Instalatia de apa in casa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Toto1
    Incepator
    • 20.iul.2018
    • 16

    Instalatia de apa in casa

    Vreau sa ma apuc de instalatia de apa dar nu le am deloc cu dimensiunile robinetilor, tevilor etc...

    Va rog frumos sa imi spune-ti ce trebuie sa cumpar si apoi cred eu ca ma voi descurca sa le montez cand voi avea piesele sa ma uit la ele....

    am un izvor de apa la 80metri distanta de unde vreau sa aduc apa prin cadere pana in beci...caderea nu este mare dar voi sapa sa fie ok si sa nu inghete, in beci am pus un bazin de 1000L (din acela cu palet de aluminiu) in care se va acumula apa, eu m-am gandit sa montez hidroforul langa bazin...sau trebuie sa fie deasupra bazinului?

    am achizitionat un hidrofor Gardena cu rezervor classic 3000-4 eco si "kitul" furtun de 7m cu sorb , furtunul este de 25mm iar mufa care se infileteaza la hidrofor de 33,3mm (G1), eu intentionez sa montez hidroforul aproape de bazinul de apa, este vreun dezavantaj daca las furtul de 7m sau este mai bine sa il scurtez?

    crede-ti ca voi avea probleme cu hidroforul daca il montez in beci? de la umiditate?

    am citit in cartea hidroforului ca nu trebuie folosit la apa cu sare sau calcar, la mine este foarte mult calcar in apa, ce imi recomandati?

    hidroforul are filetele ext de plastic, ce fel de "mufa" de 33,3mm este ok pentru montare pe filet de platic din care sa continui cu teava PPR?

    vreau sa fac instalatia din PPR, ce fel de grosime in recomandati sa fie teava de la hidrofor spre baie/bucatarie?

    din beci pana in baie sunt 14metri este bine sa merg cu teava de 25mm pe care sa montez mai multe T-uri de unde sa plec tot cu teava de 25mm spre fiecare obiect sanitar? sau este mai bine cu diferite marimi de teava?

    din cate stiu eu toate filetele la robineti trebuie sa fie pe exterior?

    robinetul pentru chiveta bucatarie de cat trebuie sa fie si cum sa aiba filetele? in sau ext?

    robinetul pentru lavoar baie de cat trebuie sa fie si cum sa aiba filetele? in sau ext?

    robinetul pentru vasul WC de cat trebuie sa fie si cum sa aiba filetele? in sau ext?

    robinetul pentru bideu de cat trebuie sa fie si cum sa aiba filetele? in sau ext?

    robinetul pentru masina de spalat rufe de cat trebuie sa fie si cum sa aiba filetele? in sau ext?

    robinetul pentru cabina de dus de cat trebuie sa fie si cum sa aiba filetele? in sau ext?

    robinetul pentru boiler 80L Ariston mixt (pe viitor am de gand sa achizitionez si o soba centrala) de cat trebuie sa fie si cum sa aiba filetele? in sau ext?


    va rog frumos ...daca nu cer prea mult
  • tymotyman
    Membru Marcant
    • 01.nov.2009
    • 572

    #2
    Răspuns la: Instalatia de apa in casa

    nu puteti face un bazin de colectare sus la izvor si apa prin cadere sa alimenteze direct toata casa? Sau informati va un pic de sistemme ram pump.

    Comentariu

    • Toto1
      Incepator
      • 20.iul.2018
      • 16

      #3
      Răspuns la: Instalatia de apa in casa

      pompa ram este super tare, am aflat de ea acum cativa ani si am de gand sa fac una pentru irigarea gradinii.

      nu pot sa fac un bazin de colectare la izvor din doua motive, este pe pamantul unui vecin si cand ploua tare vine apa de sus si intra cumva in bazinul izvorului si vine apa murdara, ce aceea am ales sa il fac in beci .....cand ploua cateva zile sa am apa curata.

      caderea nu este chiar o cadere.... este o cadere mica mica cam pana la 50m apoi este o mica urcarea, am instalat un furtun 3/4 de gradina prin care imi vine apa langa casa dar nu are presiune, curge incet....izvorul este foarte puternic nu am masurat exact dar un butoi de 80L il umple sub 1minut, bineinteles ca am de gand sa aduc apa pe altfel de furtun care nu se obtureaza (furtun negru tip teava ce se foloseste pentru apa) si banuiesc ca va fi mai multa presiune.


      crede-ti ca daca tin apa in baziunul din beci ceva timp se poate "imputi"?

