Constructie fantana arteziana

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • DM7
    Membru
    • 13.apr.2006
    • 290

    Constructie fantana arteziana

    Buna ziua,
    Vreau sa imi construiesc o fantana arteziana din piatra de codru pe sistem cascada. In linii mari cred ca stiu sa o construiesc, caci i-am facut legaturile electrice unui vecin care si-a construit si el una si am furat de la el niste idei.Totusi sunt deschis la orice sugestii sau idei. Problema care a intampinat-o vecinul si mi-e teama sa nu o intampin si eu a fost hidroizolarea. Mai exact apa din bazinul colector se infiltreaza in exterior prin liantul dintre bolovani. Daca puteti sa imi recomandati si ce lianti sa folosesc pentru pentru a nu permite infiltrarea apei sau eventual o solutie care se da i final pentru hidrofobizare.
    VA MULTUMESC ANTICIPAT.
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 12977

    #2
    Nu stiu daca este un adeziv special pentru amenajare dar poate ar fi interesant daca merge un aditiv pentru impermeabilizarea betonului/mortarului. Sa fie oare bun cel de la Ceresit - CC 92 ??


    Poate ar fi bine sa folosesti pentru zona bazinului o folie speciala pentru izauri, lacuri - este prezentata in pliantul Praktiker si se cheama folie pentru bazine la un pret de 50 RON / metru - latime 4m, grosime 0.8mm sau 1mm.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • DM7
      Membru
      • 13.apr.2006
      • 290

      #3
      Multumesc D-le Viorel. Ma voi interesa mai mult despre acest produs.
      Am intrebat in doua locuri unde se comercializeaza materiale de constructii. Intr-un loc mi-a spus de adeziv ptr gresie de exterior. - Nu stiu daca e chiar asa-
      Iar in alta parte mi-a aratat un produs pe baza de apa folosit la hidrofobizari( destul de scump) care insa este opac. cum zicea vanzatorul: ca un lavabil. - Ori eu credeam ca voi gasi ceva care sa ramana vizibile pietrele-.
      Iar cat despre folia aceea, stiam de ea, insa cum spuneam. mai devreme doream sa se vada pietrele. Dar cred ca voi trece peste moftul acesta.
      Speram sa mai gasesc pe cineva care si-a construit asa ceva si sa vina cu idei.
      Initial am vrut sa o construiesc " 0 ground" (asta am luat-o de pe undeva de pe net unde am gasit scris de arteziene), adica de la nivelul solului in sus, dar cred ca o voi face putin ingropata.(asta nu mai stiu cum se zice in engl.)

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 12977

        #4
        OK. Ai si varianta de a zidi acele pietre de codru imbraci pe interior cu folia respectiva si apoi mai zidesti un rand de pietre, astfel nu se vede.
        Oricum, folia o montezi doar in partea in care sta in permanenta apa si inca 15 cm pentru sigurata.
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        Procesare...