Configuratie Tablou Electric monofazat

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Cosmin1987
    Membru
    • 31.mar.2018
    • 135

    #16
    Va mulțumesc pentru sfaturi,

    Am făcut o sesizare la electrică pentru sporirea puterii iar Acm aștept sa văd ce se întâmpla. Menționez ca traseul de la stâlp pana la contorul exterior montat pe perete este subteran deci este foarte probabil sa fie conductor de 16mm2 sau cred eu mai mult și atunci nu ar fi așa complicat sa mărească puterea ,corect ?

    Ce se întâmpla dacă pun eu Acm sig generală de 32A?
    O sa trebuiască sa schimbe și electrică ce am Acm in BMP ?

    Oricum ce siguranța este asta ?

    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	B8CD3969-0CF2-4D8E-BB7E-7AE5FAA271E8.jpg 
Afișări:	1188 
Mărime:	9,4 KB 
ID:	629766

    Comentariu

    • Cherubino
      Living Legend
      • 10.iul.2006
      • 1688

      #17
      Daca o pui la tabloul din casa, nu se intampla nimic in afara de faptul ca, daca depasesti puterea aprobata prin contract, cea din casa nu va decupla, dar va decupla cea din BMP.
      LARGO AL FACTOTUM

      Comentariu

      • Cosmin1987
        Membru
        • 31.mar.2018
        • 135

        #18
        Postat în original de Cosmin1987
        Va mulțumesc pentru sfaturi, am făcut o sesizare la electrică pentru sporirea puterii iar Acm aștept sa văd ce se întâmpla.
        Adica vreau sa spun ca mi se pare aiurea sa pun un RCBO de 25A iar sig.generala sa fie tot de 25A asa cum am avut sugerat mai sus.ar fi ok sa pun un RCBO DE 20A atunci care sa preia 3 circuite de prize (20 buc) ?pe baie un RCBO separat si bucatarie +living altu separat .as reduce atunci totusi la 3 RCBO/ Dar amperajul ar fi ok 20A PT RCBO?

        Ca sa fie mai mic ca si siguranta generala.

        Gasiti atasat va rog o noua configuratie de tablou si spuneti va rog parerea despre acesta si daca Rcbo de 25A/30mA este ok pt cele 3 circuite ? adica ar trebui sa reziste la un consum de aprox 5000w corect ?
        singura chestie care nu imi place este siguranta generala care probabil ar trebui sa fie de 32 A dar asta ar insemna sa pice cea din BMP prima data .

        Am atasat o poza cu BMP sa se vada mai clar

        Click image for larger version  Name:	29955644_1736562103049694_27678039_o.jpg Views:	1547 Size:	90.9 KO ID:	629767 Click image for larger version  Name:	29995052_1736567926382445_1028727843_o.jpg Views:	1268 Size:	254.7 KO ID:	629768

        as mai avea o intrebare si anume daca as inlocui iMSU SCHNEIDER 275 V c.a cu un Releu monofazic protectie tensiune ar fi o inbunatatire si daca da ce amperaj ar trebui sa fie pentru instalatia mea?
        ceva de genul

        Click image for larger version  Name:	VP-32A-1300x900.jpg Views:	1093 Size:	116.3 KO ID:	629769

        Multumesc

        Comentariu

        • uceniculgica
          Membru Marcant
          • 10.ian.2013
          • 573

          #19
          Postat în original de Cosmin1987
          Adica vreau sa spun ca mi se pare aiurea sa pun un RCBO de 25A iar sig.generala sa fie tot de 25A asa cum am avut sugerat mai sus.ar fi ok sa pun un RCBO DE 20A atunci care sa preia 3 circuite de prize (20 buc) ?pe baie un RCBO separat si bucatarie +living altu separat .as reduce atunci totusi la 3 RCBO/ Dar amperajul ar fi ok 20A PT RCBO? Ca sa fie mai mic ca si siguranta generala.multumesc
          multumesc pentru apreciere, dar nu este deloc aiurea, in cazul asta , cum am spus si mai sus nu ai nevoie de selectivitate, RCBO avand rolul sa declanseze la diferenta de potential, cu alte cuvinte nu este nevoie sa declanseze cei 25A, ci cei 30mA

          Comentariu

          • Cosmin1987
            Membru
            • 31.mar.2018
            • 135

            #20
            Salutare,

            Ok, am inteles domnilor, dar încă ceva va rog,dacă pun un releu digital de supratensiune imi puteți spune valoarea acestuia? De ex. Dacă aleg de 20 A pot sa pun in el conductor de MAX 2,5mm2 așa scrie in specificații dar eu știam ca punțile se confecționează din conductor de minim 4mm2.a doua varianta este 32A pt ca se pare ca nu exista de 25A.dar in specificațiile releului scrie așa : “Pt protecție pe firul de faza se va monta obligatoriu un automat cu întrerupător de curent nu mai mare de 75% din limita superioară de tensiune a aparatului “ puteți să-mi explicați va rog ?
            Vezi aici: Releu digital monofazat de protectie tensiune, Doerr, Smart, Recuperare automata, 40A, Alb

            Daca siguranta generala care intentionam sa o pun de 25A IK60 A9K24225 2P ar satisface cerintele releului? Normal si logic eu as zice da pt ca logic protejeaza releul fiind de 25A dar nu sunt sigur 100% si nu sunt sigur daca varianta de releu de 32 A este potrivita.

