Priza cada hidromasaj

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • clytemnestra
    Incepator
    • 10.sep.2018
    • 7

    Priza cada hidromasaj

    Salut, mi-am luat un apartament recent si m-a mancat sa imi cumpar cada cu hidromasaj. A fost tras cablu electric din doza baii pana sub cada, iar electricianul dezvoltatorului mi-a zis sa cumpar priza aplicata cu protectie si stecher. Am cumparat priza respectiva, are capac cu un fel de silicon si din cate inteleg priza va veni sub cada, pe perete. Dar mie mi se pare foarte riscanta treaba. Chiar daca priza are gradul de protectie ip55 ma gandesc ca tot intra apa daca se prelinge pe perete in timp ce se face dus. Cum recomandati? Sau imi fac eu prea multe griji?
    Ultima editare de clytemnestra; 10.sep.2018, 17:39.
  • clytemnestra
    Incepator
    • 10.sep.2018
    • 7

    #2
    Răspuns la: Priza cada hidromasaj

    Nu pot edita postul anterior

    Cada este aceasta https://www.dedeman.ro/iasi3/cada-ba...0-cm/p/3019997
    Iesirea cablului din perete este in dreptul butoanelor, sub cada.
    Unde se monteaza priza respectiva ca sa fie in siguranta?

    Priza este https://www.leroymerlin.ro/products/...ko-etans/13894

    Comentariu

    • VYS
      Living Legend
      • 19.aug.2005
      • 12976

      #3
      Răspuns la: Priza cada hidromasaj

      Daca ai diferentiala pe circuitul de la cada, de 10mA, nu ai nicio grija teoretic.
      Acum, legat de priza, in mod normal nu are de ce sa ajunga apa in acea zona. Totusi, priza trebuie sa fie intr-o zona accesibila daca tot o montezi, nu sa fie ascunsa. Se poate prelungi cablul de la cada pana intr-o alta zona unde riscul de a ajunge apa la cada este mai mic, asa stai mai linistit. Poti deasemenea sa duci alimentare direct intr-o doza dedicata si nu mai ai nevoie de priza respectiva.
      VYS Blog DIY

      Comentariu

      • clytemnestra
        Incepator
        • 10.sep.2018
        • 7

        #4
        Răspuns la: Priza cada hidromasaj

        Scuze dar nu prea ma pricep.

        Panoul electric este asa https://photos.app.goo.gl/4sVnrkgYcudMyd5X9 nu cred ca are diferentiale. Nici nu stiu la ce e legata exact cada momentan, cred ca e cu circuitul cu masina de spalat care o am tot in baie. Trebuie sa vad cu electricianul.

        De ce sa nu ajunga apa? Ea nu patrunde prin spatiul dintre cada si perete? Au prins cada cu banda din aia alba si cu silicon, dar mie tot mi-e frica... poate se desprinde siliconul si picura, sau se face condens.

        Cat despre prins in doza, cum functioneaza/arata? Si unde ar fi indicat sa montez doza sau priza? Sa o scot afara de sub cada si sa o montez langa, la vedere? asta ar insemna sa gauresc masca cazii, cred.

        Comentariu

        • tymotyman
          Membru Marcant
          • 01.nov.2009
          • 572

          #5
          Răspuns la: Priza cada hidromasaj

          Cred ca cel mai simplu v ar fi sa dati o gaura sub cada din camera alaturata sa scoateti firul iar acolo(in camera) sa montati o priza sau sa o conectati la o priza existenta.Priza obligatoriu sa aiba fir impamantare .

          Comentariu

          • clytemnestra
            Incepator
            • 10.sep.2018
            • 7

            #6
            Răspuns la: Priza cada hidromasaj

            N-ar fi o idee prea rea. Deci cablul de la pompa cazii si cablul din baie intra prin gaura, si la iesire in camera cealalta pot monta priza asta sau doza. Singurul dezavantaj e ca o sa am o chestie cam urata pe peretele din camera.

            Comentariu

            • tymotyman
              Membru Marcant
              • 01.nov.2009
              • 572

              #7
              Răspuns la: Priza cada hidromasaj

              Pai daca alimentati in alta camera nu mai este nevoie de priza ip 55 .Scoateti doar firul de la cada si il bagati intr o priza cu impamantare,de preferat sa fie lagara direct la diferential

              Comentariu

              • clytemnestra
                Incepator
                • 10.sep.2018
                • 7

                #8
                Răspuns la: Priza cada hidromasaj

                Nu prea am priza pe peretele respectiv in partea de jos. Este una mai sus, dar e complicat de legat la diferential. Cred ca as trage si cablul asta care e deja tras tot prin gaura aia. Va trece o portiune de cablu prin baie, sper cu timpul sa nu se deterioreze.

