Scurgere condens gresita la centrala termica in condensare

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • darian123
    Incepator
    • 25.mai.2018
    • 1

    Scurgere condens gresita la centrala termica in condensare

    Buna ziua
    Va rog f mult sa ma ajutati .Pe scurt iata problema mea.Am recent instalata centrala Ariston in condensare.Pentru evacuarea condensului i s-a facut de instalator o scurgere(vizibila in poza din teava alba plastic).va rog vedeti poza

    Din pacate de la inceput picura sub centrala imediat la imbinarea dintre teava alba si partea verde ce se vede sub centrala.Mi s-a spus ca e necesar sa cumpar si o pompa de evacuare condens Sanicondens pt centrale termice.Mai jos am atasat si o poza cu acest tip de pompa,gasita pe net:

    .Pt ca e destul de scumpa,in jur de 100 euro,inainte sa o iau va rog sa ma sfatuiti imi spuneti privind poza
    1.unde credeti ca e cel mai bine sa o amplaseze,
    2. de la centrala la pompa scurgerea sa fie tot din teava alba plastic sau mai bine furtun de evacuare?
    3.de la pompa pana la scurgerea de canalizare se poate lasa teava de platic actuala?
    4.Credeti ca poate fi alta problema decat pompa,deci alta solutie?
    Va multumesc frumos anticipat
    Fișiere Atașate
  • tymotyman
    Membru Marcant
    • 01.nov.2009
    • 570

    #2
    Răspuns la: Scurgere condens gresita la centrala termica in condensare

    Cred ca acolo curge din cauza proastei conexiuni nu din lipsa pompei. Aceasta pompa cred ca e pt cazul in care scurgerea este deasupra nivelului centralei.La fiecare centrala in cartea de instalare este specificat diametrul minim al tevii de condens.Ce sa mai zic ca la mine in oras instalatorii de centralele pun bidoane de 5 litri pe post de scurgere.

    Comentariu

    • Mircea_G
      Living Legend
      • 14.ian.2007
      • 12202

      #3
      Răspuns la: Scurgere condens gresita la centrala termica in condensare

      Postat în original de tymotyman
      .....Ce sa mai zic ca la mine in oras instalatorii de centralele pun bidoane de 5 litri pe post de scurgere.
      Deoarece nu vreti sa va sparga casa ...
      Instalatii verificari-revizii gaze

      Comentariu

      Procesare...