            Mă refer la aceasta: Intrerupator automat modular Schneider Electric iDPN A9N21549, 1P+N, 25A, curba C

            Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	2BEEFC08-D5EA-4FB1-ACC1-FB571A418CB8.jpg 
Afișări:	1207 
Mărime:	17,9 KB 
ID:	629963

            Instalatia a fost finalizată cu succes , am probat diferentialele atingând cu o bucata de conductor izolat faza+împământarea iar diferențiala a picat de fiecare data, am mai încercat un test făcând un scurt circuit între faza și nul chiar dacă nu este recomandat diferențiala a picat din nou dar surpriza a fost ca a picat și siguranța generală de 32 A . Diferentiala este curba C iar Generala este curba B , ma gândesc ca aceasta este cauza pt care declanșează pentru ca cea din BMP care era de 25 A (am schimbat-o cu una de 40A) nu Pica.voi ce părere aveți ? Se poate ca ,curba sa fie problema ? Mam gândit sa iau o generală tot de 32A dar curba C
            Ultima editare de Gabriel Dobrin; 21.mar.2024, 23:18.

            Comentariu

            • Consultant electrice
              Moderator
              • 08.nov.2005
              • 3240

              #21
              Eu va recomand sa testati diferentialele cu butonul de test prevazut pe aparat este mult mai sigur. Cat despre siguranta generala curbei de declansare se datoreaza situatia.
              Curentul nu iarta!

              Comentariu

              • Cosmin1987
                Membru
                • 31.mar.2018
                • 135

                #22
                Mulțumesc pt răspuns !
                Am testat și din butonul diferențialei și toate funcționează dar totuși am vrut sa văd “live” 😃 și așa am descoperit ca la scurt circuit pică și siguranța generală din cauza ca este curba B iar diferențială care de fapt este RCBO este curba C .

                O sa văd după ce schimb siguranța generală dacă problema persista.
                O zi buna !

                Comentariu

                • calin.diaconu
                  Administrator
                  • 17.mar.2005
                  • 417

                  #23
                  Salutare, stimați Forumisti Misiunea Casa!

                  Pentru întrebările legate de instalațiile electrice, aș dori să subliniez că manipularea sistemelor electrice trebuie să fie efectuată de un electrician licențiat sau un inginer electrician cu experiență, deoarece manipularea incorectă poate fi foarte periculoasă. În general, nu este recomandat să realizați teste proprii pe dispozitive de protecție fără cunoștințe aprofundate în domeniu și fără a respecta normele de siguranță.


                  Consemnăm mai jos câteva noțiuni care au apărut în această postare:

                  Diferențialul (Disjunctorul Diferențial)


                  Un disjunctor diferențial (sau întrerupător diferențial) este un dispozitiv de protecție în instalațiile electrice, proiectat să se declanșeze (să "pice") atunci când detectează o diferență între curentul care intră și curentul care iese din circuit, ceea ce poate indica o pierdere de curent în circuit (de ex., o scurgere la pământ).

                  Siguranța Generală


                  Siguranța generală, adesea un întrerupător automat, este proiectată să se declanșeze atunci când sarcina sau curentul de scurtcircuit depășește valoarea nominală pentru a proteja circuitul și echipamentele conectate.


                  Curbele B și C


                  Curbele B și C se referă la caracteristicile de declanșare ale întrerupătorului în caz de scurtcircuit:
                  • Curba B: declanșează între 3 și 5 ori valoarea nominală a curentului.
                  • Curba C: declanșează între 5 și 10 ori valoarea nominală a curentului.

                  Probleme și Sfaturi
                  • Testarea: Este foarte important să nu efectuați teste precum scurtcircuite intenționate fără a avea cunoștințele și echipamentul necesar pentru a o face în siguranță.
                  • Declanșarea Diferențialului: Dacă diferențialul se declanșează atunci când se testează în mod deliberat o scurgere la pământ (faza la împământare), acesta funcționează corect.
                  • Declanșarea Siguranței Generale: Siguranța generală ar trebui să se declanșeze în cazul unui scurtcircuit între faza și nul dacă curentul de scurtcircuit este suficient de mare. Faptul că siguranța de 32A (curba B) se declanșează și cea de 25A nu se declanșează ar putea indica faptul că curentul de scurtcircuit este între valoarea nominală a celor două.
                  • Curbe și Sarcină: Dacă întrerupătorul cu curba B se declanșează frecvent în condiții normale (fără scurtcircuite intenționate), atunci poate fi util să se considere trecerea la un întrerupător cu curba C pentru a permite un timp de răspuns mai lent la creșterile rapide ale curentului. Totuși, dacă declanșările au loc numai în timpul testelor de scurtcircuit, nu ar fi nevoie să schimbați curba, deoarece întrerupătorul funcționează corect.

                  Notă de Final, din partea Redacției Misiunea Casa:


                  Este esențial să vă adresați unui profesionist pentru a efectua orice fel de teste sau modificări în sistemul electric. Descrierea și discuția de mai sus sunt oferite strict în scop informativ și nu trebuie interpretate ca sfaturi pentru a efectua activități potențial periculoase. Respectați întotdeauna normele de siguranță și reglementările locale în ceea ce privește lucrul cu instalații electrice.


                  Cu deosebit respect,

                  Călin Diaconu, Project Manager

                  www.calindiaconu.com

                  Comentariu

                  Procesare...