Nivel optim umiditate

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Danez Cta
    Incepator
    • 06.mai.2018
    • 1

    Nivel optim umiditate

    Buna ziua.
    As dori si eu un raspuns legat de umiditatea casei si nivelul optim al ei.
    Am cumparat o casa acum 1an de zile iar atunci cand cand am inceput sa debarasez totul din ea am constatat ca parchetul si mobila aveau urme de umezeala,miroseau si erau usor deteriorate.Am dat vina atunci pe o improprie ventilatie/incalzire a casei pe timp de vara/iarna, casa fiind locuita doar intr-o singura camera din cele 7...
    Acum dupa o renovare totala a interioarelor am cumparat 3 higrometre pt cele 3 etaje simtind in casa o racoare generala si o umiditate evidenta.In mansarda am mereu 40%, etajul 1 este cu 60% iar parterul mereu la 82-88%.
    Stiu ca inca materialele (glet,tencuiala,lavabil) vor lucra in timp o perioada,doar ca exista temerea de a nu mobila inca casa din motivele mentionate mai sus.
    Mai mentionez ca virgula casa este placata cu poliestiren de 5cm, ea fiind si izolata in fundatie cu folie din aceea de condens,neagra si cu bule.(nu stiu exact numele).
    Casa este localizata la cca 100m de mare dar nu pot crede ca asta ar putea fi un motiv real.
    Citesc aici pe forum de o valoare apropiata de 40-50% al nivelulul de umiditate...
    Casa este aerisita zi de zi, cca 12h pe zi, iar cel putin la parter se simte in aer acel aer umed si inecacios...
    Singura solutie vazuta de mine este achizitionarea unui dezumidificator profesional care sa mearga 24/24h.
    Nu stau inca in casa,nici nu se gateste acolo,nici nu usuc rufele vecinilor in ea

    Astept in raspuns de la cineva care este "bazat".Multumesc anticipat.
    Dan
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15019

    #2
    Răspuns la: Nivel optim umiditate

    Un valoare a umiditatii in intervalul 30-60% este in regula. Problema este cu 82-88%, este mult.
    Faptul ca sunteti la mare se simt in spatiul parterului care probabil este mai umbrit si ar putea probleme si cu umezeala din sol. Din ce este realizata casa?
    Dezumidificatorul electric ajuta dar va trebui sa functioneze cam permanent. Daca nu locuiti, peste iarna se acumuleaza umiditate la interior.

    Comentariu

    Procesare...