+ Răspuns la subiect
Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 20

Subiect: Armare sapa

Armare sapa

Buna ziua!
    Am niste meseriasi care au spus ca, dupa montarea polistirenului extrudat pe podea, imi pot turna foarte drept o sapa normala (nu autonivelanta) de aprox. 4 cm. (cam de atat avem nevoie pentru a ajunge la nivelul dorit).
    Intrebarea este: Sapa trebuie armata cu plasa tip Buzau??
    Va multumesc,
    Cristina D.
    Cu multumiri

Da tb armata cu plasa buzau de 4 este suficient.

In cazul in care sapa care o aveti turnata sub polistiren este armata ,peste polistiren este suficient o armare cu plasa din sirma cu diametrul de 4 mm daca gasiti .Daca sub polistiren nu aveti armatura trebue cu diametrul de 6 mm.

Parerea mea este ca la 4 cm nu este nevoie sa se armeze sapa.
    VYS Blog - 100 % D I Y
    Cel mai bun Blog de constructii si amenajari

Re: Armare sapa

Citat Postat în original de CDin1
    Buna ziua!
    Am niste meseriasi care au spus ca, dupa montarea polistirenului extrudat pe podea, imi pot turna foarte drept o sapa normala (nu autonivelanta) de aprox. 4 cm. (cam de atat avem nevoie pentru a ajunge la nivelul dorit).
    Intrebarea este: Sapa trebuie armata cu plasa tip Buzau??
    Va multumesc,
    Cristina D.
    Depinde de destinatia camerei. Daca este destinata locuirii si peste sapa se monteaza parchet laminat sau gresie, peste polistiren se aplica cu adeziv plasa de fibra de sticla dupa care se toarna o sapa autonivelanta subtire pentru nivelare. Daca grosimea sapei este impusa pentru realizarea unei anumite cote si peste polistiren s-a aplicat plasa de fibra de sticla nu este necesara armarea metalica la grosimea de 4 cm.

Destinatia camerei este de locuit. Deasupra vom monta parchet. Grosimea sapei era data de cota la care doream sa ajungem.
    Acum ne-am cam razgandit, in sensul ca, turnam sapa mai groasa peste placa de baza, apoi polistiren + plasa + adeziv + sapa autonivelanta de 0,5 cm.
    Este necesara armarea primei sape ??
    va multumesc mult pt. raspunsuri!!
    Cristina D.
    Cu multumiri

Citat Postat în original de CDin1
    Destinatia camerei este de locuit. Deasupra vom monta parchet. Grosimea sapei era data de cota la care doream sa ajungem.
    Acum ne-am cam razgandit, in sensul ca, turnam sapa mai groasa peste placa de baza, apoi polistiren + plasa + adeziv + sapa autonivelanta de 0,5 cm.
    Este necesara armarea primei sape ??
    va multumesc mult pt. raspunsuri!!
    Cristina D.
    Sapa clasica, bine dozata si realizata, pina la grosimi de 5-6cm. nu necesita
    armare. Pentru grosimi mai mari, armarea este necesara pentru preluarea contractiilor si evitarea fisurarii.

sapa armata sau nu

inainte de toate, vreau sa va spun ca am citit cum se face o sapa ca la carte (cu hidro si termoizolatie), dar eu nu am suficienti bani, si vreau sa imi fac o casuta la sol, fara mari pretentii. intrebarea mea este una punctuala.
    acum 2 luni am turnat fundatia (in santuri) si elevatia. apoi am umplut imediat cu pamant compartimentele elevatiei (care au cam 60-70 cm peste nivelul vechi al solului, deci acesta este stratul de pamant adaugat peste cel original). de atunci am executat casa la rosu, acum tencuiesc. a mai plouat, s-a lucrat o gramada pe pamantul din camere (pereti, acoperis, se tencuieste...) si pamantul s-a tasat zic eu bine. acum, inainte de a tencui, am adaugat si 10 cm de pietris curat peste, care vad ca se compacteaza si el bine de la cat se lucreaza pe el la interior. termoizolatia peretilor pe exterior merge pana la sol.
    acum intrebarea este: mesterul-sef spune ca el la toate casele (de genul asta, nu vb. de vile) a turnat peste pietris o sapa de 5-7 cm si este foarte bine, de nu stiu cati ani nu a vazut la cineva sa se lase. eu as fi tentat sa o armez cu plasa de buzau, dar mesterul spune ca el nu intelege motivul, ca nu e suspendata, nu e gen placa, ci sta pe stratul pamant-pietris, si la cat s-au batut straturile, nu are cum sa se mai lase.
    ce sa fac, sa pun si plasa sau nu? ma gandesc ca de banii aia iau o tamplarie de termopan putin mai buna....

Răspuns la: Armare sapa

Planseul unei case trebuie sa fie din beton si nu dintr-un material mai putin rezistent. Sfatul meu este sa turnati un planseu din beton armat cu grosimea de cel putin 12 cm. Nu uitati ca si planseul unei case participa la rezistenta in timp si la stabilitatea casei pe teren in consecinta ar fi trebuit ca armatura din planseu sa fie legata de armatura elevatiei.

Răspuns la: Armare sapa

Poate nu am inteles bine de aceea intreb inainte : dupa ce ati facut fundatia nu ati turnat o placa armata peste fundatie pe toata suprafata desfasurata a casei si apoi sa incepeti constructia peretilor ?

+ Răspuns la subiect

Subiecte similare

1. Armare elevatie
    De airsoftiashi în forumul Fundatia casei
    Răspunsuri: 14
    Ultimul post: 29.10.2010, 14:46
  2. Armare radier
    De radu matei în forumul Cine nu construieste nu greseste...
    Răspunsuri: 18
    Ultimul post: 29.07.2008, 21:00
  3. armare sapa
    De aladinut în forumul Amenajari interioare
    Răspunsuri: 5
    Ultimul post: 28.11.2007, 17:15
  4. plasa de armare
    De costi78 în forumul Amenajari interioare
    Răspunsuri: 5
    Ultimul post: 25.10.2006, 11:20

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi