Izolare mansarda existenta

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • ppxxpp
    Incepator
    • 13.aug.2018
    • 2

    Izolare mansarda existenta


    Buna ziua.
    As dori sa ma ajutati cu sfaturi despre cum sa izolez tavanul pe interior la mansarda.Mansarda care are incepind de la tigla, lanteti , scandura si intre capriori cred ca grinzi vata de sticla de 10 , dupa aceea rigips. Dar tot este vara foarte cald, ca la bloc la etajul 4. Sunt o doamna fara prea multa experienta.
    Va multumesc.




  • 10000
    Membru
    • 18.ian.2007
    • 120

    #2
    Răspuns la: Izolare mansarda existenta

    Tavanul trebuie refacut pentru a mari grosimea izolatiei, daca este posibil. O grosime de 30cm este de dorit pentru un rezultat bun.

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15019

      #3
      Răspuns la: Izolare mansarda existenta

      Aveti foto de la executia lucrarilor initiale? Din ce spuneti sistemul de izolare este subdimensionat si posibil sa fie si greseli de executie. Avem nevoie de mai multe date despre modul de izolare al mansardei.

      Comentariu

      • ppxxpp
        Incepator
        • 13.aug.2018
        • 2

        #4
        Răspuns la: Izolare mansarda existenta

        Postat în original de ppxxpp

        Buna ziua.
        As dori sa ma ajutati cu sfaturi despre cum sa izolez tavanul pe interior la mansarda.Mansarda care are incepind de la tigla, lanteti , scandura si intre capriori cred ca grinzi vata de sticla de 10 , dupa aceea rigips. Dar tot este vara foarte cald, ca la bloc la etajul 4. Sunt o doamna fara prea multa experienta.
        Va multumesc.




        Va multumesc pentru raspuns, este foarte greu ce spuneti, Fotografii nu am cu executia lucrarilor initiale, doream sa stiu daca pot pune spuna se mai racoreste putin, ca sa-l execut din nou este foarte greu. O zi buna.

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15019

          #5
          Răspuns la: Izolare mansarda existenta

          Peste gipscarton nu puteti adauga spuma poliuretanica. O varianta ar fi sa lipiti placi de polistiren de 5cm care sa fie finisate cu adeziv de polistiren cu plasa, glet si apoi lavabila.
          Repet, este o varianta de compromis care poate avea probleme de rezistenta datorita structurii tavanului, in sensul ca pot sa apara fisuri pe stratul de finisare.
          Corect ar fi sa desfaceti structura si sa izolati cu o grosime mai mare de vata.
          In ambele variante deranjul este semnificativ.

          Comentariu

          Procesare...