Polistiren sub incalzirea in pardoseala

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • adrian_p
    Membru
    • 19.nov.2013
    • 223

    Polistiren sub incalzirea in pardoseala

    Salut,

    Trebuie sa mai adaug polistiren sub rola taker pe care se moteaza tevile pentru incalzirea in pardoseala. Rola taker are 2.5cm, si e din polistire expandat eps150. Eu mai trebuie sa adaug vreo 7cm de polistiren, ca asa a fost calculata cota 0, si nici nu am polistiren sub placa de beton. Ce fel de polistiren sa adaug? extrudat sau expandat cu EPS mare? Toti pe care i-am intrebat mi-au spus ca extrudat, dar ma inteb atunci e okay rola taker care e din expandat eps150?

    Multumesc,
    Adrian
  • Mircea_G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12202

    #2
    Răspuns la: polistiren sub incalzirea in pardoseala

    Tie iti trebuie " ceva " care in grosimea necesara , sa izoleze cit mai mult ...si aici extrudatul ar fi cistigator .
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • lmacsen
      Membru
      • 26.sep.2015
      • 298

      #3
      Răspuns la: polistiren sub incalzirea in pardoseala

      Expandatul si extrudatul au coeficient asemanator de izolare termica, deci nu conteaza. Apelezi la extrudat cand vrei rezistenta la compresie si la umiditate.
      Poti sa mergi pe EPS peste 100 fara probleme.

      EPS150 rezista 15 t / mp pentru un grad de deformare 10%. Iti dai seama ca n-o sa atingi niciodata valorile alea

      Comentariu

      • becabeca35
        Incepator
        • 04.dec.2017
        • 13

        #4
        Răspuns la: Polistiren sub incalzirea in pardoseala

        Va rog, cu respect, sa-mi raspundeti la urmatoarele nedumeriri, cu toate ca am citit multe topicuri pe acest forum.

        Vorbim despre o casa doar cu parter.

        1. Vreau sa pun incalzire in pardoseala, cu finisaj parchet. Meseriasul imi spune sa pun ca termoizolatie polistiren extrudat de 10 cm. Acelasi lucru mi l-au spus si alte persoane. Pe forum gasesc ca ar fi suficienta grosimea de 5 cm. Ar fi bine sa pun extrudat GIAS de 8 cm? As alege GIAS pentru ca e mai ieftin.

        2. Umplutura din interiorul temeliei consta in refuz de ciur, peste care, aproximativ 10 cm este un strat de balast (sa se poata tasa mai usor). Apoi am pus o folie (probabil PVC), dar aceasta folie nu s-a unit perfect cu temelia. Apoi am turnat radierul, care a acoperit toata temelia. Panza freatica se afla la 3 m adancime. In conditiile astea, oare este necesar sa pun, inainte de polistiren, o hidroizolatie? Cineva mi-a spus sa pun carton bitumat. Altii vorbesc de o anumita folie. Dumneavoastra ce ma sfatuiti?

        Va multumesc!

        Comentariu

        Procesare...