo cota si sa fie totul in regula.
    Ca si materiale am folosit placi de PAL de 18, de doua culori diferite, si mai multe tipuri de canturi, de diferite marimi si, evident, culori.

    As avea nevoie de cateva sfaturi de la voi, cei care cu siguranta va pricepeti mult mai bine ca mine:

    -pentru usile de 2000 inaltime, cate balamale recomandati? Ajung 2 sau este nevoie de 3 pentru mai multa siguranta?
    -imbinarea placilor de pal se poate face doar cu cepuri striate de lemn sau pot sa folosesc suruburi? sau sa folosesc si cepuri si surburi? Sunt cepurile suficiente pentru inaltimea de 2000 a dulapului? Am auzit ceva si de demontabili, ar fi nevoie de ei? Evident, imi doresc sa fie ceva cat mai estetic, fara gauri la vedere si alte bazaconii.
    - cele doua piese de mobilier trebuie puse pe picioruse-suport de plastic sau le pot lasa direct pe parchet?
    - care ar fi cea mai buna solutie de imbinare a scheletului pentru pat, cel care va prelua greutatea saltelei? Coltare de metal?

    Multumesc.
    Fișiere Atașate
    Ultima editare de musique; 08.mar.2018, 21:54.
  • musique
    Incepator
    • 08.oct.2010
    • 29

    #2
    Răspuns la: Mobila dormitor mic: pat si dulap

    Au venit partile de PAL taiate si cantuite. Incep sa strang fitingaraia. Cred ca voi incepe montajul dupa Paste.

    Comentariu

    • catula
      Membru
      • 14.ian.2011
      • 109

      #3
      Răspuns la: Mobila dormitor mic: pat si dulap

      Salut, de cât ai pus cantul pe uși? Dacă are 95:2=47,5-4 cantul vine 47,1...nu îți mai rămâne luft....

      Comentariu

      • musique
        Incepator
        • 08.oct.2010
        • 29

        #4
        Răspuns la: Mobila dormitor mic: pat si dulap

        Salut, eu zic ca mi-am luat toate masurile de rigoare, adica am calculat totul ca la carte. Sa vedem cum o fi cand incep sa o montez

        M-am decis sa le imbin folosind demontabili de genul asta:



        si asta:



        Initial doream sa le imbin cu demontabili cu cama, insa trebuie sa dau gauri cu freza si mi se pare cam riscant, in ceea ce priveste gaurile. Daca nu le nimeresc din prima, m-am ars, raman gauri, se vad urat.

        Cu demontabilii aia si placutele nu prea am cum sa gresesc, sper eu.

        Voi ce parere aveti?

        Comentariu

        • PROfan
          Moderator
          • 10.apr.2011
          • 662

          #5
          Răspuns la: Mobila dormitor mic: pat si dulap

          Demontabilii ăia sunt de fapt niște colțari care se folosesc pentru suspendarea corpurilor.
          Plăcuțele unghiulare sunt OK dacă sunt folosite în zonele care nu sunt vizibile.
          Folosește cu încredere și eurosuruburi.
          Nu-ți fie frică de demontabili. Îți poți confecționa șabloane ajutătoare pentru orice tip de demontabil.

          Comentariu

          • catula
            Membru
            • 14.ian.2011
            • 109

            #6
            Răspuns la: Mobila dormitor mic: pat si dulap

            Cam asa am făcut eu...
            Fișiere Atașate

            Comentariu

            • PROfan
              Moderator
              • 10.apr.2011
              • 662

              #7
              Răspuns la: Mobila dormitor mic: pat si dulap

              Acum este tardiv dar poate pentru alții ar fi util. În locul bucății de PAL 2000x1600 cu destinația suport saltea se puteau confecționa bucățile de PAL de pe a patra foaie de PAL iar cu banii pentru a patra foaie se achiziționa o somieră 2000x1600 (aprox. 250 lei). Se bucura și salteaua de un suport dedicat!

              Comentariu

              • musique
                Incepator
                • 08.oct.2010
                • 29

                #8
                Răspuns la: Mobila dormitor mic: pat si dulap

                Salut, multumesc tuturor de lamuriri, idei si sfaturi.
                O sa incerc sa fac un sablon, pentru ca manual nu ma descurc sa potrivesc demontabilii si nu vreau sa stric toate foile de PAL. Dupa aproape 3 ore de munca, abia am reusit sa unesc doua foi, cat de cat cant pe cant, aliniate perfect.

                La sfatul domnului de la magazin, care mi-a spus intr-adevar ca cei la care ma gandisem initial erau pentru corpuri suspendate, i-am luat p-astia:


                Incerc sa fac azi un sablon si ma reapuc in weekend.
                Ma poate ajuta cineva cu sfaturi privind gaurile de balama?
                Am gasit intr-un magazin un sablon si i-am facut repede o poza dupa instructiunile de pe spatele cutiei.
                Sunt ok instructiunile alea???
                Fișiere Atașate

                Comentariu

                • catula
                  Membru
                  • 14.ian.2011
                  • 109

                  #9
                  Răspuns la: Mobila dormitor mic: pat si dulap

                  Da, la 21.5 mm se da gaura, au grija sa nu dai prea mult sa nu ajungi pe partea cealaltă cu freza, nu înțeleg unde vrei sa pui tu demontabil, la pat poți pune orice colțar pe interior pentru ca nu se vede, cel mai sfânt este cu eurosutiburi și pui niște ceva special de mascare peste ele...

