Izolatie interior polistiren

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • calin_d
    Incepator
    • 22.nov.2011
    • 11

    Izolatie interior polistiren

    Buna ziua,
    m-am mutat intr-un apartament ( intr-un bloc cu 10 etaje de BCA) la care , peretii de la dormitor precum si tavanul par ca sunt izolati pe interior ( am facut o gaura in perete si, dupa cum se observa in poze, in capat este polestiren).
    Problema e ca nu stiu ce este dat peste polestiren, nu pare a fi nici tencuiala nici rigips..am temeri legate de compozitiile pe baza de azbest. Pareri?
    Multumesc.Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	32872560_1262115653891592_6508882255434219520_n.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	169,3 KB 
ID:	642578Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	32872560_1262115653891592_6508882255434219520_n.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	169,3 KB 
ID:	642578
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15093

    #2
    Răspuns la: Izolatie interior polistiren

    La care strat anume va referiti? Putin probabil sa fie azbest ce se vede in foto.
    Aveti vreo problema cu izolatia, este mucegai sau urme de mucegai?
    Doriti sa renovati?

    Comentariu

    • calin_d
      Incepator
      • 22.nov.2011
      • 11

      #3
      Răspuns la: Izolatie interior polistiren

      ..la cel care vine deasupra polestirenului, initial am crezut ca e rigips, citisem o multime de informatii legate da faptul ca demult rigipsul si anumite tencuieli contineau azbest. Ma gandeam sa dau jos izolatia interioaraa preventiv, mai ales ca nu stiu exact ce fel de polestiren s-a folosit si nici ce fel de tencuiala este deasupra lui si sincer am temeri legate de sanatate.

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15093

        #4
        Răspuns la: Izolatie interior polistiren

        In principiu daca nu aveti vreo problema legata de umiditate si condens nu are rost sa eliminati sistemul. Polistirenul nu poate fi decat expandat din ce observam si nu are mare importanta de care este. Ce grosime are stratul care il acopera? Eventual puteti desface o zona mai mare, de 10x10cm, spre baza peretelui sa vedeti mai bine ce se afla sub aceste straturi, daca este mucegai ascuns. Nu se vede nici un fel de armare?
        Gipscartonul nu contine azbest si nu a continut niciodata.
        Acum depinde si ce doriti sa faceti, daca renovati si cat de amplu o faceti.

        Comentariu

        • calin_d
          Incepator
          • 22.nov.2011
          • 11

          #5
          Răspuns la: Izolatie interior polistiren

          ..aproximativ 3-3.5cm este grosimea tencuielii. La un moment dat vazusem pe la o priza ceva asemanator cu o plasa langa polestiren dar parea ca e din sarma u din firba de sticla.

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15093

            #6
            Răspuns la: Izolatie interior polistiren

            Poate sa fie plasa Rabitz, probabil.

            Comentariu

            Procesare...