Probleme montare dulapuri suspendate bucatarie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • 2Vegas
    Incepator
    • 21.ian.2018
    • 2

    Probleme montare dulapuri suspendate bucatarie

    Buna seara,

    De curand mi-a venit mobila de bucatarie, am terminat de montat partea de jos formata din diferite corpuri si blat.
    Am inceput sa montez dulapurile suspendate si aici am nevoie de ajutorul vostru.
    Partea de sus este formata din 4 corpuri: 3 corpuri cu o lungime de ~90 cm si un corp pentru hota de vreo ~ 60 cm, toate au inaltimea de 80 cm.
    Le-am prins in perete cu prinderi in forma de L din interiorul corpurilor. ( la fiecare corp cate 2 prinderi tip L )
    Le-am prins si intre ele cu cate 4 holsuruburi (2 sus si 2 jos).
    Problema este peretele stramb, am prins corpurile intre ele si de perete si am aproape de mijlocul lor o "burta" de vreo ~1.5 cm. (cred ca este pe la mijloc dar nu sunt sigur)
    Totul a fost ok, corpurile stau lipite intre ele si sunt prinse bine de perete, in schimb nu sunt chiar drepte.
    peretele stramb se reflecta in usi, primele 3 corpuri au sisteme Aventos HF de la Blum (care ridica ambele usi orizontale) si la 2 dintre ele partea de jos a usii nu mai coboara perfect pe dulap, ramane un colt in aer sa zic asa. (sistemele aventos au fost instalate perfect cu manualul in fata.)
    Am bagat distantier pe la mijloc sa indrept suspendate dar a facut "burta" in alta parte si oricum as incerca la 2 dintre usi coltul din stanga jos nu vine lipit de dulap.


    Ce alt sistem de prindere imi recomandati? Am vazut varianta pe sina dar din cauza peretelui stramb am renuntat.
    Multumesc.
  • PROfan
    Moderator
    • 10.apr.2011
    • 662

    #2
    Răspuns la: Probleme montare dulapuri suspendate bucatarie

    Tocmai pentru că peretele are neregularități trebuia să folosești agățători și bucăți de șină. Între bucățile de șină și perete se pot pune compensatori, astfel încât bucățile de șină să se afle în același plan. Se agață corpurile, se solidarizează între ele și se stabilesc compensatoarele și la partea inferioară ale corpurilor astfel încât acestea să se afle în planul vertical.

    Comentariu

    Procesare...