perete din bca sau din gipscarton?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • eduard_ceptureanu
    Incepator
    • 26.apr.2006
    • 29

    perete din bca sau din gipscarton?

    In momentul de fata construiesc o "mansarda"..de fapt mai mult un etaj pentru o casa, si a aparut o problema: nu stiu ce materiale sa folosesc pentru compartimentarea camerelor: bca sau gipscarton? Am inteles ca gipscartonul are anumite probleme...in sensul ca poti avea surprize cu rezistenta acestuia, dar costurile sunt mai reduse. V-as ruga sa-mi recomandati o solutie.
  • TDJ
    Living Legend
    • 10.apr.2006
    • 2348

    #2
    Eu as alege sistemul rigips, deoarece ocupa mai putin spatiu, greutatea este mai mica, peretii nu trebuie tencuiti pentru indreptare dupa montare, pozarea cablurilor (daca este cazul) se face mai usor. Este adevarat ca peretii obtinuti astfel nu sunt portanti (nu suporta corpuri suspendate) fara o structura prealabila pentru acest scop.

    Comentariu

    • Ghitaoprea
      Membru
      • 24.mai.2006
      • 132

      #3
      Puteti folosi orcare din cele doua variante .Daca vreti o rezistenta mecanica mai mare la pereti folositi BCA de 7 cm sau 10 cm ,iar exteriorul il placati cu polistiren de 5 sau 10 cm dupa cum aveti nevoe de spatiu.Daca o sa-l folositi spatiu de locuit permanent o izolare cu polistiren de 10 cm o sa va creeze un confort termic atit iarna cit si vara.
      In cazul peretilor de rigips sunt mai usor de realizat insa pentru a avea o izolare corespunzatoare este necesara o grosime a izolatiei de cel putin 20 cm (vata).Pretul de cost va fi mai mare decit la prima varianta.
      Decideti d-stra ce va comvine mai mult.Eu as alege BCA 10 cm +polistiren 10 cm.

      Comentariu

      • TDJ
        Living Legend
        • 10.apr.2006
        • 2348

        #4
        Re: perete din bca sau din gipscarton?

        Postat în original de eduard_ceptureanu
        nu stiu ce materiale sa folosesc pentru compartimentarea camerelor: bca sau gipscarton?
        Problema se refera la peretii despartitori, deci nu vad rostul izolarii lor termice.

        Comentariu

        • Ghitaoprea
          Membru
          • 24.mai.2006
          • 132

          #5
          In cazul acesta aveti dreptate sunt mai usor de executat din rigips.In strainatate majoritatea peretilor despartitori se fac din rigips .

          Comentariu

          • danhome_52
            Membru Marcant
            • 26.dec.2005
            • 751

            #6
            Salut!
            La peretii interiori nu e obligatorie izolatia termica,dar ea vine ca bonus la izolatia fonica,facuta tot cu vata minerala.
            Chiar daca e mai scumpa,o compartimentare cu gips-carton,ofera multe avantaje.Pe langa faptul ca o poti face singur,cu ceva asistenta pe forum,se lucreaza mult mai usor si curat!
            Bafta!

            Comentariu

            Procesare...