Termoizolatie fundatie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • bboyandru
    Incepator
    • 23.iun.2017
    • 3

    Termoizolatie fundatie

    Buna ziua,

    Am o casa construita in 2015(in Magurele) la care as vrea sa fac niste imbunatatiri pentru izolatie. Mentionez ca nu am probleme cu umezeala doar ca se simte foarte rece in partea de jos in camera din coltul casei, in coltul corespunzator pozelor atasate).
    Pana in dreptul dungii negre de pe polistiren a fost pusa piatra concasata. Am dat-o la o parte pentru ca vreau sa trag un cablu din casa in curte. Daca tot am dat-o la o parte ma gandeam ca ar fi bine sa pun si niste polistiren extrudat care sa patrunda sub nivelul solului.
    Am mai multe intrebari:
    - E vreo problema daca sap pe langa fundatie cam 30cm sa am loc sa pun o placa de polistiren extrudat de 500mm?
    - E nevoie de hidroizolatie inaintea polistirenului?
    - Cum sa pun polistirenul extrudat petrecut peste cel expandat daca fundatia nu este la nivel cu polistirenul expandat(dupa cum se vede in poza a cincea)?
    - Sa pun pamantul la loc si piatra, sa las cum era si sa nu imi bat capul degeaba?
    Mentionez ca ulterior o sa fac un trotuar deasupra pietrei concasate. Primul nivel de panza freatica este la 10m iar apa nu balteste in curte, se scurge repede.

    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	1.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	332,0 KB 
ID:	642583Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	2.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	458,9 KB 
ID:	642584Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	3.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	478,7 KB 
ID:	642585Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	4.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	464,9 KB 
ID:	642586Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	5.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	553,2 KB 
ID:	642582

    Multumesc
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15141

    #2
    Răspuns la: Termoizolatie fundatie

    Nu este o problema sa sapati langa fudnatie si sa lipiti polistiren extrudat. Inainte de a lipi polistirenul, recomand sa aplicati o hidroizolatie la rece, apoi lipiti polistirenul extrudat cu mastic bituminos. Va proteja fundatia de umezeala pe acea zona, dupa cum vedem in foto se ca duce apa in acea zona.
    Polistirenul extrudat il asezati pana sub cel expandat. Daca doriti sa ridicat isi peste nivelul expandatului se poate placa peste decorativa insa nu recomand pentru ca ramane soclul iesit in exterior si va fi expus la apa in zona de trecere.
    Ar trebui sa turnati un trotuar, cel putin 50cm pentru protectie.

    Comentariu

    • bboyandru
      Incepator
      • 23.iun.2017
      • 3

      #3
      Răspuns la: Termoizolatie fundatie

      Multumesc pentru sfaturi!

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15141

        #4
        Răspuns la: Termoizolatie fundatie

        Burlane nu aveti pe aceste zone, in foto nu se vede ceva de acest gen.

        Comentariu

        • bboyandru
          Incepator
          • 23.iun.2017
          • 3

          #5
          Răspuns la: Termoizolatie fundatie

          In poza a treia este un burlan chiar pe colt. Ma gandeam pe acesta sa il trec pe sub bordura(care nu e inca construita) si sa il duc inspre fundatia gardului, care sea afla la 3m distanta(insa nu stiu cat de bine este).

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15141

            #6
            Răspuns la: Termoizolatie fundatie

            Il puteti canaliza in exterior, subteran sau il lasati asa dar va asigurati ca panta si piatra nu permit stagnarea apei la fundatie. Acea cantitate de piatra permite scurgerea apei si posibil ca panta terenului sa mentina apa in zona fundtiei, nu putem aprecia prea bine acest lucru, din foto. verificati acest aspect.

            Comentariu

            Procesare...