Renovare bucatarie - mobilier

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Tripl3x
    Incepator
    • 19.iul.2018
    • 22

    Renovare bucatarie - mobilier

    Buna ziua dragi colegi.
    Sunt nou pe acest forum si doresc sa va cer ajutorul.
    Am renovat de curand bucataria , cu mici modificari. Acum trebuie sa schimb mobila de bucatarie deoarece cea veche arata urat plus unele corpuri nu mai sunt bune de folosit. Atasez o schema cu bucataria mea ( asa cum as vrea sa arate ) . Mentionez ca la partea de aranjare a coltarului plus mobila de bucatarie accept sfaturile voaste in a o aranja care si unde ar fi bine sa le pozitionez.
    Mobila as vrea sa o fac eu deoarece recunosc ,nu am buget si nu-mi permit pentru o mobila la comanda.
    Postez si o poza informativa cu modelu de mobilier care l-as dorii.
    Astept din partea voastra sfaturi si bine inteles ce materiale trebuie sa folosesc. Nu stiu nimic despre domeniu. Doar informatii culese de pe internet.
    Pentru inceput doresc sa aflu ce material pot folosii . Cum se aplica acel material lucios , canturile, si bineinteles denumirea lor.
    Daca cineva ma poate ajuta in privinta a ce materiale trebuie sa cumpar rog sa lase si un linck ori o poza sa inteleg si eu despre ce e vb.
    Pentru inceput astept parerile celor din domeniu daca asezarea in bucatarie este una aleasa bine ori diferite idei cum sa aranjez.
    Astept sa ma intrumati spre ce materiale trebuie sa cumpar si cum sa fac si sa constuiesc corpurile, Poza este informativa nu trebuie sa arate asezata cum arata in poza,idei despre ce corpuri sa fac si cum sa le asej.
    Va multumesc
    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	216950767_3_644x461_mobila-bucatarie-mobila-bucatarie_rev002.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	36,9 KB 
ID:	642659Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Untitled.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	12,8 KB 
ID:	642658
  • PROfan
    Moderator
    • 10.apr.2011
    • 662

    #2
    Răspuns la: Renovare bucatarie - mobilier

    Rezoluție mică a pozelor. Nu-mi dau seama dacă este PAL melaminat lucios sau MDF în coală sau MDF vopsit sau MDF înfoliat lucios. Mai întâi trebuie realizată schița mobilierului, finisajele (culorile) pot să mai aștepte.

    Comentariu

    • Tripl3x
      Incepator
      • 19.iul.2018
      • 22

      #3
      Răspuns la: Renovare bucatarie - mobilier

      Salut.
      Ma poti ajuta cu schita?
      Mobila pe care o vreau este lucioasa.

      nu o pot face mai mare
      Ultima editare de Tripl3x; 19.iul.2018, 18:34.

      Comentariu

      • PROfan
        Moderator
        • 10.apr.2011
        • 662

        #4
        Răspuns la: Renovare bucatarie - mobilier

        Dacă vrei să te ajut măcar postează o schiță cu rezoluție mai mare de 620x259. Nu se poate desluși textul. Nu toți suntem clarvăzători!

        Comentariu

        • Tripl3x
          Incepator
          • 19.iul.2018
          • 22

          #5
          Răspuns la: Renovare bucatarie - mobilier

          Incerc sa vad daca ma descurc.
          cred ca am reusit.Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Untitled 2.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	139,5 KB 
ID:	630996
          Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Untitled 4.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	181,4 KB 
ID:	630997
          Ultima editare de Tripl3x; 20.iul.2018, 15:17.

          Comentariu

          • PROfan
            Moderator
            • 10.apr.2011
            • 662

            #6
            Răspuns la: Renovare bucatarie - mobilier

            Din povești cam asta am înțeles.
            Fișiere Atașate

            Comentariu

            • Tripl3x
              Incepator
              • 19.iul.2018
              • 22

              #7
              Răspuns la: Răspuns la: Renovare bucatarie - mobilier

              Frumoasa, super.
              Am modificat aragazul pentru ca nu-mi permite sa-l pun acolo, ( folosesc plita ) exemplu imaginea
              Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Din față (1).jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	101,1 KB 
ID:	631006
              Am incercat sa fac o schita a bucatariei pe un site
              Precizez nu am avut cum sa dau distantele precise, Distantele precise sunt in prima poza
              Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	5.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	89,2 KB 
ID:	631011Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	4.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	108,5 KB 
ID:	631010Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	3.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	103,1 KB 
ID:	631009Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	2.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	89,2 KB 
ID:	631008Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	1.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	97,8 KB 
ID:	631007
              In primele 4 poze de jos nu apare cuptorul, l-am atajat dupa , in ultima poza
              Mobila nu trebuie sa arate exact ca in poza postata de mine, vreau doar materialul acela lucios sa-l folosesc
              Nu am putut atasa centrala in program
              Multumesc

              Comentariu

              • Tripl3x
                Incepator
                • 19.iul.2018
                • 22

