Recomandare pompa submersibila

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • geretus
    Incepator
    • 13.ian.2009
    • 29

    Recomandare pompa submersibila

    Buna ziua la toata lumea.

    As vrea sa-mi schimb pompa pe care o am acum ( supraterana ) cu o pompa submersibila din simplul motiv ca primavara e posibil de la cresterea nivelului apei freatice sa se inunde caminul unde am putul si sa intre apa in ea ( s-a intamplat de cateva ori - am inaltat pompa cat am putut insa riscul exista cu consecinte grele - se arde motorul si raman fara apa).

    In consecinta va rog sa ma ajutati cu niste recomandari pentru pompe submersibile cu fiabilitate ridicata. Debit - min 3mc/h, inaltime reala ( nivelul pompei => ultimul robinet) 8-9 m. Lungime teava intre camin si casa - appx 4 m.
    As mai vrea de asemeni ca pompa sa asigure presiune constanta in instalatie indiferent de numarul de utilizatori ( 2 max 3 simultan).

    Multumesc anticipat .
  • fanero
    Living Legend
    • 02.aug.2008
    • 2467

    #2
    Răspuns la: Recomandare pompa submersibila

    Ne puteti spune ceva despre caracteristicile putului din care se va alimenta pompa: diametru, adancime forata, nivelul static si nivel dinamic al apei din put
    Ce se va alimenta cu pompa ?

    Postat în original de geretus
    As mai vrea de asemeni ca pompa sa asigure presiune constanta in instalatie indiferent de numarul de utilizatori ( 2 max 3 simultan)
    Daca veti utiliza un sistem hidrofor cu pompa submersibila, constanta presiunii in instalatie va fi asigurata de vasul de expansiune.

    Eu folosesc un sistem hidrofor cu pompa submersibila WK2400-80 si am reparat pompa dupa 4 ani de functionare (s-a uzat snecul si a trebuit inclocuit).
    In rest foarte multumit de pompa.
    Asigura necesarul pentru o casa la tara locuita in permanenta (cu o baie si o bucatarie), inclusiv pentru instalatia de udat curtea

    Comentariu

    • geretus
      Incepator
      • 13.ian.2009
      • 29

      #3
      Răspuns la: Recomandare pompa submersibila

      Nivelul apei in put scade vara pana la appx 3 m. Primavara - cum spuneam - urca destul mult ( 1m - sau chiar mai putin dupa cum s-a intamplat in 1-2 ani). Putul este o fantana de fapt ( are tubulatura din ciment de diametru in jur de 30-40 cm).
      Apa este ca la balamuc ( umplu vara piscina de appx 15 mc si nu scade nivelul ). Vasul de expansiune nu asigura presiunea constanta in instalatie - dimpotriva, presiunea variaza in functie de setarile presostatului. Ce as vreau eu este o pompa ( sau ansamblu) care are un variator de turatii. Astfel turatia creste automat cand creste debitul ( atunci cand apare 1-2 consumatori in plus). Desigur - pana la limita max a pompei...

      Comentariu

      • emp
        Membru Marcant
        • 29.mai.2009
        • 547

        #4
        Răspuns la: Recomandare pompa submersibila

        Ai Mai multe variante. Una ar fi un hidrofor cu pompa de suprafata SI presostat electronic ( eu am avut dab 82 active jet). Alta varianta Mai ieftina dar nu la fel de buna are fi sa-ti cumperi un vas de expansiune Mai mare, de 100l de exemplu.

        Comentariu

        Procesare...