Configuratie Tablou Electric monofazat

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Cosmin1987
    Membru
    • 31.mar.2018
    • 135

    Configuratie Tablou Electric monofazat

    Buna ziua ,

    Va rog sa ma ajutați cu o configurație care credeți Dvs ca ar fi cea mai optima pt o casa parter+mansarda+garaj . Am curent monofazic și o sa am in total 5 circuite de prize cu conductor MYF 2,5 mm2 si 4 circuite lumina conductor MYF 1,5mm2

    Ce ma interesează pe mine este sa îmi recomandați configurația tabloului și siguranțele aferente.
    Menționez ca intenționez sa folosesc RCBO de 16A /30mA pe fiecare circuit de prize pentru a avea selectivitate iar pe 3 din cele 4 circuite de lumina o sa am siguranțe bipolare in doua module de 10A iar pe cea dea 4 care este baia ma gândeam sa pun tot un Rcbo de 10A/30mA.
    As mai vrea sa pun o siguranța pt supra tensiune și o siguranța bipolare in doua module generală de 20A sau 25 A .
    Siguranța montata de electrica in BPM afara la contor este de 25A (găsiți atasat k poza cu bpm) de aceea ma gândeam sa pun in casa la tablou de 20A.

    Click image for larger version  Name:	DE951724-C722-4E79-BD92-C5317AE99276.jpg Views:	7580 Size:	14.5 KO ID:	642389

    Apreciez orișice sfat și idee dar nu prea îmi place idee cu o diferențială ca și siguranța generală de aceea as fi dispus sa pun mai multe chiar dacă ar însemna sa am 6 diferențiale in total.

    Firma care îmi inspira mai multă încredere este Schneider și ma gândeam la ceva de genul pentru diferențiale : Intreruptor automat diferential iDPNa Vigi - 1P + N - 16A - 30mA clasa AC

    Siguranțe bipolare doua module pt circuitul de lumina, aceasta: Siguranta automata Schneider, 10A, curba C, bipolar, Iar pt siguranța generală ma gândeam la ceva de genul:

    Click image for larger version  Name:	siguranta Schneider IDPN a VIGI .jpg Views:	1 Size:	137.4 KO ID:	689695

    Siguranta automata Bipolara 2P, 4,5kA 25A/C iK60N Schneider

    Click image for larger version  Name:	Siguranta automata bipolara 2p.png Views:	3 Size:	89.5 KO ID:	689694

    Va rog sa ma corectați unde greșesc și sau sa îmi spune-ți varianta mai buna.
    Va salut cu respect !
    Ultima editare de gabriel.dobrin; 21.mar.2024, 22:45.
  • AlexandruSK
    Incepator
    • 21.aug.2015
    • 26

    #2
    Salut Cosmin,

    Scheider este o alegre foarte buna daca nu te uiti la bani , gama domae este destinata pt casa si tablouri modulare din cate stiu , iti sugerez sa alegi sigurantele in functie de ce consumatori ai pe ele .

    Iti dau un exemplu daca pe bucatarie ai consum de 3000W il imparti la 230v si iti da amperajul de care ai nevoie pe circuitul de prize care duce la bucatarie .

    Comentariu

    • Cosmin1987
      Membru
      • 31.mar.2018
      • 135

      #3
      Mulțumesc Alexandru !

      Cred ca 16 A cam acoperă nevoile mele inclusiv in Bucătărie unde se presupune ca ai consum și electrocasnice mai multe.ce nu sunt chiar sigur este dacă pun un RCBO de 16A cu declanșare la dig de 30mA mai am nevoie de alta siguranța pe circuitul respectiv ?

      Adică de alta siguranța bipolare in aval de RCBO?
      Mulțumesc

      Comentariu

      • AlexandruSK
        Incepator
        • 21.aug.2015
        • 26

        #4
        Cu placere!

        Iti recomand totusi sa consulti si un profesionist in acest domeniu eu doar cunosc unele chesti deoarece lucrez ca gestionar la o firma care fabrica echipamente electrice .

        Din ce stiu eu este foarte util sa pui sigurante automate dupa RCBO .

        Comentariu

        • Cosmin1987
          Membru
          • 31.mar.2018
          • 135

          #5
          Cam asta ar fi schema tabloului

          Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Schita tablou electric.jpg 
Afișări:	10669 
Mărime:	83,5 KB 
ID:	629758

          As vrea sa stiu daca gama domae este mai buna pt sigurantele de 10A lumina .

          Multumesc !

          Comentariu

          • Cherubino
            Living Legend
            • 10.iul.2006
            • 1688

            #6
            Postat în original de AlexandruSK
            Din ce stiu eu este foarte util sa pui sigurante automate dupa RCBO .
            RCBO sunt întreruptoare automate cu protecție diferențială, ceea ce înseamnă că asigură atât protecția la suprasarcini și scurtcircuite prin modulul magneto-termic, cât și protecția la curenți rezidualiprin modulul diferențial. Prin urmare, după RCBO nu se pune nimic în afară de...receptorul electric.