                  Comentariu

                  • catula
                    Membru
                    • 14.ian.2011
                    • 109

                    #10
                    Răspuns la: Mobila dormitor mic: pat si dulap

                    Prinzi balamaua pe ușa dar vezi sa fie dreapta, iar ca să îți fie ușor pui corpul culcat pe o parte pui ușa jos langa el, o pui la partea de jos sa fie în linie cu dulapul și prinzi balamalele... Dacă nu se închide ușa bine mai desfaci puțin șurubul și tragi puțin ușa spre exterior după care îl strângi... Este cel mai simplu asa dacă nu ai experienta

                    Comentariu

                    • musique
                      Incepator
                      • 08.oct.2010
                      • 29

                      #11
                      Răspuns la: Mobila dormitor mic: pat si dulap

                      Multumesc pentru sfaturi, intre timp am si terminat dulapul. M-am chinuit un pic pana am inteles care e treaba cu demontabilii aia, insa intr-un final ma declar multumit de ce a iesit.
                      Am inceput mai greu pentru ca am lucrat cu o singura masina de infiletat, careia trebuia sa ii schimb tot timpul varful, adica puneam burghiul pentru a pregauri locurile marcate, apoi desfaceam burghiul si puneam bitul pentru insurubat.
                      Intre timp m-am mai desteptat si eu, am folosit masina de insurubat doar pentru insurubat iar pentru gaurit am folosit o bormasina mai mare, mai grea, mai greu de utilizat insa lucrurile au mers mult mai repede.
                      Atasez cateva poze cu sifonierul aflat in diferite stadii de executie, cam 10 ore a durat montatul, cu totul. Sunt convins ca la urmatorul proiect timpul va fi la jumatate, poate chiar mai putin.
                      Fișiere Atașate

                      Comentariu

                      • catula
                        Membru
                        • 14.ian.2011
                        • 109

                        #12
                        Răspuns la: Răspuns la: Mobila dormitor mic: pat si dulap

                        [QUOTE=musique;629233]Multumesc pentru sfaturi, intre timp am si terminat dulapul. M-am chinuit un pic pana am inteles care e treaba cu demontabilii aia, insa intr-un final ma declar multumit de ce a iesit.
                        Am inceput mai greu pentru ca am lucrat cu o singura masina de infiletat, careia trebuia sa ii schimb tot timpul varful, adica puneam burghiul pentru a pregauri locurile marcate, apoi desfaceam burghiul si puneam bitul pentru insurubat.
                        Intre timp m-am mai desteptat si eu, am folosit masina de insurubat doar pentru insurubat iar pentru gaurit am folosit o bormasina mai mare, mai grea, mai greu de utilizat insa lucrurile au mers mult mai repede.
                        Atasez cateva poze cu sifonierul aflat in diferite stadii de executie, cam 10 ore a durat montatul, cu totul. Sunt convins ca la urmatorul proiect timpul va fi la jumatate, poate chiar

                        Comentariu

                        • catula
                          Membru
                          • 14.ian.2011
                          • 109

                          #13
                          Răspuns la: Răspuns la: Mobila dormitor mic: pat si dulap

                          Te ai complicat rău...il făceai cu eurosuruburi sau hilsuruburi, mai ales la interul acela, dupa ce faci cadrul iei o polița o pui lipita sus de exemplu tragi o linie după care mai lipești de ea o piesa de pal și mai tragi o linie și o sa obți locul de 18 mm unde o sa vina interul, gauresti în centrul liniilor din interior spre exterior apoi pui interul pe poziție și pui și o polița sa îl sprijini sa nu mai ți la linie sa îți fuga și gauresti de data asta din exterior spre interior....

                          Comentariu

                          • musique
                            Incepator
                            • 08.oct.2010
                            • 29

                            #14
                            Răspuns la: Răspuns la: Mobila dormitor mic: pat si dulap

                            Postat în original de catula
                            Te ai complicat rău...il făceai cu eurosuruburi sau hilsuruburi, mai ales la interul acela, dupa ce faci cadrul iei o polița o pui lipita sus de exemplu tragi o linie după care mai lipești de ea o piesa de pal și mai tragi o linie și o sa obți locul de 18 mm unde o sa vina interul, gauresti în centrul liniilor din interior spre exterior apoi pui interul pe poziție și pui și o polița sa îl sprijini sa nu mai ți la linie sa îți fuga și gauresti de data asta din exterior spre interior....
                            Da, m-am complicat, asa este. Insa mi-am dorit sa am exterior curat, fara gauri. Mi-a placut foarte mult combinatia de gri-matase cu cantul verde-lamaie incat am zis ca e pacat sa las sa se vada gaurile de la eurosuruburi.
                            O sa pun si niste poze cu patul, caci este si el gata.

                            Comentariu

                            • musique
                              Incepator
                              • 08.oct.2010
                              • 29

                              #15
                              Răspuns la: Mobila dormitor mic: pat si dulap

                              Si cateva fotografii cu patul, scuze pentru calitate, dar sunt facute cu telefonul.
                              Fișiere Atașate

                              Comentariu

                              Procesare...