      Comentariu

      • tymotyman
        Membru Marcant
        • 01.nov.2009
        • 572

        #4
        Răspuns la: Instalatia de apa in casa

        E posibil ca apa sa se cloceasca ,dar se gasesc solutii si pt asta. Eu tot ma gandesc la izvor si la cadere,am vazut chia generatoare montate pe un furtun de pompieri si faceau curent constant.hidroforul il puteti monta la parter sa traga din butoi beci.furtunul sorbului il ajustati pana in rezervor.cum procedati cu reumplerea in timp ce trage hidroforul? vasul va fi etans? daca da,e posibil ca la consum mai mare sa se formeze vacuum si sa nu mai poata trage apa. Poate ar fi mai bine o submersibila in rezervor cu plutitor.

        Comentariu

        • aurick86
          Membru
          • 05.iun.2012
          • 168

          #5
          Răspuns la: Instalatia de apa in casa

          E ok bazinul in beci, si hidroforul langa.
          Doar sa le montati bine sa nu plece singure la plimbare.
          Pentru alimentarea hidrofor eu as schimba direct cu teava rigida/PPR. Ar fi mai bine daca apa iese din bazin in partea inferioara la ~10-20 cm de fundul bazinului( ca se nu traga mizerie).
          Trebuie avut grija sa nu prinda aer hidroforul..chiar daca teoretic e sub nivelul apei... tot poate prinde aer. Pentru asta as recomanda montarea unui plutitor undeva in bazin..cand apa scade sub un anumit nivel, se taie alimentarea curent electrc hidrofor.

          Pentru tratarea apei calcaroase sunt niste sisteme pe baza de sare, dar sunt costisitoare si necesita intretinere. Nici un filtru uzual (sunt bineintele filtre industriale...cu preturi pe masura) nu o sa faca fata pentru consumul pe toata casa.
          Aceste sisteme sunt compuse din cateva rezervoase pompe, valve, parte electronica ... apa e plimbata dintr-un rezervor in altul si trecuta prin rezervoarele de sare.. si cumva apa care iese nu e nici sarrata nici calcaroasa.... e un intreg sistem.
          Se pare ca se gasesc pe piata si niste aparate mai decente ca pret.. dar nu ma pot pronunta cu privire la eficienta sau intretinere:

          Pentru apa de la bucatarie si/sau masina spalat se pot monta totusi niste filtre...cum se gasesc in comert .. doar pentru eliminarea bucatilor mai mari de nisip/mizerie.

          Problema mai mare pe care o vad eu: alimentarea bazinului cu apa.
          -panta mica
          -inghetare iarna
          -acces animale la sursa...deci sanse mari de imbolnavire (excremente, virusi ..etc)... as vorbi cu vecinul si as pune in practica o ingradire minima
          -teava de la izvor pana la casa, nu am inteles daca e ingropata.. daca e expusa la soare se vor dezvolta, bacterii, alge etc.
          Ultima editare de Consultant sanitare; 28.iul.2018, 12:38.

          Comentariu

          • Toto1
            Incepator
            • 20.iul.2018
            • 16

            #6
            Răspuns la: Instalatia de apa in casa

            Multumesc mult!


            am uitat sa mentionez urmatoarele:

            furtunul de la izvor la bazin va fi ingropat sa nu inghete si bazinul va avea un alt furtun pentru prea plin care va merge inapoi in paraul izvorului

            as putea monta hidroforul in baie dar as prefera sa fie in beci sa nu faca mult zgomot, pot masura umiditatea din beci dar nu stiu care ar fi umiditatea maxima admisa pentru functionarea hidroforului pe termen lung......

            am tot vorbit cu veciunul , i-am si propus sa-mi vanda bucata de teren care o are acolo pe care este izvorul dar nici gand....izvorul are un bazin din beton din care ies 4 tevi de fier de 2 toli, una este a mea , la doua sunt alti vecini si una curge intr-un valau de beton de unde beau 3 vaci apa vara...se fac excremente pe langa pe`acolo dar nu cred ca au cum sa afecteze apa din bazinul de beton care este in deal si valaul lipit de el in partea din vale si animalele au acces doar prin partea din valea.

            chiar daca apa va curge aproape non-stop prin acel furtun pana in bazin si din bazin prin alt furtun de prea plin idea cu un plutitor care sa opreasca curentul la hidrofor este foarte buna...dupa cum am zis cand ploua mai mult trebuie sa opresc alimentarea bazinului si este posibil sa scada apa in el.... doar ca nu am auzit pana acum de plutitor care sa inghida curentul ci doar apa...imi spune-ti va rog cum sa caut sau un link sper site-ul care vinde acel plutitor ?


