Ventilatie ciudata intre rigips si caramida

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • flavviuss
    Incepator
    • 12.iun.2012
    • 38

    Ventilatie ciudata intre rigips si caramida

    Salutare,

    Am o casa nou construita unde am observat intr-una din bai ca intre peretii de gips carton(care sunt lipiti teoretic de caramida) si caramida exista un curent de aer.
    Acest curent de aer se poate observa prin dozele de la prize.
    Care est problema? Sa imi fac griji pentru ceva? Sau sa izolez dozele cu spuma/silicon si gata...Curentul care circula pe acolo imi deteriora mult izolatia termica iarna?
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15056

    #2
    Răspuns la: Ventilatie ciudata intre rigips si caramida

    Intre placa de gipscarton si peretele de caramida exista un spatiu de aer dat de grosimea turtelor de adeziv.
    Daca este curent de aer doar in interior, prin doze nu este o problema, daca este o circulatie a aerului de la interior la exterior poate fi o problema (aceasta ar insemna rosturi zidarie neinchise). Daca exista izolatie termica exterioara sau tencuiala, nu ar trebui sa avem aceasta circulatie de aer interior-exterior.
    Ce izolatie termica au peretii?
    Se da jos dozele si inchide spatiul circular respectiv cu adeziv poliuretanic sau ipsos adeziv.

    Comentariu

    • flavviuss
      Incepator
      • 12.iun.2012
      • 38

      #3
      Răspuns la: Ventilatie ciudata intre rigips si caramida

      Exista izolatie termica exterioara cu polistiren de 10. La interior s-au aplicat pereti de gips carton lipiti direct pe caramida, fara tencuiala.
      Ce am observat este ca se simte aerul prin doze doar atunci cand afara bate vantul mai tare.

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15056

        #4
        Răspuns la: Ventilatie ciudata intre rigips si caramida

        Polistirenul cum este aplicat pe fatada? Fatada este tencuita?

        Comentariu

        • flavviuss
          Incepator
          • 12.iun.2012
          • 38

          #5
          Răspuns la: Ventilatie ciudata intre rigips si caramida

          Polistirenul lipt de caramida cu adeziv, apoi tencuiala peste polistiren iar mai apoi decorativa

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15056

            #6
            Răspuns la: Ventilatie ciudata intre rigips si caramida

            Lipit in puncte presupun. In aceste conditii, exista o neetanseitate la nivelul termoizolatiei si aerul trece prin rosturile caramizilor, provocand acel curent de aer.

            Comentariu

            • flavviuss
              Incepator
              • 12.iun.2012
              • 38

              #7
              Răspuns la: Ventilatie ciudata intre rigips si caramida

              Da, probabil ca asta e motivul.
              Presupun ca aerul intra pe sub polistiren la nivelul soclului fundatiei pentru ca nici aici "meseriasii" nu au pus profil in care se baga polistirenul.
              Speranta mea e sa dispara curentul de aer dupa ce inchid zona dintre polistiren si caramida cu tencuiala de soclu

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15056

                #8
                Răspuns la: Ventilatie ciudata intre rigips si caramida

                Lipirea polistirenului in puncte se face cu cordon perimetral pe placa, lucru care nu se respecta de multi mesteri. Acest cordon intrerupe circulatia aerului sub polistiren. Sunt cazuri in care datorita acestei circulatii de aer, in caz de vant, polistirenul fixat deficitar a cazut cu totul de pe fatada.

                Comentariu

                Procesare...