fluturi de aerisire??????????

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • bigf2
    Incepator
    • 30.mai.2006
    • 14

    fluturi de aerisire??????????

    Fluturi de aerisire????? la aplicarea poliesterului am auzit ca se folosesc ceva de genu "fluturi de aerisire" p.t. a inpiedica eventualele probleme legate de condens sau asa ceva. Daca sant , asa se numesc,si unde as putea gasii ?
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15141

    #2
    NU am cunostiinte despre aceste sisteme si nu cred ca exista pentru ca nu le vad rostul in cazul unei termizolari exterioare.

    Comentariu

    • zxm_patrick
      Membru marcant
      • 27.iul.2006
      • 665

      #3
      Nu am auzit de aceste dispozitive. Ma framanta demult totusi aceasta problema; daca adezivul nu reuseste (ceea ce probabil se intampla) sa acopere 100% din suprafata fatadei nu o sa creeze goluri pentru diferite microorganisme care in timp vor deteriora termosistemul?
      "Am patit-o si pe asta" - Stan Patitu'

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15141

        #4
        NU vad nici o problema cu fatada. Plasa de aramre inglobata in adezivul de spacluire este fara golurile de care vorbiti.
        Prin placarea cu polistiren, suprafata peretelui existent va fi mult mai protejata.

        Comentariu

        • zxm_patrick
          Membru marcant
          • 27.iul.2006
          • 665

          #5
          Nuuuuuu, e vorba sub polistiren domnule moderator, poate n-am fost suficient de explicit.
          "Am patit-o si pe asta" - Stan Patitu'

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15141

            #6
            Va asigur ca am inteles ceea ce ati intrebat.
            Referitor la gluma din mesaj nu am inteles-o, dar nu conteaza.

            Avand in vedere ca placarea cu polistiren se face prin metoda patului continuu de adeziv nu vad ce zone de sub polistiren ati putea aerisii.

            Comentariu

            • danhome_52
              Membru Marcant
              • 26.dec.2005
              • 751

              #7
              Salut!
              Folosind metoda de lipire in puncte,unde cerintele sunt ca minim 40% din suprafata placii sa fie acoperita,apar goluri intre aceasta si perete.
              Dar,in partea inferioara a placajului avand profilul de soclu,extremele , zona ancadramentelor si eventualele goluri fiind rigidizate cu spuma poliuretanica,spatiile ramase nu mai au contact cu exteriorul.
              Bafta!

              Comentariu

              • zxm_patrick
                Membru marcant
                • 27.iul.2006
                • 665

                #8
                Eu vreau sa pun direct pe zidarie, fara alta tencuiala, de aici ar putea sa apara golurile. Danhome multumesc; acum am priceput!
                "Am patit-o si pe asta" - Stan Patitu'

                Comentariu

                Procesare...