Probleme presiune apa rece

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • rusupaul2016
    Incepator
    • 20.mar.2018
    • 20

    Probleme presiune apa rece

    Stau la casa, si am fost plecat din localitate la tara inchid robinetul din beci, ok apa numai curge deloc! cand vin acasa dau drumul la robinet la maxim si vad ca apa curge ca si cand ar fi prin cadere, parca nu ar avea presiune de la retea! Am atasat o imagine a robinetului din beci (robinet de inchidere apa rece)! am incercat toate solutiile posibile si imposibile, am dat cu spray pentru dizolvarea ruginii cu de toate! l-am rotit de mai multe ori, am zis ca isi revine! l-am inchis pe la jumate si i-am dat iara drumul la maxim! m-ama asigurat ca e deschis la maxim, apoi apa de la chiuveta de jos a inceput sa curga cu spume! cand ma uit iar peste o zi numai curge cu spume! e adevarat ca e frig afara, dar este frigul de vina oare? Problema nu e noua e de cateva luni ! trebuie robinetul schimbat? oare problema e calcarul? sa ii fac o curatire si sa-i pun calgon? daca nu-i fac nimic isi da drumul oare, isi revine de la sine? am inchis de mai multe ori in doua spatamani am inchis si deschis si de 5 ori pe zi( am crezut ca isi revine, si nimic!) acelasi lucru. Ba chiar mi se pare ca curge un pic mai rau! am sunat la vecini nimic! nu e nicio problema! am tot verificat acel robinet de jos sa vad daca e deschis la maxim am zis ca poate isi revine! e deschis la maxim insa tot aceaasi presiune! cand dau drumul la apa se aude ca un fasait scurt apoi nu se mai aude nimic! inainte se auzea un fasait mult mai lung! acel fasait e presiunea apei!
    Fișiere Atașate
    Ultima editare de rusupaul2016; 20.mar.2018, 15:42.
  • Mircea_G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12200

    #2
    Răspuns la: probleme presiune apa rece

    Dupa 50 de ani ce pretentii mai ai la instalatia aia ? Acolo necesita reconditionare totala .
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • rusupaul2016
      Incepator
      • 20.mar.2018
      • 20

      #3
      Răspuns la: probleme presiune apa rece

      e de 23 ani robinetul de trecere!

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 13005

        #4
        Răspuns la: Probleme presiune apa rece

        Nu ai decat sa il dai jos si sa il verifici. La vechimea lui se impune schimbarea.
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • rusupaul2016
          Incepator
          • 20.mar.2018
          • 20

          #5
          Răspuns la: Probleme presiune apa rece

          o sa chem instalator si sa il schimbe si gata!

          Comentariu

          • macvio
            Incepator
            • 07.dec.2008
            • 66

            #6
            Răspuns la: Probleme presiune apa rece

            Este bine să verifici si debitul si presiunea înaintea robinetului. Asta in funcție dacă poți închide rețeaua. Robinetul trebuie schimbat necondiționat.

            Comentariu

            • rusupaul2016
              Incepator
              • 20.mar.2018
              • 20

              #7
              Răspuns la: Probleme presiune apa rece

              pot sa chem si de la interventii rapide sa il schimbe? imi recomanda cineva?

              Comentariu

              Procesare...