Instalatie incalzire cu probleme, garsoniera

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Dima M
    Incepator
    • 14.oct.2014
    • 14

    Instalatie incalzire cu probleme, garsoniera

    Salutare din nou.
    De curand ma ocup de administrarea unei garsoniere al cărei proprietar este plecat din țară. Problema semnalată de toti foștii chiriași a fost temperatura scăzută a caloriferelor. Am investigat si am gasit urmatoarea configuratie ( prima schema ).
    Ce nu imi place este amplasarea turului, intre caloriferul 1 si 2 si de asemenea amplasarea turului si returului la acelasi nivel la ultimul calorifer din baie. Mentionez ca garsoniera se afla la etajul 9, instalatia in totalitate este PPR, de 1/2 fara reducere catre ultimul calorifer. Turul si returul vin de la vecinii din stânga, la ei este caldura suficientă. Puteti sa imi recomandati o solutie sau sa imi spuneti daca configurația actuala este gresita ? Eu as modifica instalatia conform schemei urmatoare.
  • Dima M
    Incepator
    • 14.oct.2014
    • 14

    #2
    Răspuns la: Instalatie incalzire cu probleme intr-o.garsoniera

    O sa revin.cu schemele,.acum folosesc un telefon cu prea putine optiuni. Multumesc pentru intelegere.

    Comentariu

    • Dima M
      Incepator
      • 14.oct.2014
      • 14

      #3
      Atasez schemele:Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	schema.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	8,8 KB 
ID:	629950Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	schema2.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	8,6 KB 
ID:	629951

      Prima schema este cea initiala, a doua este ceea ce as face eu. Multumesc anticipat pentru ajutor.

      "P" in desen este o pompa de recilculare, care dupa opinia mea nu are niciun efect. Primul calorifer, notat "1" in schema initiala este cel mai cald, resul sunt reci.

      Comentariu

      Procesare...