inchidere partiala balcon

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • nicolaem
    Incepator
    • 15.mar.2011
    • 7

    inchidere partiala balcon

    buna ziua,

    As dori sa inchid partea laterala a unui balcon de bloc. Motivul principal e protejarea impotriva ploi si vantului.
    Din ce am vazut pe forum ( sau real prin oras) toata lumea adopta solutia cu geam termopan alb indiferent daca inchid total sau partial balconul. Eu as evita aceasta solutie intrucat are un aspect neplacut, si doresc ceva mai discret. Pe de alta parte forma e si usor trapezoidala ( plafonul balconului de sus nu e drept) si e dificil de pus ceva dreptunghiular.
    Ce solutii imi puteti propune?
    Sunt din Cluj, si in momentul de fata in oras f greu gasesti si contructori care sa caute lucrari atat demici.
    Pareri?
    Ms.
    Fișiere Atașate
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15056

    #2
    Răspuns la: inchidere partiala balcon

    Se pot realiza diverse grilaje sau inchideri din lemn de exemplu, cu rigle inclinate care sa ofere protectie la ploaie. O problema va fi cine executa asa ceva.

    Comentariu

    • emp
      Membru Marcant
      • 29.mai.2009
      • 547

      #3
      Răspuns la: inchidere partiala balcon

      Postat în original de nicolaem
      buna ziua,

      As dori sa inchid partea laterala a unui balcon de bloc. Motivul principal e protejarea impotriva ploi si vantului.
      ...Pareri?
      Ms.
      Ca o idee ai putea folosi cateva bucati de asta
      cu un brau tot din WPC sus si unul jos.

      Comentariu

      • nicolaem
        Incepator
        • 15.mar.2011
        • 7

        #4
        Răspuns la: Răspuns la: inchidere partiala balcon

        nu prea vad la ce as putea folosi acele bucati. In partea de jos deja am investit intr-un glaf de piatra.
        cu lemn teoretic ar merge, dar din nou va fi ceva mult prea diferit pe fatada.
        firme cu lucrari de feronerie ma refuza cand vad ca lucrarea e doar de 1 x 1.6m.

        tot ceva cu geam as prefera.

        Comentariu

        Procesare...