Racorduri instalatie apa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Toto1
    Incepator
    • 20.iul.2018
    • 16

    Racorduri instalatie apa

    Partea de la hidrofor la masina de spalat am facut-o deja.

    Am nevoie de ajutor cu urmatoarele:

    ce fel de Robineti am nevoie la cabina de dus, lavoar si vasul WC... si ce fel de nipluri sa fac legatura cu teava de polietilena de 20mm?

    ce fel de nipluri am nevoie sa fac legatura de la teava de polietilena de 20mm cu boilerul (Ariston 80L)

    am facut upload pe alt site sa se vada mai mare, click pe link si apoi click pe desen pentru a o mari

    Discover the magic of the internet at Imgur, a community powered entertainment destination. Lift your spirits with funny jokes, trending memes, entertaining gifs, inspiring stories, viral videos, and so much more from users.
    Fișiere Atașate
  • tymotyman
    Membru Marcant
    • 01.nov.2009
    • 572

    #2
    Răspuns la: Ajutor va rog

    Instalația este aparenta sau îngropată? Din ce material este? Cupru,ppr,pexal,fier?

    Comentariu

    • Toto1
      Incepator
      • 20.iul.2018
      • 16

      #3
      Răspuns la: Racorduri instalatie apa

      am scris mai sus din polietilena dar intre timp am aflat ca nu rezista la apa calda asa ca va fi din PP (teava care se lipeste cu "plita")

      Comentariu

      • tymotyman
        Membru Marcant
        • 01.nov.2009
        • 572

        #4
        Răspuns la: Racorduri instalatie apa

        Cea cu plita este polipropilena generic, ppr.Pt apa calda trebuie sa luați cu inserție.

        Comentariu

        • Toto1
          Incepator
          • 20.iul.2018
          • 16

          #5
          Răspuns la: Racorduri instalatie apa

          Postat în original de tymotyman
          Cea cu plita este polipropilena generic, ppr.Pt apa calda trebuie sa luați cu inserție.
          Multumesc pentru raspuns... ce inseamna mai exact cu insertie ? am luat deja 30metri teava PPR cu aluminiu in in mijloc...acel aluminiu este insertia sau este cu totul altceva?

          Comentariu

          • tymotyman
            Membru Marcant
            • 01.nov.2009
            • 572

            #6
            Răspuns la: Racorduri instalatie apa

            Sunt mai multe tipuri de inserție,aluminiu ,fibra,carbon,compozit.E buna si cea luata,sper ca nu e din modelele mai vechi la care trebuia sa le frezezi aluminiu ca sa poată fi lipita.

            Comentariu

            • Toto1
              Incepator
              • 20.iul.2018
              • 16

              #7
              Răspuns la: Racorduri instalatie apa

              Postat în original de tymotyman
              Sunt mai multe tipuri de inserție,aluminiu ,fibra,carbon,compozit.E buna si cea luata,sper ca nu e din modelele mai vechi la care trebuia sa le frezezi aluminiu ca sa poată fi lipita.
              Multumesc pentru raspuns

              le-am luat de la dedeman.... sper si eu, cum imi pot da seama ?

              care insertie ar fi ce-a mai buna pentru apa calda? vreau sa ingrop tevile in sapa...ar fi horror sa am probleme ulterior

              Comentariu

              • tymotyman
                Membru Marcant
                • 01.nov.2009
                • 572

                #8
                Răspuns la: Racorduri instalatie apa

                Sunt bune toate,eu folosesc cu compozit deoarece diametrul interior mi se pare mai mare decât la cele cu aluminiu. Daca inserția de aluminiu este aproape de suprafața țevii,înseamnă ca trebuie frez,daca este undeva la jumătatea grosimii sau chiar spre centru se lipește așa cum este. Sunt instalatori care nu recomanda legături (coturi,teuri,năzi) ingropate. Eu bag in ziduri si in sapa de vreo 10 ani si nu am avut probleme,insa verific instalația sub presiune si folosesc tuburi de izolație.

                Comentariu

                • Toto1
                  Incepator
                  • 20.iul.2018
                  • 16

                  #9
                  Răspuns la: Racorduri instalatie apa

                  Multumesc, am sa cumpar si eu tuburi de izolatie pentru tevile ce vin bagate in sapa, insertia de aluminiu este chiar la mijloc

                  Comentariu

                  Procesare...