                #8
                Răspuns la: Răspuns la: Renovare bucatarie - mobilier

                Postat în original de PROfan
                Din povești cam asta am înțeles.
                Mobila de pe peretele cu centrala
                Corpurile de jos permit lungimea de 2700 , deoarece am tevile de la centrala si trebuie sa am acces la ele
                Corpurile de sus permit lungimea de 2400, deoarece centrala este pozitionata cu fata spre mobila. trebuie acces la setarile si reglajul centralei.
                Pe partea cealalta
                Am masina de spalat ,peste care va venii blatul
                Langa masina in partea dreapta voi pune cuptorul incorporat la inaltime. partea cu cuptorul si ce mai are pana in masina de spalat este de 1170. nu o voi face exact 1170 deoarece trebuie un mic spatiu intre masina de spalat si mobila
                Stima

                Comentariu

                • PROfan
                  Moderator
                  • 10.apr.2011
                  • 662

                  #9
                  Răspuns la: Renovare bucatarie - mobilier

                  Târziu am observat că dorești cuptorul pe partea cu mașina de spălat rufe. Postez și varianta desenată. Mai mult pentru ușa atașată de corpul din stânga, cu rol de a masca țevile.
                  Fișiere Atașate

                  Comentariu

                  • Tripl3x
                    Incepator
                    • 19.iul.2018
                    • 22

                    #10
                    Răspuns la: Răspuns la: Renovare bucatarie - mobilier

                    Postat în original de PROfan
                    Târziu am observat că dorești cuptorul pe partea cu mașina de spălat rufe. Postez și varianta desenată. Mai mult pentru ușa atașată de corpul din stânga, cu rol de a masca țevile.
                    Superba. Foarte tare ideea cu acea usa pentru mascat tevile ) Pe aceasta parte a peretelui raman la varianta asta,cu o modificare recomandata de dumneata in locul cuptorului. Poti sa-mi dai o poza informativa , pentru ce model de hota este acel dulap? Trebuie sa cumpar hota si vreau sa iau modelul care trebuie.
                    Pentru celalalt perete ce recomanzi? cuptor la inaltime si un corp pana in masina se spalat, cu un spatiu gol intre stalp-masina - corp ,5cm pentru fiecare. oare este prea mult cate 5cm?
                    Stima

                    Comentariu

                    • PROfan
                      Moderator
                      • 10.apr.2011
                      • 662

                      #11
                      Răspuns la: Renovare bucatarie - mobilier

                      Orice hotă telescopică/telescopabilă. Problema este că acest tip de hote nu prea au variante pe recirculație. Funcționează cu evacuare exterioară. A mai rămas loc pe lângă evacuarea centralei de încă o gaură pentru hotă?

                      Comentariu

                      • Tripl3x
                        Incepator
                        • 19.iul.2018
                        • 22

                        #12
                        Răspuns la: Renovare bucatarie - mobilier

                        Postat în original de PROfan
                        Orice hotă telescopică/telescopabilă. Problema este că acest tip de hote nu prea au variante pe recirculație. Funcționează cu evacuare exterioară. A mai rămas loc pe lângă evacuarea centralei de încă o gaură pentru hotă?
                        Da , deasupra tevii de evacuare a centralei am gaura si montat tub de 110 pentru hota.Ma bucur ca trebuie hota telescopica pentru ca, pentru acest model vroiam sa aleg.

                        Comentariu

                        • PROfan
                          Moderator
                          • 10.apr.2011
                          • 662

                          #13
                          Răspuns la: Renovare bucatarie - mobilier

                          Dacă chiuveta va avea lungimea maximă de 760 mm atunci se pot face și corpurile inferioare la lungimea de 800 mm. Eu aș apta pentru varianta cu plita mai aproape de centrală (rocadă între corprurile cu sertare și automat și cele suspendate). Avantaje: traseu mai scurt evacuare hotă, distanță rezonabilă între chiuvetă și plită, traseu mai scurt alimentare plită cu gaze.
                          Fișiere Atașate

                          Comentariu

                          • Tripl3x
                            Incepator
                            • 19.iul.2018
                            • 22

                            #14
                            Răspuns la: Răspuns la: Renovare bucatarie - mobilier

                            Postat în original de PROfan
                            Dacă chiuveta va avea lungimea maximă de 760 mm atunci se pot face și corpurile inferioare la lungimea de 800 mm. Eu aș apta pentru varianta cu plita mai aproape de centrală (rocadă între corprurile cu sertare și automat și cele suspendate). Avantaje: traseu mai scurt evacuare hotă, distanță rezonabilă între chiuvetă și plită, traseu mai scurt alimentare plită cu gaze.
                            Așa mă gândeam și eu. Corpurile sa aive 800 . Sa las spatiu intre chiuveta si plita.Automat ultimul dulap cel de lângă centrala sa fie cu sertare și va fi așezat intre chiuveta și plită. As opta și pentru un corp suspendat de aceiași mărime. Așa mă gândesc.

                            Comentariu

                            • PROfan
                              Moderator
                              • 10.apr.2011
                              • 662

                              #15
                              Răspuns la: Renovare bucatarie - mobilier

                              Corpurile suspendate au aceeași lungime de 800 mm. Înălțimea lor, în varianta aleasă Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Bucatarie4.2.jpg 
Afișări:	2 
Mărime:	117,1 KB 
ID:	631082 este de 600 mm. Dorești să le faci mai înalte? Următoarea mărime ar fi pentru o înălțime de front de 358 mm ceea ce ar conduce la un corp suspendat cu înălțimea totală de 722 mm.

                              Comentariu

                              Procesare...