Suierat undeva in bucatarie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • temp18818
    Incepator
    • 18.aug.2018
    • 3

    Suierat undeva in bucatarie

    Sunt mutat de cateva zile intr-un apartament nou. Ieri am auzit, la intervale aleatorii de timp, un suierat/susurat undeva in bucatarie (asemanator cu modul in care se aude apa care curge la chiuveta dintr-o camera vecina). Initial am presupus ca poate se aude de la vecinii de sus cand spala vase sau ceva. Asta era undeva pe la amiaza, pentru 1-2 secunde. L-am mai auzit apoi si seara, intermitent (tot asa, 1-2 secunde, pauze de cateva ore). Azi ascultand mai atent mi s-a parut ca vine de undeva de la teava de gaz. Dar in momentul ala nu consumam (nu mergea nici aragazul, nici centrala). De asemenea, nu miroase in niciun fel. Stiu ca daca se elibereaza in mod constant te obisnuiesti cu mirosul si nu il mai simti, dar acum veneam de afara si se auzea cand am intrat in casa, deci nu eram obisnuit in niciun caz. Geamul la bucatarie era inchis, ca sa excludem posibilitatea curatirii aerului. Tot nu sunt 100% convins ca stiu de unde vine. Detectorul vechi de gaze e stricat si astept sa vina cineva sa-l monteze pe cel nou. L-as monta singur, dar nu prea inteleg ce ar trebui sa fac si, sincer, nu m-as baga sa fac ceva ce clar nu stiu cum se face. Sunt nou in bloc si nu cunosc pe nimeni, nu as risca sa-mi deranjez un vecin sambata seara doar pentru ca aud eu chestii prin casa.

    S-ar putea sa se auda suieratul respectiv din alta parte? Vizual si olfactiv nu pare sa fie de la teava de gaz. Se poate sa nu se simta mirosul? Daca e de la gaz, poate sa fie asa, la intervale aleatorii de timp? Daca as avea teava fisurata n-ar trebui sa se auda tot timpul?
  • tymotyman
    Membru Marcant
    • 01.nov.2009
    • 572

    #2
    Răspuns la: Suierat undeva in bucatarie

    Nu are cum sa se audă alternativ la gaz.Oricum daca era gaz de cate zile v ați mutat pana acum ,sarea in aer tot. E posibil sa fie de la scurgere aer condiționat dacă e băgat in zid,frigiderul are pe interior o scurgere de condens. Nu puteți sa mergeți după sunet ?

    Comentariu

    • tymotyman
      Membru Marcant
      • 01.nov.2009
      • 572

      #3
      Răspuns la: Suierat undeva in bucatarie

      Aveți coloana de gaz pe scara? La unele apartamente trece coloana prin casa ,in felul acesta s ar auzi când consuma vecinii.

      Comentariu

      • temp18818
        Incepator
        • 18.aug.2018
        • 3

        #4
        Răspuns la: Suierat undeva in bucatarie

        De la frigider nu e sigur. E in capatul opus al bucatariei fata de sunet. Aer conditionat nu am (din pacate). Dupa sunet am incercat sa merg cand am ajuns pe langa teava. Mai exact de atat nu am reusit sa-l localizez. Cum am zis, dureaza in general putin si se intampla cand si cand. In general am tot timpul geamul deschis la bucatarie (numai azi cand am plecat am uitat sa-l deschid) si m-am gandit ca poate scapa suficient de putin cat sa se aeriseasca destul de repede. Totodata, centrala pare ok (nu ii variaza presiunea).

        Cumva pe faptul ca n-ar avea cum sa nu se auda constant daca ar scapa gaz pe undeva ma bazez si eu. Mai ca mi-as pune detectorul de gaz in priza (fara sa-l conectez la electrovalva, ca acolo ma pierde) doar ca sa vad ce zice.

        Comentariu

        • temp18818
          Incepator
          • 18.aug.2018
          • 3

          #5
          Răspuns la: Răspuns la: Suierat undeva in bucatarie

          Postat în original de tymotyman
          Aveți coloana de gaz pe scara? La unele apartamente trece coloana prin casa ,in felul acesta s ar auzi când consuma vecinii.
          Intr-un fel pare sa se auda din perete. Asta ar explica probabil momentele si duratele aleatorii in care se aude. Desi o data era pe la 3-4 noaptea, dar poate pregateau oamenii o cina mai intarziata. S-ar auzi in mod constant cat timp consuma? Am dupa ce sa ma uit ca sa imi dau seama daca trece coloana de gaz prin casa?

          Comentariu

          • aurick86
            Membru
            • 05.iun.2012
            • 168

            #6
            Răspuns la: Suierat undeva in bucatarie

            E bloc nou sau vechi?
            Ce e de partea cealalta a pretelui cu teava de gaze? E posibil ca vecinii sa aiba WC acolo(in zona)?

            Comentariu

            • tymotyman
              Membru Marcant
              • 01.nov.2009
              • 572

              #7
              Răspuns la: Suierat undeva in bucatarie

              Contorul de gaz este pe scara sau nu aveti? cum se plateste gazul? la asociatie sau firma de gaze? E posibil sa se auda si de la o coloana de scurgere .

              Comentariu

              Procesare...