Bransament Enel - pretul e cel din ATR sau nu?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Marfaru
    Incepator
    • 20.sep.2010
    • 33

    Bransament Enel - pretul e cel din ATR sau nu?

    Buna ziua,
    Am primit un ATR pentru un bransament Enel.
    Initial intesesem ca pretul din ATR e cel maxim si ca e negociabil, in sensul ca pot obtine un pret usor mai mic.
    Acum aflu ca de fapt sunt unele lucrari care nu sunt incluse in ATR si multe firme care executa astfel de lucrari cer destul de multi bani peste suma din ATR.
    Mie de exemplu fata de cei 3500 lei din ATR, mi-au cerut de regula inca 2-3000 lei in plus, ceea ce e ridicol. Stalpul e fix peste drum (pietruit) deci e coborarea de pe stalp, apoi sa zic 7m drumul si atat, chiar si cei 3500 din ATR mi se par exagerat, dar inca 2500 peste?
    In ATR e mentionat doar ca lucrarile ne-incluse in el, sunt soclul de beton si priza de pamant.
    Care e practica in situatiile astea?
  • mbostangiu
    Membru marcant
    • 31.dec.2011
    • 595

    #2
    Răspuns la: Bransament Enel - pretul e cel din ATR sau nu?

    Aveti un deviz in care sunt explicitate lucrarile si costurile.
    In afara de soclul de beton si priza de pamant mai trebuie "impinse" hartiile, dosar de interior si verificari.
    “Quality means doing it right when no one is looking.”

    Comentariu

    • Marfaru
      Incepator
      • 20.sep.2010
      • 33

      #3
      Răspuns la: Bransament Enel - pretul e cel din ATR sau nu?

      Am inteles si care ar fi pretul corect pentru astea?
      Dosarul de interior nu mi se pare ok sa mi-l faca firma care-mi face bransamentul, pentru ca instalatia de interior si bransamentul de la contor pana in casa le voi face cu altcineva. Deci e aiurea sa-mi ceara cineva un dosar de utilizare/interior in momentul asta.

      Comentariu

      • GeorgeTrisina
        Membru marcant
        • 27.sep.2012
        • 748

        #4
        Răspuns la: Răspuns la: Bransament Enel - pretul e cel din ATR sau nu?

        Postat în original de Marfaru
        Am inteles si care ar fi pretul corect pentru astea?
        Dosarul de interior nu mi se pare ok sa mi-l faca firma care-mi face bransamentul, pentru ca instalatia de interior si bransamentul de la contor pana in casa le voi face cu altcineva. Deci e aiurea sa-mi ceara cineva un dosar de utilizare/interior in momentul asta.
        Numai ca atunci cand firma respectiva iti face bransamentul executantul instalatiei de interior are obligatia sa predea dosarul celui care executa bransamentul.

        Comentariu

        • Consultant electrice
          Moderator
          • 08.nov.2005
          • 3240

          #5
          Răspuns la: Bransament Enel - pretul e cel din ATR sau nu?

          Ideea pe scurt e asa: nu poti alimenta o instalatie despre care nu ai certitudinea ca e facuta corect (macar pe hartie). De aceea este nevoie ca atunci cand se face bransamentul sa se solicite si dosarul de interior. Firma pe care o platiti ulterior fata de ATR la furnizor va aduce alimentarea de la BMP in panoul din casa si se ocupa de actele necesare la furnizor pentru finalizarea si semnarea contractului de furnizare definitiv. Acum depinde cum va intelegeti cu ei - puteti sapa dvs. si monta cablul daca va pricepeti si eu sa faca doar legaturile si sa se ocupe de hartii. Costul va scadea.
          Ultima editare de Consultant electrice; 04.mai.2018, 14:58.
          Curentul nu iarta!

          Comentariu

          Procesare...