Termoizolatie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ginar
    Incepator
    • 07.nov.2017
    • 28

    Termoizolatie

    Buna ziua,
    Va rog sa ma sfatuiti c varianta optima pentru termoizolatia exterioara a unei case din caramida brikston 25,pe care intentionez sa o fac cu vata bazaltica. Am vazut ca cele mai laudate sunt cele de la isover si rockwool insa nu stiu care este sortimentul potrivit. Casa nu este tencuita, deci direct pe caramida si sunt denivelari intre pereti si centuri de 3-4 centimetru( in sensul ca peretii verticali exteriori nu sunt f drepti). Care sunt etapele izolarii si care sunt cele mai potrivite produse in cazul de fata? Centura se izoleaza cu poliestiren extrudat?
    Peste etaj am placa si se incepe acum astereala. Podul este unul de inaltime mica, aprox 1,15 m, neutilizabil si as dori sa izolez acum placa pentru ca apoi va fi greu sau imposibil avand in vedere inaltimea mica. Ce solutie ar fi potrivita pentru izalarea palcii?
    multumesc
  • emp
    Membru Marcant
    • 29.mai.2009
    • 547

    #2
    Răspuns la: Termoizolatie

    Postat în original de ginar
    Buna ziua,
    ...
    Peste etaj am placa si se incepe acum astereala. Podul este unul de inaltime mica, aprox 1,15 m, neutilizabil si as dori sa izolez acum placa pentru ca apoi va fi greu sau imposibil avand in vedere inaltimea mica. Ce solutie ar fi potrivita pentru izalarea palcii?
    multumesc
    Vezi daca ti se potriveste:
    Fișiere Atașate

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15056

      #3
      Răspuns la: Termoizolatie

      Va recomand tencuirea inainte de termosistem daca peretii au abateri asa mari. Tencuiala va consolida zidaria si va permite asezarea placilor de izolatie foarte usor, cu consum minim de adeziv. Gasiti vata bazaltica pentru fatada si la Knauf. Centura se izoleaza tot cu vata bazaltica.
      Daca nu izolati pe tavanul camerei de sub pod, puteti aplica tot vata bazaltica acum, cat este usor accesul in pod, direct pe placa curata. Exista insa riscul ca pana la montarea invelitorii sa va prinda vreo ploaie si apoi se va uda vata. Din aceasta cauza analizati si posibilitatea de a adauga ulterior vata, chiar daca poate va chinuiti mai mult din cauza inaltimii reduse din pod.

      Comentariu

      • ginar
        Incepator
        • 07.nov.2017
        • 28

        #4
        Va multumesc mult pentru raspuns. Au venit meseriasii si am convenit sa facem izolatia placii in tandem cu astereala. In plus meseriasul care face termoizolatia a spus ca peste vata bazaltica va pune oricum plasa si adeziv pe placa, si ca peretii pot fi placati direct pe caramida , acolo unde va fi cazul va da jos plusul de material, eventual va incarca un perete care nu e drept ( la centuri intre etaje cimentul depaseste pe alocuri linia peretilor). Ce spuneti de aceasta opinie? E ok?
        va multumesc inca o data.
        Ultima editare de Gemini; 27.apr.2018, 08:22.

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15056

          #5
          Răspuns la: Termoizolatie

          Pot fi placati peretii direct dar este o metoda mai rapida da rnu neaparat mai buna. vata balzatica este mai sensibila la placare pe pereti care au abateri. Recomandarea este sa fie peretii suficient de drepti si nu cu abateri mari, acestea reies din masuratori. Ok ar fi sa tencuiasca si sa placheze ulterior. Alegerea este in mana dvs., dupa cum aveti bugetul, mesterii si cat de mult tineti la calitate.
          Nu ne aratati cateva foto cu fatada respectiva?

          Comentariu

          • ginar
            Incepator
            • 07.nov.2017
            • 28

            #6
            Răspuns la: Termoizolatie

            Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20180429_100511.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	189,8 KB 
ID:	629940
            Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20180429_100520.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	266,8 KB 
ID:	629941Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20180429_100407.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	181,8 KB 
ID:	629942
            Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20180429_100419.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	156,0 KB 
ID:	629939
            Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20180429_100511.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	189,8 KB 
ID:	629940

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15056

              #7
              Răspuns la: Termoizolatie

              Raman la parerea ca o tencuiala pe inteaga fatada este recomandata, mai ales ca zidaria nu este foarte stralucit realizata. Pe zona de soclu nu se poate incarca asa mult, se poate utiliza o grosime mai mica de izolatie pentru a compensa diferenta ce va ramane dupa tencuirea fatadei.

              Comentariu

              • ginar
                Incepator
                • 07.nov.2017
                • 28

                #8
                Răspuns la: Termoizolatie

                Am hotarat sa incarcam toti peretii. Pe zona de soclu nu se izoleaza cu poliestiren extrudat? Am inteles ca profilul de soclu cu picurator va fi pus de sub prima caramida a peretelui. Cam cat timp trebuie sa lasam peretele sa se usuce pana la aplicarea vatei bazaltice?
                Multumesc mult, mi-au folosit mult sfaturile dvs.

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15056

                  #9
                  Răspuns la: Termoizolatie

                  Sigur, se recomanda izolarea soclului cu extrudat, la o grosime ceva mai mica decat a izolatiei de pe fatada pentru a nu iesi soclul in exteriorul acesteia. Profilul de soclu se va monta acolo unde hotarati ca incepe termoizolatia cu vata pe fatada. Poate fi si peste nivelul de inceput al zidariei, cativa cm peste soclu.
                  Teoretic trebuie sa lasati tencuiala neacoperita circa 4 saptamani pentru ca tencuiala sa se matureze.

                  Comentariu

                  • ginar
                    Incepator
                    • 07.nov.2017
                    • 28

                    #10
                    Răspuns la: Termoizolatie

                    multumesc mult,
                    am inceput incarcarea peretilor. Se incarca destul de milt, pe alocuri chiar si 4-5 cm grosime, deoarece meseriasii spun ca sunt diferente mari cand au pus firul cu plumb si au stabilit tachetii ( sper ca nu am gresit termenii, asa am inteles). Nu e nici o problema ca se incarca asa mult cu multibat? sper sa nu imi cada peretele vata. Ma gandesc ca diblurile cu cui metalic au 16 cm, cu incarcare de 4-5 cm, vata de 10cm, mai prinde caramida? Ei spun ca de fapt diblul se prinde cel mai bine in incarcatura. Imi e frica pentru ca am cheltuit f mult pe vata zazaltica si materiale , acum cost suplimentar incarcatura si nu vreau sa imi "cada peretii"!

                    Comentariu

                    • Gemini
                      Moderator
                      • 06.iun.2006
                      • 15056

                      #11
                      Răspuns la: Termoizolatie

                      Dibluri mai lungi.
                      Daca se incarca in straturi succesive nu ar trebui sa fie o problema. Daca doriti sa fie perfect verticala se incarca mai mult, altfel se poate trage drept la sfoara, la o grosime mai redusa, cat sa mai reduceti din diferenta dar sa fie o suprafata plana pentru a aseza corect izolatia.

                      Comentariu

                      Procesare...