Mascare / infrumusetare gard panouri beton

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • rex
    Membru
    • 21.apr.2015
    • 220

    #16
    Răspuns la: Mascare / infrumusetare gard panouri beton

    Postat în original de Mircea G
    Slabut ! daca n-ai si pisici ....
    ,,, una singura ,,prietena catelului ,,

    Comentariu

    • Temelye
      Living Legend
      • 23.apr.2014
      • 1344

      #17
      Răspuns la: Mascare / infrumusetare gard panouri beton

      @Dude1 V-ati decis pe ce varianta sa mergeti?
      Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

      Comentariu

      • Dude1
        Incepator
        • 15.nov.2016
        • 23

        #18
        Răspuns la: Mascare / infrumusetare gard panouri beton

        Voi merge pe ideea mascarii cu plante cataratoare. Nu imi place ideea cu plante de plastic. Prefer sa pierd timp cu ingrijirea lor. Mai ramane sa ma prind cum sustin plantele sa se urce pe gard. Cred ca voi trage niste randuri de 'sarme' / fire speciale pentru plante paralel cu solul cu fixare pe stalpii de beton.

        Comentariu

        • VYS
          Living Legend
          • 19.aug.2005
          • 13009

          #19
          Răspuns la: Mascare / infrumusetare gard panouri beton

          Depinde ce plante sunt! De exemplu iedera nu are nevoie de sistem de catarare neaparat langa acest gard, urca singura. Poti de asemenea sa plantezi gard viu cu crestere rapida sau chiar tuia. Dracila este o alta varianta, de fapt sunt destule variante naturale cu flori sau nu. Si eu sunt adeptul plantelor naturale si nu ma intereseaza plasticele.
          Acum nu stiu daca trebuie sa fie tot gardul mascat, poate mai plantezi si altele, poate arbusti cu fructe comestibile si care vor avea spaleti proprii.
          Gardul din placi necesita montarea unor garnituri de cauciuc sa nu se miste la vant. Se poate impana si cu altele, iar finisarea se poate face si cu decorativa alba la o adica, o granulatie mai mica si va arata foarte bine pe alb. Alegerea iti apartine.
          VYS Blog DIY

          Comentariu

          • Temelye
            Living Legend
            • 23.apr.2014
            • 1344

            #20
            Răspuns la: Răspuns la: Mascare / infrumusetare gard panouri beton

            Postat în original de Dude1
            Voi merge pe ideea mascarii cu plante cataratoare. Nu imi place ideea cu plante de plastic. Prefer sa pierd timp cu ingrijirea lor. Mai ramane sa ma prind cum sustin plantele sa se urce pe gard. Cred ca voi trage niste randuri de 'sarme' / fire speciale pentru plante paralel cu solul cu fixare pe stalpii de beton.
            una din variantele ok cred ca ar plasa metalica plasticata, o varianta mai groasa, in ideea sa reziste cit mai mult. Via semisalbatica nu are nevoie de cine stie ce ingrijire, cu exceptia tunsului/ ajusterii de 1 data pe an.
            Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

            Comentariu

            Procesare...