Proiect Casa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Anganu
    Incepator
    • 04.apr.2017
    • 5

    Proiect Casa

    Salutare deschid acest subiect în speranța că voi găsi răspunsuri la nelămuririle pe care le am.
    Îmi doresc să construiesc o casă cât mai economică, cât mai bine pusă la punct.
    Prima nelămurire ar fi dacă pereții interiori ii pot face mai puțin lați decât cei exteriori ? Îmi doresc ca fundația pe care stau pereții exteriori să fie de 50 cm lățime iar fundația pereților interiori sa fie de 30 cm. Structura pereților va fi din cadre de lemn tip framing și izolația cu vata minerală și OSB, cei exteriori vor avea o lățime de 40 cm aproximativ iar cei interiori de 20 cm. Sunt bine proporționați pentru o izolație termică și fonică bună până în stagiul acesta ? Am să atașez mai jos o imagine cu planul casei.
    Ultima editare de Anganu; 05.mai.2018, 22:01.
  • tymotyman
    Membru Marcant
    • 01.nov.2009
    • 572

    #2
    Răspuns la: Proiect Casa

    Din desenul atasat camerele par micute in comparatie cu zidurile. Zidurile interioare pot fi facute mai inguste exceptand pe cele de rezistenta,avand in vedere latimea casei.Nu mi dau seama pe unde se intra in casa.Daca prin sufragerie,va trebue un spati separat pt a face trecerea interior exterior.Presupun ca sunt 2 dormitoare ,baie ,bucatarie si living.Bucataria e cam micuta la 6 mp avand in vedere ca livingul are 54 mp.Deschiderile mari la lemn cer grinzi pe masura pentru sprijinul plafonului si acoperisului.In cei 40 cm de zid exterior ce aveti? rigips osb ,dulapi ,osb si vata ?

    Comentariu

    • Anganu
      Incepator
      • 04.apr.2017
      • 5

      #3
      Răspuns la: Proiect Casa

      Intrarea se face prin living. Livingul e comun cu bucătăria de tip open-space apoi vin: camera tehnică și baia urmate de 2 dormitoare cu dresing. In living nu vreau sa am tavan vreau sa vad acoperișul iar deasupra celorlalte camere sa fie o mansardă cu balustrada de tip balcon către living. Scările către mansardă vor fi tot in living lipite de camera tehnică (2x3 m partea nordică). Structura pereților va fi din : rigips, strat de aer 2cm, OSB, folie antivapori, vată minerală, OSB, folie PE, strat aer 3cm si lambriu. Ideea e că doar din OSB in OSB vreau sa am 40cm cu totul nu știu exact cat o să fie.

      Comentariu

      • fanero
        Living Legend
        • 02.aug.2008
        • 2107

        #4
        Răspuns la: Proiect Casa

        Postat în original de Anganu
        Ideea e că doar din OSB in OSB vreau sa am 40cm cu totul nu știu exact cat o să fie.
        Ce fel de vata o sa folositi pentru izolatia peretilor?
        Bazaltica, placi semirigide sau minerala la sul.

        Locuiesc si am participat la construirea unei case pe structura din lemn tip framing
        Ai o casa pe care vrei sa ne-o prezinti? Ai trecut printr-o adevarata aventura de-a lungul procesului de amenajare si vrei sa ne spui cate ceva despre asta? Sau vrei pur si simplu sa discuti despre planurile tale? - AICI este locul unde toate aceste subiecte pot capata viata!


        La mine structura framing are grosimea de 15 cm la peretii exteriori, 10 cm la peretii interiori, 20 cm la tavan si 15 cm sarpanta acoperisului.
        Mi se pare cam mult 40 cm grosime zid exterior si 20 cm zid interior.
        Deschideri de 6 metri la lemn: obligatoriu grinzi lamelare, care la lungimea asta cam costa.

        Si daca imi permiteti un sfat.
        La cat a ajuns pretul lemnului, mai bine va orientati catre YTONG de 50 cm grosime.

        Comentariu

        • Anganu
          Incepator
          • 04.apr.2017
          • 5

          #5
          Răspuns la: Proiect Casa

          Vată minerală.

          Comentariu

          • fanero
            Living Legend
            • 02.aug.2008
            • 2107

            #6
            Răspuns la: Proiect Casa

            Postat în original de Anganu
            Vată minerală.
            Cred ca ar trebui sa va documentati un pic.
            Dupa mai stam de vorba.
            Pana atunci,
            Numai de bine

            Comentariu

            • Anganu
              Incepator
              • 04.apr.2017
              • 5

              #7
              Răspuns la: Proiect Casa

              Vată minerală bazaltică cred că trebuia să scriu Urmăresc îndeaproape proiectul Soleta, îmi plac cum gândesc domnii și cred că știu ce fac, puteți arunca un ochi domnul Fanero să vedeți despre de e vorba.

              Comentariu

              • Anganu
                Incepator
                • 04.apr.2017
                • 5

                #8
                Răspuns la: Proiect Casa

                Postat în original de fanero
                Deschideri de 6 metri la lemn: obligatoriu grinzi lamelare, care la lungimea asta cam costa.
                Deci, nu doresc sa fac cu tavan in living așa că nu o sa am nevoie de grinzi de 6m domnul Fanero.

                Comentariu

                Procesare...