Apa calcaroasa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Toto1
    Incepator
    • 20.iul.2018
    • 16

    Apa calcaroasa

    va salut,


    am cumparat o casa la munte si apa de aici este foarteeeeee calcaroasa....daca fierb intr-o oala apa de 3 ori deja se depune o placa groasa de calcar, am de gand sa instalez masina de spalat rufe/vase si un hidrofor dar vazand cat calcar este in apa mi-e cam teama sa nu se strice prea repede, ce imi recomandati ?
  • tymotyman
    Membru Marcant
    • 01.nov.2009
    • 570

    #2
    Răspuns la: Apa calcaroasa

    Se pot instala filtre cu granule care se schimba regulat,insa apa nu e potabila.Eu am pe mașină de spălat si pe instant montate si nu folosesc apa cald la gătit.

    Comentariu

    • Toto1
      Incepator
      • 20.iul.2018
      • 16

      #3
      Răspuns la: Apa calcaroasa

      Postat în original de tymotyman
      Se pot instala filtre cu granule care se schimba regulat,insa apa nu e potabila.Eu am pe mașină de spălat si pe instant montate si nu folosesc apa cald la gătit.
      multumesc frumos, sa inteleg ca filtrul cu granule se instaleaza inainte de masina de spalat si nu pe tot sistemul de apa?

      cam la cat timpu schimba-ti filtrul?

      ce fel de filtre este bine sa mai instalez? inainte si dupa hidrofor etc? va rog

      Comentariu

      • tymotyman
        Membru Marcant
        • 01.nov.2009
        • 570

        #4
        Răspuns la: Apa calcaroasa

        Puteti instala si pe tot sistemul insa cu granulele din comert( nu mi aduc aminte cum se numeau) nu este apa potabila.NU se schimba tot filtrul se cumpara granulele si se inlocuiesc cele vechi.Eu as instala un filtru cu site de particule si un filtru cu ata bumbac dupa hidrofor.

        Comentariu

        • Toto1
          Incepator
          • 20.iul.2018
          • 16

          #5
          Răspuns la: Apa calcaroasa

          multumesc, am sa intreb in magazine de aceste filtre

          Comentariu

          • Consultant sanitare
            Moderator
            • 16.oct.2006
            • 1553

            #6
            Răspuns la: Apa calcaroasa

            Pentru a alegere osolutie potrivita aveti nevoie sa faceti o analiza chimica a apei, trebuie cunoscuta cel putin duritatea.
            Ulterior se poate monta un dedurizator ce va inlatura aceasta duritate din apa.

            Comentariu

            Procesare...