            Pentru inițiatorul subiectului: branșamentul monofazat de 5.2 KW e slăbuț rău de tot pentru necesitățile de consum ale unei case de o asemenea mărime.
            LARGO AL FACTOTUM

            Comentariu

            • Cosmin1987
              Membru
              • 31.mar.2018
              • 135

              #7
              Mulțumesc Cherubino !

              Așa știam și eu doar ca nu eram sigur, instalația nu o sa o fac eu sa se înțeleagă , o sa fie o persoana autorizată dar eu o sa iau toate materialele și vreau sa știu ce iau sa am și i-o habar ce am in tablou și ce face fiecare .

              Când ai timp arunca o privire pe schema tabloului care am făcut-o și zi-mi te rog părerea ta !

              Pot sa cer la electrica sa îmi mărească puterea ? Adică pt asta trebuie sa îmi schimb planul tarifar sau cum?

              Și încă o dilema am aici cu siguranțele automate pentru lumina: care este mai buna ?

              Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	B10F0E29-217C-4D7D-9D26-9D40743B97A2.jpg 
Afișări:	5695 
Mărime:	9,5 KB 
ID:	629759

              Eu văd diferit doar puterea de rupere: 4,5-6-10 kA
              Sa aleg cea de 10 kA?

              Comentariu

              • Cherubino
                Living Legend
                • 10.iul.2006
                • 1688

                #8
                Cosmin1987

                1. Legat de tabloul electric, aș recomanda o bobină de supratensiune iMSU de 275V, care se cuplează mecanic cu disjunctorul general. Pe de altă parte, disjunctoarele de 10A pe iluminat ar trebui să fie mai mici, de maximum 6A. Este adevărat că scopul lor este să protejeze circuitul și nu consumatorii racordați la el (și din punctul ăsta de vedere 10A la conductor de 1,5 mmp este în regulă), dar atunci când consumatorii sunt ficși și au puterile bine cunoscute (cum e cazul corpurilor de iluminat), e mai sigur ca curentul nominal al protecției să nu fie mult superioară valorii curentului maxim care poate circula prin circuitul respectiv.
                2. Se poate solicita un spor de putere la furnizorul de electricitate. Normativul I7 permite branșamente monofazate cu puterea aparentă de până la 11 KVA, dar numai cu acordul furnizorului. Dacă furnizorul are posibilitatea tehnică de a furniza acest spor de putere, asta ar însemna coloană electrică cu conductoare de 16 mmp cupru și disjunctor general de 50A în BMP și în tabloul din casă.
                3. Pentru circuitele finale alege disjunctoare de tip P+N cu capacitatea de rupere de 4.5 KA. Este o cheltuială inutilă să cumperi 2P cu 10 KA.
                LARGO AL FACTOTUM

                Comentariu

                • Cosmin1987
                  Membru
                  • 31.mar.2018
                  • 135

                  #9
                  Mulțumesc mult pentru sfaturi !

                  Ma gândeam la cele 2P pentru ca protejează ambi poli.
                  Ce părere ai de asta atunci ?

                  Intrerupator automat modular Schneider Electric iDPN A9N21549, 1P+N, 25A, curba C

                  Și ce siguranța generală îmi recomanzi care sa funcționeze cu acesta
                  Ultima editare de gabriel.dobrin; 21.mar.2024, 23:04.

                  Comentariu

                  • uceniculgica
                    Membru Marcant
                    • 10.ian.2013
                    • 572

                    #10
                    daca tot mergi pe Schneider, de nu dispozitiv de protectie la supratensiune iMSU, este mai ieftin ca si OVP si este cel putin la fel de eficient, ocupand loc mai putin in tablou

                    pentru circuitele de priza eu as opta pentru un intreruptor automat diferential iDPNa Vigi, 25A, 30mA asigurand cele 6 circuite protejate cu intrerupator automat 1P+N de 16A, o economie considerabila cu acelasi rezultat la protectie

                    la protectia diferentiala conteaza mai putin selectivitatea in configuratia de mai sus

                    in cazul dilemei, este greu de spus care-i mai buna, dupa mine pretul face diferenta, eu as pune-o pe cea mai ieftina, efectul fiind acelasi

                    Comentariu

                    • Cosmin1987
                      Membru
                      • 31.mar.2018
                      • 135

                      #11
                      Apreciez opinia ta “uceniculgica”

                      Dacă am inteles bine , mi-ai recomandat sa pun o diferențială Vigi de 25A,30mA ca și generală și cate o siguranța automata 1P+N pe fiecare circuit de prize corect ? Dar atunci dacă am o problema la o priza oarecare o sa cada generală corect ? Adică o sa fie cam greu sa depistezi rapid problema nu ?

                      Nu sunt plin de bani doar ca am văzut o grămada de case arse și de instalații prost făcute și de aceea consider ca dacă te străduiești sa faci o casa noua și investești o grămada de bani de ce când ajungi la un capitol foarte important ca și instalația electrica alegi sa faci “mai ieftin”? Practic îți expui toată investiția inițială.

