Rezistenta la foc a instalatiilor electrice

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Cherubino
    Living Legend
    • 10.iul.2006
    • 1688

    #16
    Răspuns la: Rezistenta la foc a instalatiilor electrice

    Le-am montat pe plăcuțe ceramice cu grosimea de 7 mm și care depășeau cu 3 cm pe fiecare latură conturul clemei. Am respectat în felul ăsta cerințele din I7.
    LARGO AL FACTOTUM

    Comentariu

    • Consultant electrice
      Moderator
      • 08.nov.2005
      • 3240

      #17
      Răspuns la: Rezistenta la foc a instalatiilor electrice

      Este o intreaga discutie daca vrem sa ne asiguram ca nu ia casa foc de la instalatia electrica sau in cazul in care ia casa foc instalatia electrica sa functioneze fara probleme o perioada de timp. Asa cum am mai zis intr-o casa orice arde depinde de temperatura flacarii la care este supus materialul. Regulamente exista, respectarea lor scade mult riscurile si evita pagubele materiale insemnate insa cate proiecte de instalatii electrice sunt verificate de catre verificatori de proiecte atestati sau cati constructori pun in functiune instalatiile electrice dupa un control facut de personal autorizat?
      Referitor la testele cu dozele care ard - este irelevant deoarece o instalatie electrica corect executata nu va ajunge sa genereze local temperaturi apropiate de flacara cu care testati dvs. Sau care ar fi sansele sa se intample asa ceva? Nu poti rezista pe piata daca faci toate dozele din materiale greu combustbile pentru utilizari in constructii si circuite fara cerinte speciale.
      Curentul nu iarta!

      Comentariu

      • Jan
        Membru
        • 06.iul.2006
        • 176

        #18
        - Legat intr-un fel de tema:

        Eaton produce o gamă largă de produse și servicii, de la sistemele eficiente din punct de vedere al consumului de combustibil, până la instrumentele de gestionare a lanțului de alimentare și componentele care ghidează în siguranță avioanele comerciale. Eaton caută mereu modalități noi de a crește valoarea produselor și serviciilor pe care le oferim clienților noștri.




        Ultima editare de Consultant electrice; 09.apr.2018, 20:06.

        Comentariu

        • Cherubino
          Living Legend
          • 10.iul.2006
          • 1688

          #19
          Răspuns la: Rezistenta la foc a instalatiilor electrice

          Un aparat de genul AFDD-ului de la Eaton exista si in catalogul Acti9 Schneider. Intrucat tabloul electric din locuinta proprie este echipat cu disjunctoare Schneider (inclusiv diferential general asociat cu bobina iMSU), am vrut sa comand acest dispozitiv pentru a-l monta in tablou. Din pacate, rapsunsul primit a fost "aparataul cod xxxxxxx nu mai face parte din oferta de produse Schneider si nu exista in prezent un inlocuitor pentru el".
          LARGO AL FACTOTUM

          Comentariu

          • Jan
            Membru
            • 06.iul.2006
            • 176

            #20
            Răspuns la: Rezistenta la foc a instalatiilor electrice

            Postat în original de Cherubino
            ...... "aparataul cod xxxxxxx nu mai face parte din oferta de produse Schneider si nu exista in prezent un inlocuitor pentru el".
            "brandschutzschalter"- abb, doepke, siemens, hager, eaton...

            Comentariu

            • Cherubino
              Living Legend
              • 10.iul.2006
              • 1688

              #21
              Răspuns la: Rezistenta la foc a instalatiilor electrice

              Da, stiu ca exista la alte firme, dar ca sa inlocuiesc diferentiala generala din tablou cu un AFDD (de exemplu), ar trebui fie sa renunt la bobina de supratensiune iMSU (ceea ce n-as vrea sa fac), fie sa asociez bobina iMSU cu un disjunctor magneto-termic montat ca intrerupator general (fie el chiar si monopolar), urmat in cascada de AFDD, ceea ce ar necesita inlocuirea cofretului tabloului, intrucat nu am atatea pozitii libere disponibile.
              LARGO AL FACTOTUM

              Comentariu

              • Jan
                Membru
                • 06.iul.2006
                • 176

                #22
                Răspuns la: Răspuns la: Rezistenta la foc a instalatiilor electrice

                Postat în original de Jan
                - abb, doepke, siemens, hager, eaton...
                Un tablou de sigurante cu un spatiu ceva mai generos -cca 30% peste necesar -ar fi nu numai de recomandat ci chiar si de luat in calcul, inca din faza de proiectare a intalatiei electrice casnice

                Comentariu

                • Cherubino
                  Living Legend
                  • 10.iul.2006
                  • 1688

                  #23
                  Răspuns la: Rezistenta la foc a instalatiilor electrice

                  Dispozitivul de la Schneider, ilustrat în fotografia de mai sus, este cel despre care spuneam într-un mesaj anterior că a fost scos din fabricație, motivele fiindu-mi necunoscute.
                  LARGO AL FACTOTUM

                  Comentariu

                  Procesare...