Racire prin lada frigorifica

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • alexu77
    Incepator
    • 07.ian.2017
    • 54

    Racire prin lada frigorifica

    am o lada frigo care n-o mai folosesc si m-am gandit sa-mi racesc casa prin ventilatie cu aer.Principiul e simplu, pun in lada frigorifica o spirala din cupru, umplu lada cu pungi de apa.La capatul opus montez 1-2 radiatoare de masina cu tot cu ventilatoare ( si astea-s prin curte☺) pe tevile prevazuta cu pompa de recirculare. Instalatia o umplu cu Glycol. De la radiatoare deviez aerul rece prin canal de PVC ( izolat) spre camere.ce parere aveti ?
    Daca nu stiu ceva.......nu stiu deocamdata...
  • emanu
    Membru marcant
    • 06.oct.2008
    • 504

    #2
    Răspuns la: Racire prin lada frigorifica

    Ce putere electrica are lada frigorifica? Pt ca atat cat consuma in wati atat iti da puterea de racire! Glumesc, are si pierderi, iti da mai putin!
    Dar te uiti pe placuta ei si vezi de ex ca are un compresor de 1Kw! Atat in cazul incalzirii unei case cat si a racirii ei, 1000 de wati ajuta cam cat un rahat cald/h in mijlocul casei intro zi de iarna! Cam la fel pe timp de vara! Vei ingheta apa din lada si vei avea aer rece pana cand se dezgheata pt ca compresorul nu poate asigura cu un kw/h al lui o functie de racire care ar necesita 5kw

    Comentariu

    • cotycla
      Membru
      • 01.nov.2012
      • 130

      #3
      Răspuns la: Racire prin lada frigorifica

      Si lada frigorifica unde o montezi...afara sau in casa?

      Comentariu

      • alexu77
        Incepator
        • 07.ian.2017
        • 54

        #4
        Răspuns la: Racire prin lada frigorifica

        e clar ca nu va face fata in toata casa ☺ dar aerul poate fi directionat dupa nevoie .Lada duce 2 kw, in camera ar ajunge probabil 1,8 kw.E suficient ptr un dormitor zic eu....Lada o bag in beci unde am tot timpul 14 grade......Si radiatoarele de masina le scot din schema.Am facut rost de un registru cu tot cu filtre si ventilatie.☺
        Daca nu stiu ceva.......nu stiu deocamdata...

        Comentariu

        • cotycla
          Membru
          • 01.nov.2012
          • 130

          #5
          Răspuns la: Racire prin lada frigorifica

          O sa vi se strice lada frigorifica foarte repede..... nu este proiectata pt asa ceva.

          Comentariu

          Procesare...