Grosime sapa la bloc vechi

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • bogdan.sb
    Membru Marcant
    • 23.aug.2006
    • 548

    Grosime sapa la bloc vechi

    Salut, intr-o baie dintr-un apartament de bloc (aprox. anii 70) vreau sa renunt la cada de dus si sa fac o scurgere direct in pardoseala. Cum pot sa montez teava de canalizare? In general, peste placa de beton exista sapa suficient de groasa sau trebuie sa inalt eu cu sapa suplimentara? Daca sparg, cum imi dau seama daca sap doar on sapa sau afectez si placa?
    Multumesc.
  • tymotyman
    Membru Marcant
    • 01.nov.2009
    • 572

    #2
    Răspuns la: Cam ce grosime are sapa intr-un bloc comunist?

    De obicei este loc suficient sa ingropati o teava,prima oara este mozaic iar apoi sapa. Placa este mult mai tare decat sapa ,aproape nu se sparge. Este de preferat daca faceti dus direct jos sa va ridicati 5 cm si de asemenea sa folositi un sifon care are lipit de el o membrana cauciucata peste care se toarna o mica sapa iar apoi gresia.

    Comentariu

    • bogdan.sb
      Membru Marcant
      • 23.aug.2006
      • 548

      #3
      Răspuns la: Grosime sapa la bloc vechi

      Peste mozaic sa ma ridic inca 5 cm? Care sunt straturile (si operatiunile) necesare? Se lipeste o izolatie in toata baia, apoi torn sapa? Care sunt cele mai bune materiale (inclusiv ce adeziv de gresie si chit de rosturi sa folosesc)?
      Pot sa montez placi de gresie sau alte placi ceramice fara rosturi? Cum?
      Multumesc.

      Comentariu

      • tymotyman
        Membru Marcant
        • 01.nov.2009
        • 572

        #4
        Răspuns la: Grosime sapa la bloc vechi

        Ma refeream doar la zona dusului sa va ridicati cu acei 5 cm deorece sifonul de dus este mai inalt si apoi cu teava de la sifon faceti un sant prin mozaic si sapa pana la sifonul de pardoseala sau pana la coloana. Ca materiale cred ca mapei si ceresit ar fi. Da se pot monta fara rosturi insa trenuie sa fie placi rectificate pe margini. Asa arata sifonul cu membrana care se pune doar in zona dusului. http://www.depozituldepiscine.ro/pla...sumi-circular/ Apropo din post nu se intelege,ramane dus sau doar vreti un sifon de pardoseala in baie?
        Fișiere Atașate
        Ultima editare de tymotyman; 06.iul.2018, 22:45.

        Comentariu

        • bogdan.sb
          Membru Marcant
          • 23.aug.2006
          • 548

          #5
          Răspuns la: Grosime sapa la bloc vechi

          Dus fara cada. Doar un sifon intr-o parte a baii, in asa fel incat sa se poate face dus direct pe gresie. Mi-ar placea sa fie la acelasi nivel toate baia, doar cu panta de scurgere ...
          Ce inseamna "placi rectificate pe margini"?

          Comentariu

          • tymotyman
            Membru Marcant
            • 01.nov.2009
            • 572

            #6
            Răspuns la: Grosime sapa la bloc vechi

            Eu as face in felul urmator: as de xopeta toata baia de mozaic si sapa pana la placa,as monta sifonul cu membrana in partea unde doresc sa fie dusul iar apoi as turna o mica sapa in toata baia sa astup teava si membrana. Dupa aceea se folosesc adezivi si chit de rosturi hidrofruge.Placile rectificate sunt placi faianta sau gresie in general portelan, care sunt slefuite pe margini sa aiba aceeasi dimensiune si sa se lipeasca cat mai bine una de alta fara rost.

            Comentariu

            • bogdan.sb
              Membru Marcant
              • 23.aug.2006
              • 548

              #7
              Răspuns la: Grosime sapa la bloc vechi

              Am inteles. Inca o intrebare: Cand se monteaza placile rectificare, doar se apropie una de alta sau se aplica vreun fel de adeziv (silicon, etc) si pe canturi?

              Comentariu

              • tymotyman
                Membru Marcant
                • 01.nov.2009
                • 572

                #8
                Răspuns la: Grosime sapa la bloc vechi

                Personal nu am folosit nimic pe canturi,am dat doar chit pentru rosturi mici,dar cred ca e o idee buna sa se puna ceva hidrofug pe canturi in special in zona dusului,din pacate nu stiu ce sa va recomand.

                Comentariu

                • bogdan.sb
                  Membru Marcant
                  • 23.aug.2006
                  • 548

                  #9
                  Răspuns la: Grosime sapa la bloc vechi

                  Ok, mai "sap" ...

                  Comentariu

                  • emp
                    Membru Marcant
                    • 29.mai.2009
                    • 543

                    #10
                    Răspuns la: Grosime sapa la bloc vechi

                    Postat în original de bogdan.sb
                    Ok, mai "sap" ...
                    Eu am asta pe o terasa la exterior de 4 ani si nu am probleme. Ma gandesc ca ti-ar fi bun.

                    Comentariu

                    Procesare...