                      Bugetul pt tabloul electric alocat este in jur de 1000-1200 RON și de aceea as vrea sa fie cât mai eficient și “deștept”
                      Un motiv in plus este ca eu nu sunt acasă doar foarte rar doar mama mea locuiește acolo mai mult și atunci de aceea as vrea sa fie selectiva instalația .

                      Postat în original de Cosmin1987
                      Mulțumesc mult pentru sfaturi !
                      Ma gândeam la cele 2P pentru ca protejează ambi poli.
                      Ce părere ai de asta atunci ?

                      Intrerupator automat modular Schneider Electric iDPN A9N21549, 1P+N, 25A, curba C

                      Mulțumesc și apreciez efortul și răbdarea voastră !

                      Comentariu

                      • Cherubino
                        Living Legend
                        • 10.iul.2006
                        • 1688

                        #12
                        Cosmin1987

                        Nulul de lucru este protejat în BMP. nu mai ai nevoie de altă protecție pe el în aval. Mergi cu toată încrederea pe varianta P+N și 4.5 KA. Te asigur că vei avea o instalație foarte protejată, mai ales că ai optat pentru aparatajul Schneider care, în opinia mea, este cel mai bun de pe piață (fiind și preferatul meu).
                        Ai un link către catalogul Acti9. Vei găsi acolo toate informațiile de care ai nevoie:
                        LARGO AL FACTOTUM

                        Comentariu

                        • Cosmin1987
                          Membru
                          • 31.mar.2018
                          • 135

                          #13
                          Ok am inteles, probabil ca o sati urmez sfatul si o sa folosesc p+n de 6A, kA 4,5 .te referi la sigurantele de lumina da ? O sa pun si bobina imsu de la schneider si alta recomadare ? De ex
                          Siguranta generala ? Model , amperi ?

                          Am atasat noua schema in care am aplicat cateva din sfaturile dvs domnilor,exceptand 1P+N Pt ca in afara ca ocupa doua module care evident nu ma deranjeaza pretul este la fel (dif. nesemnificativa ) de unde le achizitionez

                          Click image for larger version  Name:	schita tablou imbunatatit.jpg Views:	1534 Size:	79.2 KO ID:	629760 Click image for larger version  Name:	a9k24206-1599-1.jpg Views:	0 Size:	10.1 KO ID:	689697

                          Va rog si apreciez sa imi comunicati alte imbunatatiri sau /si gama care am aleso nu este corecta .

                          Va multumesc!

                          Comentariu

                          • uceniculgica
                            Membru Marcant
                            • 10.ian.2013
                            • 572

                            #14
                            Postat în original de Cosmin1987
                            Dacă am inteles bine , mi-ai recomandat sa pun o diferențială Vigi de 25A,30mA ca și generală și cate o siguranța automata 1P+N pe fiecare circuit de prize corect ? Dar atunci dacă am o problema la o priza oarecare o sa cada generală corect ? Adică o sa fie cam greu sa depistezi rapid problema nu ?
                            ai inteles gresit

                            din intrerupatorul general alimentezi circuitele de lumina si diferentialul de 25A30mA din care vei alimenta cele 6 circuite de prize

                            in cazul in care acesta declanseaza izolezi fiecare circuit in parte din protectiile 1P+N de 16A, nu vad unde este problema sa depistezi cam greu problema in cazul asta

                            cum am spus si mai sus, rezultatul va fi acelasi la un pret mult mai mic

                            Postat în original de Cosmin1987
                            Apreciez opinia ta “uceniculgica”
                            [...] de ce când ajungi la un capitol foarte important ca și instalația electrica alegi sa faci “mai ieftin”? Practic îți expui toată investiția inițială.
                            Bugetul pt tabloul electric alocat este in jur de 1000-1200 RON și de aceea as vrea sa fie cât mai eficient și “deștept”
                            daca crezi ca o sa ai un tablou electric eficient si destept prin faptul ca este scump, te inseli amarnic

                            eu am incercat sa-ti arat ca se poate acelasi lucru cu bani mai putini, facut cu materiale de calitate
                            Ultima editare de uceniculgica; 02.apr.2018, 00:43.

                            Comentariu

                            • Cherubino
                              Living Legend
                              • 10.iul.2006
                              • 1688

                              #15
                              Postat în original de Cosmin1987
                              Am atasat noua schema in care am aplicat cateva din sfaturile dvs domnilor,exceptand 1P+N ...
                              E corecta configuratia, dar prea scumpa, dupa cum corect a apreciat si colegul uceniculgica.

                              Poti sa lasi asa tabloul, dar incearca sa rezolvi problema sporului de putere, pentru ca vei avea probleme.
                              O sa faci carare pana la tablou tot ridicand la generala aia de 25A care o sa declanseze cand ti-e lumea mai draga.

                              Daca nu-ti aproba furnizorul 11 KVA (adica cca. 9KW), macar 6 KW sa-ti dea, sa poti monta o generala de 32A.
                              LARGO AL FACTOTUM

                              Comentariu

                              Procesare...