Hidroizolatie acoperis/terasa din granit

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • aling
    Incepator
    • 15.iun.2017
    • 6

    Hidroizolatie acoperis/terasa din granit

    Am un garaj facut pe structura metalica si acoperisul e facut in felul urmator: tabla ondulata peste care e turnata o sapa de beton de 5 cm, apoi 2 straturi de aqua-stop peste care este pus granit(placi de 60*60 cu rosturi de 2-3mm) .La interior am izolat cu vata si apoi rigips. Toata constructia are mai putin de 1 an si acoperisul tine loc si de terasa la casa..deci doresc sa o pot utiliza in continuare ca terasa
    Din pacate la ultimele ploi am inceput sa vad in garaj ca s-a infiltrat un pic apa...rigipsul e ud in mai multe locuri...
    Ce as putea face sa nu se mai infiltreze apa? Exista vreo solutie pe care sa o pot da ? Am cautat un pic si am gasit :
    Lac pentru piatra Oskar, interior / exterior, 0.75 L la Dedeman.ro. Aflati informatii despre pret si disponibilitate pentru Lacuri pentru piatra pe site.

    sau
    Solutii de impermeabilizare a gresiei si a pietrei naturale la pret avantajos oferite de eMenatwork. Cumpara Acum un impermeabilizant pentru gresie si piatra naturala si Beneficiezi de livrare in maxim 48h.


    dar nu sint prea convins...

    Multumesc
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15141

    #2
    Răspuns la: Hidroizolatie acoperis/terasa din granit

    Puteti sa postati foto cu aceasta terasa? Principial, un lac nu poate fi o soutie de impermeabilizare.
    Sistemul realizat de dvs. poate avea atat probleme legate de infiltratii cat si condens interior pe structura de izolatie interioara. Daca este gipsul ud, a fost afectata si izolatia din vata minerala. Daca nu se usuca si acest lucru nu se prea poate realiza cu structura inchisa, va incepe sa mucegaiasca si sa miroase urat.
    Este o problema pentru ca structura terasei nu are hidroizolatie si daca ati mizat ca tabla tine loc de hidroizolatie, este gresit.
    Lucrarea se poate reface si se va realiza prin decopertare granit si adaugare straturi noi peste sapa, daca aceasta este inca buna. La interior mai mult ca sigur trebuie desfacut si vazut in ce stare aveti izolatia. Sigur, trebuie cautate zonele de infiltrare a apei, in prima faza.

    Comentariu

    • aling
      Incepator
      • 15.iun.2017
      • 6

      #3
      Răspuns la: Hidroizolatie acoperis/terasa din granit

      Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	image1.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	18,7 KB 
ID:	629668Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	image2.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	20,0 KB 
ID:	629669
      Cam asa arata terasa

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15141

        #4
        Răspuns la: Hidroizolatie acoperis/terasa din granit

        Nu ma interesa neaparat placarea terasei ci incadrarea ei in ansamblul casei.

        Comentariu

        Procesare...