            deocamadata am instalat hidroforul intr-o anexa si am pus un bazin de 100L, am pus un robinet si un filtru pt masina de spalat....functioneaza perfect, am pus si o siguranta bipolara de 30mA si la hidroforn si la masina de spalat pentru ca nu am impamantare la prize...voi reface tot electricul casei cand ajung acolo


            am folosit teava de polietilena de 20mm , as vrea sa adaug 2 T-uri sa trag apa si la lavoar si bazinul WC doar ca nu stiu de ce piese am nevoie si nici ce piese exista.... exista T-eu cu gaura stanga/dreapta de 20mm si aia care merge in sus dimensiune mai mica sau T-ul are toate 3 gaurile aceeasi dimensiune si monte o reductie ? daca imi spune-ti va rog frumos ce dimensiune au furtunurile de la lavoar si vasul WC....si ce fel de robineti am nevoie...de cat sa fie ?

            Comentariu

            • Toto1
              Incepator
              • 20.iul.2018
              • 16

              #7
              Răspuns la: Instalatia de apa in casa

              Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Baie.jpg 
Afișări:	2 
Mărime:	11,4 KB 
ID:	631133



              Partea de la hidrofor la masina de spalat am facut-o deja.

              Am nevoie de ajutor cu urmatoarele:

              ce fel de Robineti am nevoie la cabina de dus, lavoar si vasul WC... si ce fel de nipluri sa fac legatura cu teava de polietilena de 20mm?

              ce fel de nipluri am nevoie sa fac legatura de la teava de polietilena de 20mm cu boilerul (Ariston 80L)

              Comentariu

              • Toto1
                Incepator
                • 20.iul.2018
                • 16

                #8
                Răspuns la: Instalatia de apa in casa

                am facut upload pe alt site sa se vada mai mare, click pe link si apoi click pe desen pentru a o mari

                Discover the magic of the internet at Imgur, a community powered entertainment destination. Lift your spirits with funny jokes, trending memes, entertaining gifs, inspiring stories, viral videos, and so much more from users.

                Comentariu

                • CristianTDK
                  Incepator
                  • 05.oct.2018
                  • 7

                  #9
                  Solicit un sfat util si corect, doresc sa ingrop cele doua tevi apa rece si calda de a baie, in perete, prin canelare cu utilaj. Adancimea si latimea canalului va fi cat mai mic, atat cat sa-mi permita sa introduc cele doua tevi. Acum ele sunt in masca si vreau sa o desfiintez. Este vorba despre un apartament in bloc, peretele din placa de beton. Este interzisa aceasta canelare in placa de beton? Scade rezistenta peretelui? Multumesc.

                  Comentariu

                  • Consultant sanitare
                    Moderator
                    • 16.oct.2006
                    • 1551

                    #10
                    Este putin probabil sa ingropati tevile in betonul peretilor pentru ca va trebui sa taiati armatura acestora. Aceasta armatura nu trebuie taiata. Daca aveti un strat consistent de tencuiala pe pereti, poate fi posibil. Luati in calcul grosimea tevilor si grosimea izolatiei necesare acestora.

                    Comentariu

                    • CristianTDK
                      Incepator
                      • 05.oct.2018
                      • 7

                      #11
                      Multumesc pentru raspuns, tencuiala cred ca este de circa 20 mm daca este la fel ca in camere, dar daca mai trebuie si izolatie, este clar ca nu merge.
                      Ultima editare de CristianTDK; 29.oct.2018, 09:36.

                      Comentariu

                      • tymotyman
                        Membru Marcant
                        • 01.nov.2009
                        • 572

                        #12
                        la unele apartamente de bloc baia este formata dintr o singura bucata,adica gen o cabina pusa cu macaraua la constructie. Observati ca are tavanul mai jos. Unde vreau sa ajung? Cred ca la acest tip de bai se poate taia fara sa afecteze structura blocului.

                        Comentariu

                        • CristianTDK
                          Incepator
                          • 05.oct.2018
                          • 7

                          #13
                          Daca se introduc tevile PPR in decupajul canelat in beton, trebuie izolatie in jurul lor? Sau este suficient un manson subtire doar ca sa protejeze PPR sa nu fie in contact cu betonul?

                          Comentariu

                          • tymotyman
                            Membru Marcant
                            • 01.nov.2009
                            • 572

                            #14
                            PPR ul de la sine este un izolator,nu este nevoie de protectie decat daca vreodata exista posibilitatea sa inghete.De fapt izolatia este necesara mereu, insa aici se face un compromis intre a sparge placa si pt izolatie sau a lasa asa.

                            Comentariu

                            • CristianTDK
                              Incepator
                              • 05.oct.2018
                              • 7

                              #15
                              Sunt lamurit acum.

                              Comentariu

                              Procesare...