Glet si varuiala care cade si ciuperca alba

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • sofia4God
    Incepator
    • 19.mar.2011
    • 4

    Glet si varuiala care cade si ciuperca alba

    Bună seara.
    Avem o mare problemă, deținem o casă care a fost construită în urma cu 10 ani. Locuim in ea decat 3-4 luni din an, problema este ca in una din camerele de la parter a inceput sa cada bucăți de glet cu vopseaua lavabila, pe glet a apărut un fel de puf alb, o sa atasez niste poze pentru ca nu stiu cum sa explic fenomenul. Întrebarea mea este care este cauza si care ar fi soluția.
    P. S este un perete de interior, de cealaltă parte se află baia, dar toată instalatia este inafara.
    Fișiere Atașate
  • tymotyman
    Membru Marcant
    • 01.nov.2009
    • 570

    #2
    Răspuns la: Glet si varuiala care cade si ciuperca alba pe perete

    Problema este de la umiditate.Aveti cumva cada sau dusul pe acel perete?

    Comentariu

    • sofia4God
      Incepator
      • 19.mar.2011
      • 4

      #3
      Răspuns la: Glet si varuiala care cade si ciuperca alba pe perete

      Da, cada, dar tocmai ce am descoperit ca același lucru se întâmplă si pe peretele cu dulapul, unde de cealaltă parte este un hol si apoi livingul. Ce soluții imi recomandați? Ce este de făcut? E de ajuns doar rașchetat si gletuit si varuit din nou?

      Comentariu

      • aurick86
        Membru
        • 05.iun.2012
        • 168

        #4
        Răspuns la: Glet si varuiala care cade si ciuperca alba pe perete

        Nu este suficient!
        Ce ai tu acolo e igrasie/ mucigai. Se face cand ai umezeala si insuficienta ventilatie.
        In primul rand trebuie indepartata sursa de umezeala, apoi trebuie asigurata o ventilatie mai buna.
        Daca nu locuiti acolo montati macar niste geamuri din alea cu ventilatie in partea superioara. si lasati toate usile interioare deschise.
        Pe o parte poate se infiltreaza pe langa cada.. dar pe celalata parte poate fi doar faptul ca nu circula aerul pe langa dulap, dar nu cred....trebuie ditsantat de perete si imbunatatita ventilatia.

        Oricum undeva vine umezeala in casa, posibil prin podea sau prin acoperis...
        Ultima editare de aurick86; 23.iun.2018, 10:30.

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15056

          #5
          Răspuns la: Glet si varuiala care cade si ciuperca alba

          Daca ajunge apa de la activitatile casnice pe acel perete, trebuie luate masuri de hidroizolare perete sau placare ceramica. Daca este o sursa de umezeala exterioara sau dinspre pardoseala, ce nu are legatura cu instalatiile sanitare, scurgeri etc., pot fi probleme mai grave, legate de hidroizolatie si discutia poate fi mai ampla. Uneori se rezolva greu, alteori deloc. Cert este ca o suprafata pe care umezeala persista va conduce la aparitia igrasiei, mucegaiilui etc. Gletul si valabila nu sunt recomandate pe zone cu umezeala.
          Pentru inceput trebuie uscate suprafetele si curatat tot ce cade. Se va aplica o amorsa antimucegai pentru a curata suprafetele. Dupa uscarea zonelor, in functie de tipul sursei de umezeala, ramane de stabilit ce este de facut.

          Comentariu

          • sofia4God
            Incepator
            • 19.mar.2011
            • 4

            #6
            Răspuns la: Glet si varuiala care cade si ciuperca alba

            Se poate sa fie de la beciul care este dedesubt? In beci este sapat in jomp (sau cum se numește) pt colectarea apei, care a stat plin cu apa cam mult timp, am coborât in beci sa vad despre ce e vb, si peretii sunt uzi wi cu pete de mucegai.

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15056

              #7
              Răspuns la: Glet si varuiala care cade si ciuperca alba

              Umezeala poate sa urce prin pereti sau prin pardosela dar ar trebui sa ramana la nivelul beciului daca nu sunt probleme mai grave. Beciul nu are ferestre?

              Comentariu

              • OrAndrei
                Incepator
                • 10.aug.2015
                • 28

                #8
                Răspuns la: Glet si varuiala care cade si ciuperca alba

                Bine ar fi sa identificati exact sursa umezelii si apoi indepartati tot stratul afectat si aplicati o tencuiala antiigrasie, de genul MAI pentru a preveni aparitia mucegaiului. Si nu mai dati glet de ipsos pentru ca riscati sa apara iar mucegai

                Comentariu

                Procesare...