                Comentariu

                • Cherubino
                  Living Legend
                  • 10.iul.2006
                  • 1688

                  #9
                  Răspuns la: Priza cada hidromasaj

                  clytemnestra
                  Priza din link-ul pe care l-ai pus NU ESTE IP55, ci IP44. Nu este buna pentru medii umede. Pe de alta parte, in tabloul electric n-ai protectie diferentiala (ca sa nu mai zic si faptul ca disjunctoarele sunt supradimensionate cu o treapta).
                  in conditiile astea, circuitul de alimentare al cazii este total neconform si extrem de periculos pentru utilizatori. Sfatul meu ar ca, in functie de conditiile de la fata locului, sa scoti alimentarea in afara baii (pe hol, sau ce incapere o fi adiacenta cu peretele respectiv) si acolo sa montezi un mic tablou cu un diferential de 10A/10 mA, urmand ca sa conectezi alimentarea cazii direct pe bornele diferentialului. Bineinteles, este obligatorie si existenta conductorului de impamantare, la care sa se conecteze impamantarea cazii.
                  LARGO AL FACTOTUM

                  Comentariu

                  • clytemnestra
                    Incepator
                    • 10.sep.2018
                    • 7

                    #10
                    Răspuns la: Răspuns la: Priza cada hidromasaj

                    Postat în original de Cherubino
                    clytemnestra
                    Priza din link-ul pe care l-ai pus NU ESTE IP55, ci IP44. Nu este buna pentru medii umede. Pe de alta parte, in tabloul electric n-ai protectie diferentiala (ca sa nu mai zic si faptul ca disjunctoarele sunt supradimensionate cu o treapta).
                    in conditiile astea, circuitul de alimentare al cazii este total neconform si extrem de periculos pentru utilizatori. Sfatul meu ar ca, in functie de conditiile de la fata locului, sa scoti alimentarea in afara baii (pe hol, sau ce incapere o fi adiacenta cu peretele respectiv) si acolo sa montezi un mic tablou cu un diferential de 10A/10 mA, urmand ca sa conectezi alimentarea cazii direct pe bornele diferentialului. Bineinteles, este obligatorie si existenta conductorului de impamantare, la care sa se conecteze impamantarea cazii.
                    Banuiam si eu ca priza nu e buna, nu stiu ce electrician au astia...

                    Momentan alimentarea cazii este trasa in doza de pe hol, cred ca pe acelasi circuit cu masina de spalat din baie, care apoi se duce in tablou. Cablul continua prin perete in baie pana sub cada. Iar acolo, peretele este comun cu un dormitor.

                    Deci diferentialul ala ar trebui montat undeva pe traseul de la doza pana la cada? Ar veni deasupra usii de la baie, sub teava de gaz. Nu cred ca incape asa usor. Oare nu e mai bine sa imi traga cablu prin doza pana la tablou(tabloul e fix vizavi de usa)? Ce-i drept o sa trebuiasca sa imi schimbe si tabloul intr-unul mai mare. Ca sa ramana siguranta de la masina de spalat+cada si sa incapa si diferentialul asta.

                    Cred ca mai degraba mai strang cativa bani si fac cu un electrician ca lumea. Trebuie sa izolez cablul ala de sub cada pana atunci, totusi.
                    Ultima editare de clytemnestra; 11.sep.2018, 10:10.

                    Comentariu

                    • tymotyman
                      Membru Marcant
                      • 01.nov.2009
                      • 572

                      #11
                      Răspuns la: Priza cada hidromasaj

                      Intrerupatorul diferential are si rol de intrerupator automat,trebuie doar schimbat acela care este la masina si cada cu un diferential 16A sensibilitate 10ma. Daca aveti conductorii pana la tablou de la cada si masina nu va trebui schimbati. daca doza este pe acelasi perete cu locul unde faceti gauraputeti sa iesiti din doza prin camera si apoi sa intrati sub cada,fara sa faceti nici o conexiune sub cada.

                      Comentariu

                      • clytemnestra
                        Incepator
                        • 10.sep.2018
                        • 7

                        #12
                        Răspuns la: Priza cada hidromasaj

                        Nu mai este loc in tablou, ca diferentialul ocupa 2 spatii. Iar doza e pe alt perete fata de unde iese cablul la cada. Doza e deasupra usii, iar cada e pe peretele din dreapta.

                        Oricum, trebuie legat si motorul cazii de cablul respectiv.

                        Comentariu

                        • aurick86
                          Membru
                          • 05.iun.2012
                          • 168

                          #13
                          Răspuns la: Priza cada hidromasaj

                          Priza aia are clasificarea aia probabil doar daca nu e ceva bagat in ea.. altfel nu imi dau seama cum.
                          Uite aici unde se poate instala acea priza in baie... cu siguranta nu sub cada:
                          What is IP44 lighting and when do you need to use it? The experts at Fritz Fryer offer their advice to understanding the IP rating system.



                          Leaga firele pe direct, lungime de imbinare corespunzatoare in fct de grosime, cositorite. Izoleaza bine, si apoi foarte bine....si cand termini mai izolezi inca o data.
                          Se gasesc tuburi termocontractante cu un fel de lipici pe interior(termo- activat)...cand se incalzeste tubul contractant acel lipici se topeste si etanseaza si mai bine.
                          De exemplu:https://www.dedeman.ro/iasi2/tub-ter...0-mm/p/1013105

                          Cum s-a mai zis, daca instalatia electrica e facuta cum trebuie, acea priza nu ajuta cu nimic.
                          Tabloul daca e mic se schimba...sau se pot pune niste becuri (consumatori mici) pe aceeasi siguranta.
                          Ultima editare de aurick86; 12.sep.2018, 14:23.

                          Comentariu

                          Procesare...