Montare parchet masiv de stejar

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • dummy_
    Membru Marcant
    • 16.mai.2009
    • 670

    Montare parchet masiv de stejar

    Buna ziua , am inceput sa renovez o camera si am obtat ca pentru pardosea sa folosesc parchet masiv de stejar pentru o camera de 45 mp .ca finis parchetul il voi trata cu ulei si ceara
    Am turnat sapa de egalizare si astept sa se usuce corespunzator fiinca este destul de groasa , dupa care urmeaza o sapa autonivelanta pentru a corecta micile defecte .
    Ca suport pentru parchet voi folosi OSB de 15 mm nut/feder lipit intre ele cu adeziv de lemn .
    Ce ma intereseaza Ș
    - ce adeziv se recomanda la lipirea parchetului de OSB?
    - placile de parchet se lipesc intre ele sau doar pe suportul de OSB?
    - peste sapa autonivelanta sa pun o folie de protectie antivapori sau ajunge doar sapa ?
    -OSB-ul mai trebuie fizat mecanic/lipire pe sapa sau este suficienta o suprafata perfect dereapta ?

    Multumesc .
  • dummy_
    Membru Marcant
    • 16.mai.2009
    • 670

    #2
    Răspuns la: Montare parchet masiv de stejar

    Postat în original de dummy_
    Buna ziua , am inceput sa renovez o camera si am obtat ca pentru pardosea sa folosesc parchet masiv de stejar pentru o camera de 45 mp .ca finis parchetul il voi trata cu ulei si ceara
    Am turnat sapa de egalizare si astept sa se usuce corespunzator fiinca este destul de groasa , dupa care urmeaza o sapa autonivelanta pentru a corecta micile defecte .
    Ca suport pentru parchet voi folosi OSB de 15 mm nut/feder lipit intre ele cu adeziv de lemn .
    Ce ma intereseaza Ș
    - ce adeziv se recomanda la lipirea parchetului de OSB?
    - placile de parchet se lipesc intre ele sau doar pe suportul de OSB?
    - peste sapa autonivelanta sa pun o folie de protectie antivapori sau ajunge doar sapa ?
    -OSB-ul mai trebuie fizat mecanic/lipire pe sapa sau este suficienta o suprafata perfect dereapta ?

    Multumesc .
    300 de vizualizari si nici o parere .... orcum am terminat treaba ... cel putin aceasta parte
    Am facut urmatoarele
    1.turnat sapa
    2. turnat sapa egalizare
    3, Pe sapa de egalizare dupa ce s-a uscat cu procent de umidicate mai mic de 5% am lipit cu adeziv poliuritanic bicomponent Forbo 144 placile de OSB de sapa , dupa care le-am mai prins si in holsuruburi de sapa
    4, peste am montat cu acelas adeziv Forbo parchetul masiv .
    5, astept cam 1 saptamana sa lucreze adezivul dupa care m-a apuc de slefuit , parchetul este destul de drept si probabil o sa ma descurc cu o masina de slefuit cu banda de 10 cm si o masina de slefuit orbitala ambele profesionala de la makita pe care le am pe acasa , o sa vad maine cum ma descurc cu ele , daca nu o sa inchiriez o masina de slefuit parchet cu tambur dar pretul este destul de piperat pentru ce ofera ...

    Comentariu

    Procesare...