Izolatie exterioara casa lemn

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • calinmarius
    Incepator
    • 14.iul.2018
    • 2

    Izolatie exterioara casa lemn

    Buna ziua,

    va rog sa ma ajutati cu cateva sfaturi profesionale pentru izolarea exterioara a unei case de lemn pe care am achizitionat-o anul trecut, casa avand o vechime de aproximativ 5 ani. Casa este din dulapi de lemn de brad de 10 cm. Precizez ca aceasta a fost foarte prost izolata ( doar la interior) de vechiul proprietar sau constructor. La demontarea izolatiei interioare am gasit lemn lemn putrezit, mucegai, ciuperci.....In prima faza am desfacut totul pana la lemn, am bagat foarte multe solutii anticarii, antifungice, antiincendiu... si am lasat-o asa aproximativ un an.


    Anul acesta am izolat interiorul, astfel:

    Vata bazaltica de 10 cm, semirigida de la Dedeman (Baudeman) 0,034
    Folie bariera de vapori : Isoflect GOLD
    Schelet rigips
    Rigips verde . Intre rigips si izolatia Isoflect a ramas un spatiu de aproximativ 2 cm.

    Am sa pun si cateva poze cu izolatia la interior.. poate ajuta pe cineva la un moment dat...



    Acum as vrea sa trec si la izolatia exterioara ( pt a proteja lemnul de ploaie, zapada). Imi este frica sa nu fac vreo gresala si sa-mi apara condens in lemn... lucru foarte grav ... mai ales ca am vazut ce ravagii face condensul asupra lemnului.

    Va rog sa-mi spuneti care ar fi cea mai buna solutie de izolare exterioara, ce matriale sa folosesc?

    Eu m-am gandit astfel:

    -Vata bazaltica de 5 sau 10 cm pe cadre de lemn orizontale
    -Cadre verticale de lemn ( de 3 sau 5 cm).. pt a lasa un spatiu de ventilatie.
    -Lambriu

    Mi-ar place mai mult sa o tencuiesc, dar am inteles ca ar fi bun un spatiu de ventilatie... si nu stiu cum sa fac...

    Va multumesc pt timpul acordat.
    Fișiere Atașate
    Ultima editare de calinmarius; 14.iul.2018, 19:48.
  • aurick86
    Membru
    • 05.iun.2012
    • 168

    #2
    Răspuns la: Izolatie exterioara casa lemn

    Nu trebuie sa reinventezi roata.
    Sunt milioane de case pe structura de lemn.

    Asta cu exterior siding.
    Marele avantaj al siding-ului e ca mereu are putin spatiu in spate, asta inseamna ca apa (chiar si cea ce ajunge in spate) se prelinge pe siding, iar dupa ce trece ploaia/viscolul prin spatiu ala o sa treaca niste aer si o sa usuce.

    Daca vrei sa faci cu tencuiala ...se mai complica putin, prin tencuiala intra apa (indiferent de finisare, vopsea..etc... in timp intra apa), deci e foarte importanta Folia anticondens - preluare si scurgere apa.
    De tinut cont ca apa de regula isi face loc pe la tocurile geamurilor, usilor... la noi nu am vazut tocuri de gam gandite pentru structuri de lemn (nu au acele flanse sa se monteze pe exterior).

    Comentariu

    • calinmarius
      Incepator
      • 14.iul.2018
      • 2

      #3
      Răspuns la: Izolatie exterioara casa lemn

      Postat în original de aurick86
      Nu trebuie sa reinventezi roata.
      Sunt milioane de case pe structura de lemn.

      Asta cu exterior siding.
      Marele avantaj al siding-ului e ca mereu are putin spatiu in spate, asta inseamna ca apa (chiar si cea ce ajunge in spate) se prelinge pe siding, iar dupa ce trece ploaia/viscolul prin spatiu ala o sa treaca niste aer si o sa usuce.

      Daca vrei sa faci cu tencuiala ...se mai complica putin, prin tencuiala intra apa (indiferent de finisare, vopsea..etc... in timp intra apa), deci e foarte importanta Folia anticondens - preluare si scurgere apa.
      De tinut cont ca apa de regula isi face loc pe la tocurile geamurilor, usilor... la noi nu am vazut tocuri de gam gandite pentru structuri de lemn (nu au acele flanse sa se monteze pe exterior).
      Salut,
      Corecteaza-ma te rog daca am inteles gresit: pun un strat de vata minerala ( de 5 sau 10 cm, cum ma hotarasc), sipci verticale si apoi lambriul. Intre lambriu si vata ramanand un spatiu egal cu grosimea sicilor verticale.
      Deduc din site-ul trimis de tine ca as mai putea pune o folie anticondens dupa vata bazaltica?

      multumesc anticipat.

      Comentariu

      • aurick86
        Membru
        • 05.iun.2012
        • 168

        #4
        Răspuns la: Izolatie exterioara casa lemn

        Straturile folosite acolo sunt (de la OSB) :
        -folie anticondens
        -spuma rigida (polistiren extrudat)
        -spici tratate ....da aici ramane un mic spatiu
        -siding (lambriu).

        Nu stiu daca vata bazaltica se comporta la fel.

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15056

          #5
          Răspuns la: Izolatie exterioara casa lemn

          Este recomandata o fatada ventilata, exact ceea ce intentionati dvs. sa faceti. Pe fatada asezati 1 sau doua straturi de vata, preferabil 2x5cm cu ajutorul riglelor din lemn. Peste ultimul strat se poate aseza o folie de difuzie daca sortimentul de vata nu are stratul de impaslitura care anuleaza necesitatea foliei de difuzie. Se lasa spatiu de ventilare de minim 2cm si se inchide suprafata cu lambriu de exterior (siding), lambriu din lemn sau alte tipuri de inchideri.

          Comentariu

          Procesare...