Instalatie termica, materiale pareri

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • trink
    Incepator
    • 19.ian.2010
    • 53

    Instalatie termica, materiale pareri

    Salut stimati colegi forumisti. Ca orice om doresc sa imi construiesc o casa si de ani buni ma documentez despre tot ce poate aparea in viitorul meu proiect.
    Momentan ma lovesc de problema instalatiei termice. Nu ma pot hotari ce tevi sa folosesc la realizarea instalatiei. am tot citit despre fiecare in parte si sunt pe ultima suta intre cupru si otel(zinc).
    Despre cupru se scrie cat in luna si-n stele dar despre otel mai nimic. Stiu ca otelul este mai greu de prelucrat dat fiind greutatea dar si filetarea tevilor si procesul de imbinare. Pentru casa batraneasca care o detin momentan am facut impreuna cu un prieten instalatia de apa din otel si nu imi pare asa greu dar totusi e vorba doar de o baie si o bucatarie, relativ apropiate. Am filiera de tevi manuala dar pot face rost si de una electrica deci partea de scule nu ar fi probleme. Ma intereseaza foarte mult cat de fiabila este acest tip de instalatie si cel mai important cum o pot face aparent incat sa nu strice feng shui-ul casei.
    stiu ca trebuie sa apelez la un inginer care sa proiecteze instalatia dar pana atunci ma roade sa aflu parerile despre cupru vs otel.
  • trink
    Incepator
    • 19.ian.2010
    • 53

    #2
    Răspuns la: Instalatie termica, materiale pareri

    si o schita a viitoarei case, ce trasee as putea sa aleg, sa folosesc distribuitori? astept pareri
    Fișiere Atașate

    Comentariu

    • VYS
      Living Legend
      • 19.aug.2005
      • 13007

      #3
      Răspuns la: Instalatie termica, materiale pareri

      Otelul este de ceva vreme scos din utilizarea rezidentiala. Cred ca este edpasit si ai alternative destule.
      Depinde cum faci instalatiile dar merita sa te orientezi catre Cupru sau PE-X (a/c). Cuprul este mai scumb de regula, poate cel mai scump.

      Poate te gandesti si la o incalzire prin pardoseala, cel putin la parter.
      VYS Blog DIY

      Comentariu

      • trink
        Incepator
        • 19.ian.2010
        • 53

        #4
        Răspuns la: Instalatie termica, materiale pareri

        m-am tot gandit dar as vrea aparent, desi e putin mai inestetic nu vreau sa risc sa nu am acces la tevi in caz de ceva. am prieteni carora le-au cedat imbinari sau alte tampenii facute de ei sau de dorei. Lasat dorel singur pentru montat un amarat de prag. Bai dorel il lipesti da? Da sefu se poate am pus o mie de dastea. Ok
        pleaca omu dorel, las ca stiu eu... Dat gaura prins prag cu holzsurub... n-are moarte domle. Gaura in mijlocul teviii din pardoseala... restul nu vreau sa mai spun.

        Comentariu

        • trink
          Incepator
          • 19.ian.2010
          • 53

          #5
          Răspuns la: Instalatie termica, materiale pareri

          Am ajuns la cele doua variante cupru sau otel dupa studii si experiente pe propia piele. Cupru am la bloc facut de mine de socru dupa ce am schimbat caloriferele. Coloana este din otel/ppr (strutocamila) de la coloana la calorifere am folosit cupru. inainte la baie si bucatarie aveam pexal. teava nu avea probleme dar din cauza dilatarilor curgea mereu pe la fitinguri cand se racea instalatia. Cupru are 10 ani si nu are nici-o problema.

          Comentariu

          • dmih
            Membru Marcant
            • 05.feb.2007
            • 632

            #6
            Răspuns la: Instalatie termica, materiale pareri

            Eu unul prefer cuprul. Arata mai putin invaziv pe pereti, e mai rezistent. Si fata de instalatiile din otel foloseste un pic mai putina apa.

            Comentariu

            • VYS
              Living Legend
              • 19.aug.2005
              • 13007

              #7
              Răspuns la: Instalatie termica, materiale pareri

              Eu scot total din calcul otelul. Este depasit de mult si iti va crea probleme.
              VYS Blog DIY

              Comentariu

              • trink
                Incepator
                • 19.ian.2010
                • 53

                #8
                Răspuns la: Instalatie termica, materiale pareri

                multumesc pentru raspunsuri, si eu inclinam mult spre cupru, desi este mult mai scump cred ca va merita, vorba aia te tine o viata... daca nu traiesti mult .
                referitor la trasee aveti vreo propunere cum ar arata? voi apela si la un inginer de instalatii dar as vrea cateva opinii pentru a-mi face o idee si un calcul mai detaliat. Centrala va fi pe gaz in condesare, calorifere din otel.

                Comentariu

                • VYS
                  Living Legend
                  • 19.aug.2005
                  • 13007

                  #9
                  Răspuns la: Instalatie termica, materiale pareri

                  Presupun ca distributie radiala ... nu?
                  Incalzire prin pardoseala nu te intereseaza?
                  VYS Blog DIY

                  Comentariu

                  Procesare...