Casuta de vacanta

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • POPA Rodica
    Incepator
    • 17.iun.2007
    • 12

    Casuta de vacanta

    Buna ziua!
    Am cumparat o bucatica de teren pe care se afla si o casuta de vacanta cinstruita din OSB ,izolata cu polisteren la interior peste care s-a pus rigips.Casuta este asezata pe niste boltari iar in partea de jos drept pardoseala are batuta scandura care din cauza vremii s-a mai uscat si intre scanduri s-a facut loc de se vede pamantul sub casuta.As dori sa izolez cumva pardoseala nu de alta dar pot intra tot felul de insecte sau soareci si vreau sa stau fara frica.Ce ma sfatuiti sa fac ,ce sa pun peste scandura si cum ar fi cel mai bine.Stima.
  • fanero
    Living Legend
    • 02.aug.2008
    • 2107

    #2
    Răspuns la: Casuta de vacanta

    Ce grosime are scandura pardoselii si ce dimensiuni au grinzile pe care se sprijina acestea.
    Eu as pune (peste scandura) un strat de membrana bitumnoasa peste care asi turna o sapa de rombeton.

    Puteti posta niste fotografii.
    In rest numai de bine.

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15126

      #3
      Răspuns la: Casuta de vacanta

      Asteptam detalii cu pardoseala actuala, foto plus cateva din exterior.

      Comentariu

      • POPA Rodica
        Incepator
        • 17.iun.2007
        • 12

        #4
        Răspuns la: Casuta de vacanta

        Buna ziua! Abia acuma am ajuns si eu la casuta si am facut niste poze.Scandura este de 2 cmm si este sprijinita pe capriori de 10 cm care la randul lor stau pe niste boltari.As vrea sa izolez dusumeaua cu ceva ca asa nu se poate sta.Si inca ceva poate ma ajutati cu un sfat si pentru exterior cum sa protejez mai bine osb.Stima
        Fișiere Atașate

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15126

          #5
          Răspuns la: Casuta de vacanta

          Pentru pereti, recomandat ar fi sa izolati exterior cu polistiren expandat de exemplu. Se poate utiliza polistiren de 8-10cm lipit pe OSB cu adeziv poliuretanic.
          Pentru pardoseala, asezati polistiren extrudat de 5cm, placi OSB 15-18mm, folie si parchet laminat.

          Comentariu

          • POPA Rodica
            Incepator
            • 17.iun.2007
            • 12

            #6
            Răspuns la: Casuta de vacanta

            Buna ziua pardoseala am rezolvat-o asa cum ati spus mai am probleme la exterior ,avand in vedere ca nu voi locui permanent acolo m-am gandit la exterior sa plachez cu lambriu osb sau sa lipesc peste el niste mocheta tip gazon sa-i dau un aspect mai rustic.O fi bine sau ii fac mai mult rau.Multumesc.

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15126

              #7
              Răspuns la: Casuta de vacanta

              Se poate monta lambriu pe rigle, fie din PVC, fie din lemn. Lambriul din PVC este colorat, fiind din plastic, cel dinlemn se poate vopsi cu ce nuanta doriti. Se amorseaza cu 1-2 straturi de grund si apoi aplicati 2-3 straturi de lazura de exterior, nuanta dorita. Aplicarea la pensula, trafalet sau pulverizat daca aveti scula necesara. Mocheta nu este o solutie.

              Comentariu

              Procesare...